9 порад як побудувати команду мрії для стартапу | Предприниматель

9 порад як побудувати команду мрії для стартапу

Чому талановитий скейтбордист без досвіду роботи буде корисніше для стартапу, ніж фахівець середнього рівня.

Створення ефективно працюючого бізнесу є головною метою будь-якого підприємця. Це неможливо зробити поодинці. Вам потрібно буде наймати соратників, і саме від них залежатиме успіх вашої справи. Причому соратників, а не співробітників. Для стартапу професіоналізм і якісне виконання роботи необхідні, але це ще не всі вимоги. Знадобиться напруга душевних і фізичних сил, підвищена самовіддача, і навіть зміна життєвих пріоритетів. Гроші перестають бути основним мотиватором і відходять на другий план. Для повної самовіддачі людині потрібно вболівати душею за справу. Завдання керівника – розшукати і утримати саме такі кадри, побудувати команду мрії. Ось деякі засадничі правила, за допомогою яких ви зможете цього домогтися.

Наймайте кращих

Перше і головне – не можна економити на професіоналах. Звичайно, дорого коштують, їх складно зацікавити й утримати, проте їх ефективність покриє і перевищить усі витрати. Вам не потрібно буде контролювати весь процес роботи, витрачати час на пояснення і виправлення чужих помилок, робити за них роботу, а потім і змінювати команду, заново проводячи навчання. Один «суперфахівець» краще двох фахівців середнього рівня. При розподілі наявного у вас бюджету, розділіть його на дві частини. Одна частина – тільки на команду, а інша – нас всі інші витрати.

Шукайте героїв

Вам потрібні не тільки ті, хто добре, або навіть дуже добре справляється зі своєю роботою, розшукуйте тих, хто домігся великого успіху – хоч у чомусь. Це може бути скейтбординг або в’язання гачком. Нехай це і не самодостатній критерій, але той, хто показав видатні результати в якій-небудь справі, з більшою часткою ймовірності стане присвячувати весь свій час вашому проекту і навряд чи покине вас на півдорозі. Адже він вже зміг довести, що на обраному шляху викладається на всі 100% і досягає мети. Далі все залежить від вас – чи зможете ви захопити його для нових геройств.

Стати на якийсь час HR-директором

Від вашої залученості в процес підбору співробітників безпосередньо залежать шанси знайти саме потрібних вам людей. Ніякий, навіть найкращий HR не зробить цього за вас. Він може адекватно оцінювати професійний досвід, але не може «відчути» енергетичний потенціал людини, здатність і готовність до роботи на високих швидкостях і з жорсткими дедлайнами. Саме ви, як керівник, зможете розібратися, наскільки претендент підійде вам не тільки як професіонал, а й як особистість, чи зможете ви спрацюватися, і наскільки сильний його «бійцівський дух». Під час формування ключовою команди майбутньої компанії ви повинні будете самі стати HR-директором.

Грайте на амбіціях

Правильних співробітників роздобути складно, але ще складніше втримати їх. Найчастіше їм легко знайти роботу, а розмір заробітної плати – не завжди їх головний пріоритет при виборі нового місця. Чим же їх мотивувати? Звичайно, викликом, нестандартними завданнями, можливістю самореалізації. Такі люди переходять в стартапи через своїх власних амбіцій і честолюбства. Ваше завдання – використовувати їх якості на благо справи. Зробіть жорсткі дедлайни, високі швидкості і підвищені навантаження викликом професійним якостям, стимулом для пошуку нестандартних рішень і творчого підходу. Неважливо, що потрібно зробити – змінити дизайн або підвищити KPI обсягу продажів. Додайте азарт, розпалившись бійцівський дух, навчіть людей отримувати задоволення від зробленої справи і від руху вперед. Адже саме за цим вони і прийшли в стартап.

