Колишній віце-президент BP на службі у стартаперів | Предприниматель

Колишній віце-президент BP на службі у стартаперів

Вони змогли створити компанію нафтопереробного профілю, яка коштує $ 4 млн, за 10 місяців. Офіси підприємства знаходяться в Індії і в США.

Олег Гіязов (23 роки) та Олег Парпун (32 роки) в кінці 2010 року створили стартап в сфері нафтопереробки. На сьогоднішній день головний офіс їхнього підприємства RRT знаходиться в США, центр досліджень – в Росії, Санкт-Петербурзі. Читайте розповідь Олега Гіязова про те, з чого і як вони починали.

Тоді, десять місяців тому, я запропонував своєму начальнику угоду. Я покликав його в переговорну кімнату і сказав: «Мені страшно набридли всі ці люди з їх чаюваннями і обов’язковими корпоративами! Давай організуємо свою компанію, тільки в ній я стану твоїм начальством ». На сьогодні вартість нашої компанії становить $ 4 млн, і начальник в ній я, по крайней мере в юридичному сенсі. Наш головний офіс – в США, зараз займаємося відкриттям представництва в Делі, Індія. Глобальним СЕО підприємства займається Дуглас Харріс, який раніше був віце-президентом British Petroleum.

Як переконати інвесторів, що займаються IT, вкладеться в хімію

У листопаді минулого року ми з моїм колишнім начальником працювали на інжинірингову компанію – займалися проектуванням заводів для КНР. А потім якось раз, сидячи в холі бізнес-центру у кавового апарату, разом описали на аркуші паперу сенс розробленої технології. Пошукали в інтернеті венчурні фонди і всім, кого знайшли, відправили цей листок. «Дякую, але ми не займаємося подібним, у нас IT-профіль» – ми отримали пару десятків таких відповідей. Зрештою нас все таки погодився інвестувати IT-фонд Foresight Ventures. З нашого боку була представлена ​​модель технології та досвід в промисловості. Фонд, зі свого боку, витратився на проведення серйозної експертизи із залученням незалежних експертів з нафтопереробки, і уклав з нами угоду після її успішних результатів. Ми назвали підприємство Reactive Rectification Technology, або RRT, пройшли реєстрацію як ТОВ і отримали початкові інвестиції для лабораторних випробувань, у розмірі $ 100 000.

Різниця між американськими і нашими нафтовиками

У той же час ми почали спілкування з російськими великими нафтопромисловцями, але це було тільки звичайною грою в «балакучі голови». Ви проводите презентацію для «говорить голови першого рівня» – людини, не приймає ніяких рішень. Після цього вам можуть передзвонити або не передзвонити. Якщо подзвонять, йдете на зустріч з людиною другого рівня. Нам вдалося дійти лише до третього, але там теж не приймають рішень.

До Дугласа Харріса, колишнього президента ВР, наша презентація змогла дійти через четверті руки. Одна людина з індустрії, наш знайомий, показав презентацію нашої технології своєму знайомому, і через два наступні контакту ми потрапили на Дугласа. Тоді він був в Африці, і збирався летіти в Лос-Анджелес, але полетів у Москву, до нас. Він сказав, що він вірить в нашу технологію, хоч вона і здається йому абсолютно нездійсненною. У першу нашу зустріч Дуглас постукав пальцем по презентації і заявив «Якщо ці дані реальні, то це – так!” Варто розуміти, що Дуглас Харріс – це такий бізнес-танк, корпоративна машина. Він може продавити опонента на переговорах і укласти мільярдну угоду. Нам це може бути дивно – ми звикли до інших сум, але Дуглас постійно так працює.

Він запропонував нам зайнятися просуванням RRT на глобальних ринках. Але тільки за умови проведення американськими фахівцями доскональної технологічної експертизи нашої технології. За останніх півроку її перевіряли багато російських та іноземні експерти. Основна характерна особливість наших експертів і «діячів» – почати з плювка в обличчя розробникам, а технологію дивитися тільки після цього. Я зберігаю самі божевільні коментарі в окремій папці на своєму ноутбуці, називається вона «Помиї». Іноземні експерти завжди починають з конструктивного підходу, навіть якщо роботі заважає мовний бар’єр і велика різниця в годинних поясах.

Ми проводили перші переговори з експертною групою Харріса вночі, так як у них в Лос-Анджелесі був день. Ми обидва з колегою володіємо англійською в самому мінімальному обсязі. Тому для того, щоб почати розмову по скайпу, нам знадобився подвійний перекур. Пояснювали сенс жестами і в текстовому чаті. Протягом ще багатьох ночей ми практикували свою англійську. Зрештою, все зрозуміли один одного, і Дуглас став з нами працювати.

Різниця культур

Ми відразу тверезо оцінили наші шанси на впровадження розробки в Росії. Тому спочатку орієнтувалися на Китай та Індію.

Влітку ми взяли участь у проекті Start-up Roullette, в якому студенти МВА з 15 кращих світових бізнес-шкіл проводять зустрічі з технологічними стартаперам за допомогою відеочату, у випадковому порядку. Рішення про участь ми прийняли за якихось півтори години до початку проекту. Хоч я і поліпшив свою англійську, але вирішив все ж запросити перекладача. Ми його офіційно одягнули – в білу сорочку, краватку, піджак – хоча було літо, і дуже жарко. Через сім хвилин після включення відеочату ми побачили індуса в майці, що погойдуються на стільці. Це був студент МВА від Calcutta Business School, школи з найбільшим у світі конкурсом абітурієнтів. Обидва учасники випробували певний культурний шок. Зараз ми відкриваємо в Індії своє представництво, половину проекту фінансуємо ми, а другу половину грошей привертає той самий індус.

Під кінець літа ми змогли зв’язатися з Інвестиційним комітетом Сколково. Нам було потрібно переконати їх дати нам додаткове інвестування. Повинна була проводитися усна презентація (до неї півтора місяця ведеться паперова робота). Урагани в США завадили прильоту Дугласа в Москву, і ми вирішили на переговорах включити його через телефон. З половини першого дня по Москві (2:30 ночі в Лос-Анджелесі) Дуглас тримав телефон і чекав дзвінка з Сколково. Я попросив його, щоб не було ніяких звуків на задньому фоні, телевізора, води, що ллється на кухні – щоб все пройшло ідеально.

Нам довелося досить довго чекати, запрошення на проведення захисту перед Інвестиційним комітетом – в кабінет ми зайшли тільки до семи вечора (шостій ранку у Дугласа в Лос-Анджелесі). Весь цей час наш американський СЕО щохвилини дивився на телефон в очікуванні важливого дзвінка. Наша презентація зайняла три з половиною хвилини, потім виступав представник наших російських інвесторів. Підійшла черга Дугласа, з яким вже встановили зв’язок. «Гаразд, можна без американця», – сказали в Інвесткомітете, і його відразу ж відключили, навіть не пояснивши, чому. Колишній віце-президент British Petroleum від такого звернення отримав моральний стрес. Але додаткове інвестування ми все ж отримали.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.