8 найбільш невдалих угод в IT | Предприниматель

8 найбільш невдалих угод в IT

30 червня 2010 інтернет-компанією Specific Media була придбана соціальна мережа MySpace за $ 35 млн . Колишній власник MySpace корпорація News Corp. медіамагната Руперта Мердока. Сума продажу в 10 разів менше, ніж сума, яку заплатила News Corp за MySpace у 2005 році. І таких «невигідних історій» не мало, MySpace, ICQ, Bebo і інші успішні в колишній час проекти, які принесли стану в минулому одним і головний біль у майбутньому іншим. Розкриємо 8 одних із найбільш невдалих угод в історії IT-індустрії.

Купівля MySpace

Руперт Мердок, власник News Corp.

Руперт Мердок, власник News Corp.

Покупець : News Corp. Ціна покупки : $ 327 млн Ціна продажу : $ 35 млн Влітку 2005 року корпорація Руперта Мердока News Corp. придбала найпопулярніший, на той момент, сайт в світі MySpace, заплативши за нього $ 327 млн ??. Вже до 2006-го сайт лідирував у світі за кількістю переглянутих сторінок і домінував у сегменті соціальних мереж (75% відвідувань). Але вже в 2008 Facebook не тільки наздогнала його за популярністю (з тих пір MySpace почав втрачати в середньому 1 млн унікальних відвідувачів щомісячно), а й залишила конкурента далеко позаду: до 2010 року у Facebook налічується 640 млн зареєстрованих користувачів проти 100 млн у MySpace. У жовтні минулого року MySpace, визнаючи свою поразку, офіційно перекваліфікується в розважальний портал. На жаль, це не допомагає і MySpace продовжує стрімко падати. За підсумками 2010 року MySpace зафіксує збиток в $ 165 млн при обороті всього $ 109 млн. Так, з такими показниками News Corp. було непросто знайти покупця на MySpace. Але в результаті їм все таки це вдалося, і власником стала маловідома компанія Specific Media. Поки нічого не відомо про плани Specific Media щодо MySpace, в той же час News Corp. (Очевидно, про всяк випадок) зберегла за собою 5% в MySpace.

Купівля ICQ

CEO AOL Стів Кейс

CEO AOL Стів Кейс

Покупець : AOL Ціна покупки : $ 407 млн Ціна продажу : $ 187 млн Ізраїльська компанія Mirabilis в 1996 році розробила ICQ. І вже в 1998 AOL платить за сервіс миттєвих повідомлень близько $ 400 млн (в тому числі як бонус розробникам $ 120 млн). На той момент для ізраїльського технологічного сектора це стало найбільшою угодою. Але, на жаль, з тих пір ICQ так і не зміг домогтися більш істотного успіху, і навіть поступився місцем конкурентам в особі MSN, а пізніше Skype, Google Talks та інших сервісів. За підсумками 2010 року в усьому світі ICQ користувалися близько 33 млн осіб, причому майже третина користувачів була з Росії. Ось чим пояснюється інтерес до ICQ російського фонду DST (або Mail.ru Group), який заплатив торік за сервіс $ 187 млн ??. До речі, угоді могли перешкодити американські спецслужби, які боялися втратити доступ до розшифровок переговорів східноєвропейських кримінальних группв зв’язку з переїздом серверів ICQ в Росію.

Купівля MP3.com

CEO Vivendi Жан-Марі Мессьє

CEO Vivendi Жан-Марі Мессьє

Покупець : Vivendi Ціна покупки : $ 372 млн Ціна продажу : $ 2,5 млн У 2001 році французька медіакорпорація Vivendi International, якій крім іншого належить один з найбільших мейджорів Universal Music, за $ 372 млн придбала музичний сервіс MP3.com. Майкл Робертсон та Грег Флорес (творці MP3.com) мріяли змінити світ, давши можливість музикантам продавати свою музику в обхід лейблів. Але так як Vivendi переслідувала прямо протилежні цілі, Жан-Марі Месьє (CEO Vivendi), прокоментував придбання, назвавши MP3.com «передовою технологією», купівля якої повинна перетворити Vivendi на провідного дистриб’ютора цифрової музики. І вже в 2003 Vivendi продає сервіс медіакомпанії CNET Networks, яка моментально його закриває і залишає тільки його доменне ім’я.

