Людина з грошима | Предприниматель

Людина з грошима

Бути багатим і знаменитим приємно. Один мінус — навколо обов’язково почнуть витися люди, спокусившись на ваші гроші. Мова навіть не про податкову інспекцію, а про заповзятливих співгромадян, які вважають, що розробили рецепт успіху. Не вистачає тільки початкових інвестицій. Ваших інвестицій.

До Давида Якобашвілі, співвласникові найбільшого соково—молочної компанії, ділові пропозиції від незнайомих йому людей йдуть щільним потоком — одно—два в день. В основному по електронній пошті. Хоча іноді люди додзвонюються до голови ради директорів «Вімм-Білль-Данна” (ВБД), прорвавшись через приймальню. Або самі до нього підходять — на конференціях, концертах і церемоніях, де буває Якобашвілі. «Я готовий розглядати будь—які пропозиції, — зізнається бізнесмен. — Але треба, щоб хоча б на слух справа здавалася цікавою. А таких — одне з десяти, більшість же — «діти лейтенанта Шмідта».

Одного разу, наприклад, до Якобашвілі додзвонився людина, що працює водієм маршрутного таксі. Він пропонував «унікальну систему дистрибуції», що, мабуть, і підкупило секретаріат бізнесмена. Але через 15 хвилин розмови з’ясувалося, що мова йде про елементарне розвезенні товарів з урахуванням пробок (такі маршрути прораховує відділ логістики). На цьому розмова була закінчена. Водієві ще пощастило, що він встиг пояснити суть ідеї. Якщо на питання, в чому полягає пропозицію, відповідають: «Це не телефонна розмова», — Якобашвілі зазвичай кладе трубку. Але якщо ідея в першому викладі здається тямущою, він завжди передзвонює: «Раптом людина щось і справді знає».

Відчувши, що проект перспективний, Якобашвілі віддає його своїм фахівцям. Вони починають вникати в деталі. Нещодавно, наприклад, деякі підприємці пропонували інвестувати в винайдену ними установку по боротьбі з колорадським жуком. Але коли питання стали вивчати менеджери Якобашвілі, з’ясувалося: винахід, по—перше, не унікальна, а, по—друге, технологія не допрацьована і не випробувана — тільки для завершення дослідної установки було потрібно додати $ 1 млн до вкладених ними $ 10 000. Давид Якобашвілі інвестувати в проект не став.

Відмовився він вкладати гроші і в розробку єдиного в світі родовища ренію, рідкісного металу, що використовується в спеціальних сплавах, зазвичай вироблених по військових замовленнях. Саме військова складова та відлякала. «Ми вирішили не зв’язуватися», — говорить Якобашвілі. Крім того, не було гарантій, що вдасться добути заявлену кількість металу.

А якщо бізнесмена все влаштовує і він готовий дати грошей? Тоді він обговорює проект з партнерами. Наприклад, найбільший акціонер ВБД Гаврило Юшваєв разом з ним інвестував у виробництво зерна і хліба у Волгоградській області, в молочні господарства під Москвою і девелоперські проекти. Якщо партнерів проект не надихає, Якобашвілі готовий діяти один. Так він вклав 250 млн рублів у виробництво будівельних сумішей та гіпсокартону в Кабардино—Балкарії. На Якобашвілі колись вийшов кабардинский підприємець — пропонував піч для випалу гіпсу власної розробки. Обіцяв, що підприємство окупиться за рік. «Ідея здавалася цікавою — ми бачили, як розгорнулася в Росії Knauf, — згадує Якобашвілі. — Якби завод був у Москві, я б у прибутку давно був. Але ми звідти шість років не бачили ні копійки ». У чому справа? Виникли проблеми і з піччю, і з персоналом, і з місцевою адміністрацією. Для виправлення технологічних недоробок в завод потрібно вкласти ще $ 2 млн, але Якобашвілі утримується — «поки з президентом республіки про гарантії не домовляться».

Взагалі, прикладів успішних інвестицій в проекти, запропоновані з боку, не так багато, і ті, здебільшого, пов’язані з купівлею земель або нерухомості. Підмосковне господарство Макарово або мелькомбінат № 4 в Москві, на місці якого тепер буде будуватися бізнес—центр і житло в рамках проекту «Сіті—2». «Зі будівельними проектами без кінця звертаються, але пропонують те, що на сайтах є, що ми й самі знайти можемо», — нарікає Якобашвілі. Або недавно прийшла пропозиція: круглий ліс експортувати невигідно, цікаво переробляти деревину. «Це я і так знаю, — каже бізнесмен. — От якби прислали проект, розписавши, звідки сировину брати, куди вигідніше везти продукцію, які будуть податки на якій стадії проекту … »

Але такі опрацьовані звернення трапляються ще рідше, ніж цікаві ідеї, — одне на сотню. Для Якобашвілі також важливо, щоб автор був готовий сам займатися проектом, а не перекладати на третіх осіб. Бізнесмен згадує тільки один приклад, коли ініціатори проекту самі ж його і реалізовували, — це виробництво захисних капюшонів (протигазів) «Фенікс».

За останні 15 років співвласник ВБД взяв участь грошима — хоча б невеликими — більш ніж в 200 проектах. Найчастіше час і гроші були витрачені даремно, визнається Якобашвілі. Так, років 10 тому він інвестував $ 240 000 в систему виявлення певної точки у місті (тоді ще не було GPS) — за допомогою цієї системи можна було шукати викрадені автомобілі. Розробники продемонстрували звіти про успішні дослідах. Але на практиці система виявилася не такою точною, як хотів інвестор: не «бачила» автомобіль, що стоїть в гаражі, і давала відхилення метрів в сто. «Нам просто заморочили голову», — констатує інвестор.

Втім, він як і раніше готовий вивчати надходять пропозиції: «Двері завжди відкриті». Адже ідея розливати соки на початку 1990—х теж народилася не в нього. Два молодих підприємця, Михайло Дубінін та Сергій Пластинін, орендували тоді маленьку виробничу лінію, але їм не вистачало грошей на розвиток. Якобашвілі і Юшваєв проявили інтерес. Підсумок? Нинішня капіталізація «Вімм-Білль-Данна” — $ 3,66 млрд.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.