не ізолюйте відділи один від одного

Далі вам потрібно організувати ефективну роботу. Оптимальна для стартапу структура передбачає вирішення спільних бізнес-задач за допомогою залучення фахівців різного профілю. З самого початку не потрібно перетворювати відділи в ізольовані один від одного «острова», які зосереджені тільки на вирішенні власних завдань. Наприклад, при розробці ІТ-платформи ми залучаємо в процес маркетологів. Вони описують потреби споживачів і ринку, які потрібно в неї закласти. До процесу приєднуються продакт-менеджери, «переводять» ринкову термінологію на зрозумілу ІТ-фахівцям мову. Такий взаємозв’язок обов’язково дасть синергетичний ефект. У свою чергу, ІТ-спеціалісти, розуміючи потреби бізнесу, можуть пропонувати поліпшення для підвищення ефективності роботи фахівців з маркетингу.

Не бійтеся міняти людей

Люди можуть працювати непогано, але не викладаючись на 100%, як цього хотілося б вам. Але ви миритеся з цим, вважаючи, що хоч як-небудь краще, ніж зовсім ніяк. Спираючись на середній рівень роботи, ви і свій стартап не піднімемо вище середнього рівня. Поставте собі питання: вибрав би я тих же людей, заново збираючи команду? Якщо так, то причина може бути в іншому – в неправильній розстановці пріоритетів чи в організації робочого процесу. Якщо ж ні, краще діяти відразу, поки не пізно. Кожен може помилитися, але якщо він не може проаналізувати недоліки і продовжує робити ті ж помилки, краще його звільнити. Це стосується і вас. Тільки ваше «звільнення» з бізнесу буде прямо випливати з вашого невміння приймати жорсткі рішення і вашої ж нерішучості.

Беріть вогонь на себе

Коли тільки ведеться розробка нового проекту, команда невелика, а роботи, навпаки, дуже багато. І навіть при оптимально грамотній постановці завдань і правильній розстановці пріоритетів ви повинні будете приймати участь у всіх бізнес-процесах, контролювати кожен крок і в підсумку відповідати за будь-який результат, успішно досягнутий або недосягнутого. Десь недопрацювали функціонал, проявилися технічні недоліки, не з тієї швидкістю йдуть продажі, в результаті справа гальмується. Кого звинувачувати? Чи не технічного директора або менеджера з продажу – виключно лідера. Навіть якщо у вас кілька партнерів, при прийнятті складних рішень все в команді повинні знати, хто скаже останнє слово. Ви несете величезний тягар відповідальності – перед вашою командою, перед інвесторами, клієнтами, перед вашою сім’єю і самим собою. Єдине, що можна зробити – запастися терпінням і філософським підходом до всіх труднощів. Зрештою, вибирати вам.

Делегуйте повноваження

Нести відповідальність за свою справу не означає, що потрібно все робити самому. Не забувайте про те, що, передаючи частину роботи іншій людині, потрібно передати йому і право прийняття рішень. Не потрібно без кінця втручатися в роботу кожного співробітника і робити її самому незалежно від терміновості і складності завдання. Виходячи з досвіду, можна стверджувати, що з розвитком підприємства, згуртуванням команди і зростанням взаємної довіри постійний контроль лідера стає слабкішим, а свідомість працівників має тенденцію до зростання. Не потрібно гальмувати цей природний хід подій.

Не змінюйте вашим принципам

Кожен з нас має свої поняття про те, що добре і що погано. Обговорювати етику і мораль у бізнесі – невдячна справа. Просто кожен має свою межу, яку він ні в якому разі не переступить. І в кожного вона своя. Кому то може бути нескладно звільнити батька п’ятьох дітей, а когось замучить совість, якщо він підвищить голос на підлеглого. Загальних рекомендацій тут немає. Трапляється, що приходять непрості часи, і тоді потрібно приймати непрості рішення. Існує непоганий спосіб зрозуміти, переступите ви через свої власні моральні межі: уявіть, що свій вибір вам потрібно обгрунтувати перед повною аудиторією людей. Якщо ви не здригнеться, це покаже, що у своєму рішенні ви впевнені, що воно йде зсередини і виходить, воно правильно. Не взагалі правильне, а конкретно для вас і вашого бізнесу. Завжди дотримуйтесь своїм переконанням, будьте впевнені в собі.

І останнє – любите людей, що працюють у вашому бізнесі, постарайтеся робити їх життя кращим усіма можливими способами. І ви обов’язково отримаєте віддачу!

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.