Купівля Broadcast.com

Засновники Yahoo! Джеррі Янг і Девід Філо

Засновники Yahoo! Джеррі Янг і Девід Філо

Покупець : Yahoo! Ціна покупки : $ 5040000000 Ціна продажу : сервіс закритий 1999 рік. Yahoo! Набуває за $ 5040000000 сайт Broadcast.com (примітивний прообраз Youtube). І протягом кількох років намагається інкорпорувати Broadcast.com в свою структуру, але все безуспішно – Yahoo! так і не змогла перетворити його в хіт. «Пузир доткомів» лопнув, знецінивши Broadcast.com разом з іншими компаніями тієї епохи. І сьогодні Broadcast.com більше не існує. А ось його засновників – Марка Кьюбана і Тодда Вагнера продаж Broadcast.com зробила мільярдерами. Кьюбан врятував свій стан і зараз він власник клубу NBA Dallas Mavericks. Нещодавно Dallas виграв титул чемпіонів NBA (вперше за останні 30 років). Forbes у минулому році в списку найбагатших людей планети поставив Кьюбана зі станом $ 2,5 млрд.на 459-е місце.

Покупка Skype

Засновник eBay П'єр Омідьяр

Засновник eBay П

Покупець : eBay Ціна покукі : $ 3,1 млрд Ціна продажу : $ 2 млрд У 2005 році eBay був придбаний Skype, створений в 2003, в цілому за $ 3,1 млрд. Вбудувати Skype в свій основний бізнес eBay не вдалося, так само успішно як і монетизувати популярний аукціон. Засновників eBay П’єр Омідьяр списав з його вартості понад $ 900 млн. «Як багато безкоштовних дзвінків мені потрібно зробити, щоб виправдати покупку Skype?» – Журився навесні 2008 року у своєму Twitter-акаунті П’єр Омідьяр. Але вже через рік, в 2009 році, eBay продає контрольний пакет Skype групі приватних інвесторів за $ 2 млрд. , але при цьому залишає за собою 30% акцій, це дозволило непогано заробити (так як після придбання Skype група приватних інвесторів перепродало його Microsoft за $ 8,5 млрд). Потрібно відзначити якість роботи менеджменту, що за період акціонерскій перепетій з моменту продажу його eBay і покупкою Microsoft Skype не зазнав ніяких серйозних змін.

Купівля Bebo

CEO AOL Ренді Фалько

CEO AOL Ренді Фалько

Покупець : AOL Ціна покупки : $ 850 млн Ціна продажу : $ 10 млн У 2008 році Facebook стрімко завойовує популярність серед користувачів соціальних мереж (число користувачів Facebook зростала на 150% щомісяця і до кінця літа досягло позначки 100 млн осіб). AOL вирішує обзавестися власною мережею і купує компанію Bebo у Майкла і Хочі Берч. Однак AOL не вдається створити серйозної конкуренції компанії Марка Цукерберга. На жаль, за два роки число унікальних відвідувачів Bebo скоротилося з 22 млн до 14,6 млн на місяць, і надалі продовжувало падати. Вже в 2009 AOL починає шукати на Bebo покупців. І тільки влітку 2010 року її викупив приватний фонд Criterion Capital Partners в 85 разів дешевше угоди з Берча. Зараз Bebo – невелика компанія зі штатом з 50 осіб.

Купівля Flip

CEO Cisco Джон Чемберс

CEO Cisco Джон Чемберс

Покупець : Cisco Ціна покупки : $ 590 млн Ціна продажу : компанія закрита Cisco придбала компанію Pure Digital за $590 млн, випускала кишенькові відеокамери Flip в 2009 році. Прибуток Cisco, чиїм основним бізнесом є виробництво мережевого обладнання для підприємств у той період скорочувалася і компанія шукала виходи на нові для себе ринки збуту свого обладнання, а камери Flip до того моменту були сенсацією. Причиною їхньої популярності була можливість моментально відправляти відзняте відео на Youtube і інші відеохостинги. Але в цьому ж році розробники мобільних телефонів досягли істотного поліпшення якості зйомки. Через це камери Flip втратили потенційних покупців. На початку 2010 року Cisco заявила про відхід зі споживчого ринку кишенькових відеокамер, відділ з виробництва камер повністю закриває і звільняє весь персонал.

Злиття AOL і Time Warner

CEO AOL Стів Кейс і CEO Time Warner Джерард Левін

CEO AOL Стів Кейс і CEO Time Warner Джерард Левін

Найбільший в світі медіаконгломерат Time Warner і найбільша в світі інтернет-компанія AOL в 1999 році оголосили про злиття. Сума «угоди століття» склала близько $ 350 млрд. Ринкова капіталізація AOL до того моменту становила близько $ 240 млрд, компанія отримала в об’єднаному підприємстві 55% акцій. «Пузир доткомів» незабаром лопається і активи AOL стрімко втрачають у ціні. AOL Time Warner була змушена зафіксувати в 2002 році рекордний в історії американських компаній збиток – $ 99 млрд. Через десять років після злиття, наприкінці 2009 року, Time Warner і AOL ставлять крапку у стосунках і остаточно розділяються. Сьогодні ринкова вартість AOL не перевищує $ 2 млрд .

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.