Згубна стратегія — як зрозуміти і вчасно зреагувати? | Предприниматель

Згубна стратегія — як зрозуміти і вчасно зреагувати?

Вивчені експертами помилки компаній.

Компанії люблять голосно заявляти про свої нові стратегіях. Часто ці стратегії виглядають так: «Ми представимо унікальний сервіс для наших клієнтів»; «Ми будемо збільшувати свій прибуток на стільки-то відсотків на рік»; «Частка ринку нашої компанії щорічно буде збільшуватися в такому темпі, а доходи – рости на стільки- то »;« Скоро ми виростемо до глобальної компанії, і зменшимо витрати на стільки-то »… За словами Річарда Румельта, автора бестселера« Good Strategy, Bad Strategy »(« Хороша стратегія, погана стратегія »), всі ці заяви не є стратегіями . Більше того, робити такі заяви – саме по собі погана стратегія.

Головні відмінності між хорошою і поганою стратегіями

Румельт вивчив велику кількість компаній і виділив ключові моменти, яких слід побоюватися. Такими моментами є: гучні заяви, які базуються ні на чому; значні цілі без визначення способу їх досягнення; безліч цілей, неузгоджених між собою, без чіткої розстановки пріоритетів. Все це може бути прикрите різними красивими словами і цифрами. Наприклад, сумно відома компанія Enron завжди представляла переконливі звіти, повні цифр і фактів, які підтверджували всі їхні плани і «стратегії». При цьому той факт, що ринок збуту їх продукції значно відрізняється від ринків збуту електроенергії і газу, був випущений з уваги – або свідомо схований.

Мало розуміти, яка стратегія невдала, потрібно ще й вміти розглянути хорошу стратегію. Будь-яка справжня стратегія, як стверджує Румельт, обов’язково повинна містити три компоненти: зазначення проблеми, що стоїть перед компанією, способів її вирішення та конкретних дій, які повинні бути зроблені. Перший компонент передбачає звуження кола складнощів, які виникнуть або можуть виникнути у підприємства, для розуміння того, що саме може бути критичним для компанії. Але розуміння виграшної стратегії складно не тільки стороннім спостерігачам, а й топ-менеджерів компанії. На курсах МВА існує спеціальне завдання з цієї ситуації: студентам видається вся можлива інформація про компанію – від фінансового стану та описи особистості керівника до ситуації на ринку ситуації – і вони повинні самостійно знайти і визначити ймовірні фактори успіху і невдач. Адже часто ні стратегія, ні місія компанії не показує, що насправді важливо для компанії.

В якості прикладу розглянемо слоган компанії Wal-Mart: «Економте гроші, живіть краще». Вони відкривають магазини в місцях, де раніше не було дискаунтерів, а також за межами міст. Але реальна стратегія компанії – не в тому, як розташовані магазини. Навіть людині. Далекому від ритейлу, нескладно зрозуміти, що в невеликому селі і продати вдасться небагато. Справжня стратегія – в способі роботи мережі. Завдяки великій кількості магазинів їм вдається ефективно розподіляти по них товари і обганяти конкурентів. Істотне значення має і те, що таку стратегію нелегко скопіювати: набагато складніше створити мережу магазинів, ніж відкрити один.

Ризик, без якого можна обійтися

Джим Коллінз (який створив бестселер «Від хорошого до великого») і Мортен Хансен написали книгу «Great by Choice» («Вибір бути великим»), яка дозволяє простежити успішні і провальні стратегії. У цій роботі названо десять компаній, які за останні 15 років збільшили свій бізнес в десять разів. Автори розглядали тільки ті компанії, які свідомо йшли до успіху, планували і складали чіткі стратегії.

У книзі зростання цих підприємств порівнюється з подоланням марафону на 20 миль. Для того, щоб дійти до фінішу, потрібно правильно розрахувати свої сили. Це означає, що компанії важливо покладатися здебільшого на себе, а не на обставини ззовні. При чому обставини можуть бути як сприятливими, так і не дуже. Коллінз і Хансен описують величезну обережність, з якою компанія Southwest Airlines управляла зростанням свого бізнесу. Вони додавали тільки по 4 міста до своїх нових маршрутах, незважаючи на велику кількість зацікавлених у цьому міст, яке потім виникло. З такою стратегією Southwest Airlines під час кризи виявилися на висоті.

Виходячи з цього, успішні компанії відрізняються від звичайних тим, що вони можуть краще передбачати важкі часи. Вірним способом швидко зникнути є якраз девіз «для успіху необхідно діяти швидко і з ризиком». Рада Коллінза і Хансена в тому, що потрібно бути «конструктивними параноїками»: обдумувати кожен наступний крок з усією можливою старанністю, не втрачати пильності, не чекати моменту для підключення всього можливого потенціалу, а замість цього постійно думати над тим, що може піти не так . Допускайте тільки такі експерименти, від яких не розвалиться весь бізнес у разі провалу. І головне – не поспішайте відмовлятися від перевірених часом ідей на користь нових, навіть дуже перспективних. Білл Гейтс продовжував працювати над Windows навіть після виходу на ринок його OS2. А Стів Джобс вкрай акуратно працював над розвитком мережі магазинів Apple. Запам’ятайте одну річ: бажання діяти швидко викликано або стадним інстинктом, або самовпевненої упевненістю в тому, що у вас «абсолютно унікальний випадок». Намагайтеся зупинити себе і перетворитися на холодного й розважливого стратега.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.