Бізнес і дружба: як поєднувати? | Предприниматель

Бізнес і дружба: як поєднувати?

Вони поклялися не сваритися, завдяки цій клятві вони домоглися успіху

В минулому році, на часовий виставці, яка проходила в Базелі, годинна компанія «Ніка» презентувала витончені і ажурні годинник-скелетон з прозорим корпусом, через який видно годинниковий механізм. Тоді співвласник компанії Олексій Богданов з гордістю проголосив про намір відродити Росію як годинну державу. Починається все з того, що під мікроскоп кладеться платина (підстава механізму – прим. Ред.), Потім до нього кріпляться інші деталі, а після вручну наноситься гравірування, яка складається в неповторний візерунок. Потім по ній випилюють отвори. Так виглядає кропіткий процес, підсумком якого є кришталево-прозорий корпус з «прозорим» поки що швейцарським механізмом фірми ETA.

На заводі «Ніки» працює 570 чоловік, які роблять ювелірні годинники з використанням дорогоцінних металів японських або швейцарських механізмів. За даними агентства Step by Step компанія, яка є єдиним в Росії виробником годин, чий бізнес неухильно росте, випустила в 2009 році 154 000 виробів – майже третя частина загального обсягу російського виробництва годин. Такому успіху сприяли два основні чинники: успішний вибір ніші і неординарний метод управління, який виключає конфлікти.

Бізнес з друзями

Президент мережі ювелірних салонів «Алмаз-Холдинг» і екс-голова ради директорів годинникового заводу «Янтар» Флун Гумеров вважає, що «Ніка» вибрала точний напрям – ювелірні годинники з корпусами з дорогоцінних металів. Це відразу три сегменти ринку: середній, верхній і люксовий. На останніх двох давно запанували японські та швейцарські виробники, нижню нішу міцно зайняли китайські умільці-багатоверстатники. Але оскільки ніхто з них не займався саме ювелірними виробами, «Ніка» здобула перемогу і створила свій власний сегмент.

Чотирьох засновників компанії пов’язують дружні відносини, незважаючи на те, що до загального бізнесу вони прийшли за різними дорогами. Олексій Богданов починав як валютний спекулянт, але в 1998 році його бізнес зазнав фіаско, він витягнув з поразки досвід і вирішив піти вчитися, на МВА. Тенгіз Санікідзе спочатку працював на ювелірному заводі в Грузії, потім у багатьох інших компаніях, надовго не затримуючись на жодному з цих підприємств. Його дружина, Олена Хітріна, працювала в туристичній фірмі, яку очолював Богданов. Одного разу зустрівшись всі разом в ресторані, за дружньою вечерею, вони затіяли план подальшого розвитку.

Ключову роль у створенні схеми роботи команди зіграла четверта фігура – Георгій Мордехашвілі, який захистив свого часу диплом МВА по темі збереження балансу інтересів засновників. Саме його дипломна робота лягла в основу «кодексу їх відносин», в якому були позначені права та інтереси всіх учасників. Так, наприклад, в цьому документі було прописано, що ніхто із засновників «не буде претендувати на володіння компанією одноосібно», на дивіденди дозволялося витрачати не більше 40% прибутку, і при обговоренні стратегії буде прийматися «рішення, яке влаштовує всіх», при цьому за кожним залишалося вирішальне слово в сфері його компетенції.

Крім того, в так званий кодекс увійшли і такі дивні умови як: «не боятися бути вразливими», «не тримати зла на будь-кого, говорити відкрито» і «піклуватися про сім’ю товариша, якщо хтось не в змозі подбати про неї самостійно ».

Принцип роботи Кодексу

Безумовно, все це може здатися несерйозним. Однак, як не дивно, схема працює. У 2006 році Тенгіз Санікідзе скористався своїми правами, і, незважаючи на те, що за всіма показниками чоловічий хронограф під торговою маркою «Ніка» не міг користуватися попитом, партнери поступилися натиску Санікізде, і, на подив, ризик був виправданий: 700 хронографів продавалися легко , іноді їх навіть не вистачало.

Зараз компанія готується зробити наступний крок і Олексій Богданов, на відміну від інших фахівців, не сумнівається, що він буде вдалим.

Протягом довгого часу «Ніка» реалізовувала продукцію через ювелірні мережі. Однак це не дозволяло побачити реакцію покупця і тримати під контролем цінову політику. Для того щоб підвищити впізнаваність бренду – необхідна власна мережа, яка одночасно буде грати роль рекламного майданчика. На сьогоднішній день годинник марки «Ніка» можна побачити в 7000 магазинах і це ще не межа. Спеціально для люксового сегмента компанія має намір випускати годинник розроблені відомим російським конструктором Костянтином Чайкіним, визнаним міжнародною Академією незалежних годинникарів. Для того, щоб відкрити пару салонів в Москві, відпрацювати схеми продажів, систему франчайзингу, власники виділили 150 млн рублів на маркетинг з виручки, яку вони запланували на рік в 2,6 млрд рублів.

Фахівці відкрито не приховують своє скептичне ставлення до такої стратегії. Ілля Адамський, який є радником директора Московського ювелірного заводу (МЮЗ) назвав план «фантастично дивним». Американський колекціонер годин Метт Саміка, побачивши на спеціалізованому форумі виставлені зразки, здивувався по стратегії, яку обрала «Ніка». Він відверто був здивований, дізнавшись, що компанія випускає більше 1000 найменувань годин: «Незбагненне кількість для годинникової індустрії. У такій компанії не може бути єдиного стилю, який би виділяв її серед інших ».

Але якщо до цього, всупереч постійної критики і скепсису з боку колег, «Ніке» до сих пір щастило, чому везіння має покинути їх саме зараз?

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.