Інвестиції та проблема лідера | Предприниматель

Інвестиції та проблема лідера

Основні критерії оцінки ініціатора стартапу, значимі для інвестора

Ми займаємося консультуванням в області інвестицій протягом десяти років. Наша компанія проводить аналіз підприємств і бізнес-планів, надає інформаційну підтримку в складанні планів зростання, постановці цілей, організаційних питаннях. Щорічно наші фахівці знаходять і розглядають близько ста проектів, у тому числі і ті які надсилають нам. У роботу відбирається приблизно двадцять з них, потім ми допомагаємо їм у пошуку інвестора.

Причин, за якими наша компанія не береться за всі пропозиції, всього п’ять. Для цієї статті ми вибрали основоположну – проблему лідера.

У кожному бізнесі зазвичай є призвідник – творець проекту, підприємець, організатор, ініціатор процесу. У колі інвесторів популярний англійський термін – «стейкхолдери», але він швидше неофіційний, і я скористаюся позначенням «лідер».

З моменту знайомства і в процесі співпраці з лідером необхідно з’ясувати:

Чи розуміє він мети свого бізнесу?

Для лідера необхідним є вміння розповісти про завдання, які він вирішить за допомогою конкретного проекту, при цьому виявляючи високу особисту зацікавленість в його успіху. Хорошим лідером можна вважати того, хто легко визначає мету свого бізнесу буквально в двох реченнях і впевнено описує своє бачення цього бізнесу в довгостроковій перспективі. Якщо інвесторові не сподобається передбачувана картина, або ж опис буде плутаним і незрозумілим, то інвестувати він не стане. Як приклад: який звернувся до нас російський підприємець на питання, «Яким буде Ваш проект через п’ять років?» Говорив, що компанія буде збільшувати обсяги виробництва своєї кращої в світі продукції. Інвесторів така позиція не влаштувала – вони порахували, що цей підприємець чи то не сильний у розумінні конкуренції, чи то не бачить широких можливостей в силу своєї недостатньої амбітності. Зараз його компанія продовжує стабільно виробляти свою продукцію, і навіть збільшила обсяги виробництва. Але недавно (роком раніше) випуском подібних товарів зайнялися в Китаї.

Чи ефективно поставлено справу?

Будь-яке підприємство має функціонувати «як доросле», починаючи з першої стадії існування. Схема роботи і визначення показників успішності повинні бути доступні і зрозумілі всім, хто бере участь в роботі проекту, хай і неофіційно. На одній фірмі, якою ми займалися, основним критерієм успіху діяльності топ-менеджера було, за його ж словами, «думка Кістки». Костя (ім’я змінено з метою конспірації, до речі, всі вони зараз успішно працюють) був власником цього бізнесу. Такий стан справ призвело нас до більш докладного вивчення організації бізнес-процесів цієї компанії, а потім і до висновку, що все у них тримається на Кості і без нього нічого не відбувається. Для малого підприємництва це нормально, але перспектива розвитку бізнесу на середній і великий рівень практично нульова.

Для хорошого лідера важливе розуміння того, що проект створюється не для ініціатора бізнесу, а для майбутніх акціонерів. У разі відсутності цього розуміння у підприємця отримання інвестицій для нього буде проблематичним.

Чи може він стати лідером, за яким підуть люди?

Відповідь на таке питання вкрай суб’єктивний, але і його можна легко перевірити за допомогою експертів. Могли б особисто Ви працювати під керівництвом цієї людини, ясні Вам причини його дій, нормально Ви ставитеся до його методам роботи? Показником хорошого лідера є довіра до нього підлеглих і рідкісна зміна заступників. Але його близькі партнери повинні бути досить незалежні у прийнятті рішень і здатні самостійно справлятися зі своєю частиною роботи. Парадокс, але таке оточення лідера завжди легко підшукує собі роботу в інших компаніях. Але для «справжнього» лідера не важко «вирости» нових гідних партнерів. А якщо ж на підприємстві відсутня нормальна ротація кадрів, зате є багато «незамінних» працівників, це може вказувати на підвищення інвестиційних ризиків.

Такі критерії підходять для проектів, де ініціатор і є лідером. У нашій практиці був випадок, коли ініціатором бізнесу був учений. Він розробив інноваційний підхід до лікуванню неприємної хвороби, і добре розумів, що ефективно керувати бізнесом і вирішувати організаційні запитання йому навряд чи вдасться. Ми знайшли для його проекту ефективного менеджера, який допоміг справі дозріти для серйозних починань. Після цього стало можливим інвестування в цю компанію, і вона успішно працює до цих пір.

Чи впевнені Ви в цьому лідера як в хорошому партнері?

Чи можете Ви довіряти цій людині? А чи можливо з ним домовитися про що-небудь? Підприємець, що вміє настояти на своєму в будь-якому спірному питанні, ще не є хорошим лідером. Яким вражаючим не був бізнес-план проекту, довіра інвестора до людини, який представляє цей план, буде визначальним фактором. Буває після чергової зустрічі з інвестором, хтось із персоналу може випалити: «Олексій, ти сам хоч віриш в те, що тільки що їм говорив?». Одного разу нам довелося протягом восьми місяців переконувати представників компанії і потенційного інвестора укласти інвестиційний договір з нами, однак через обопільного недовіри всередині так нічого і не склалося.

Справжньому лідеру легко знайти компроміси при будь-якому положенні справ, навіть там, де їх здавалося, немає. Важливо зрозуміти, що контракт, особливо інвестиційний, повинен бути взаємовигідним. Особливо якщо цей контракт інвестиційний.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.