Травень 21, 2018

Інвестиції та проблема лідера

липень 17, 2012    Інвестиції в бізнесРаспечатать эту статью

Інвестиції та проблема лідера

Основні критерії оцінки ініціатора стартапу, значимі для інвестора

Ми займаємося консультуванням в області інвестицій протягом десяти років. Наша компанія проводить аналіз підприємств і бізнес-планів, надає інформаційну підтримку в складанні планів зростання, постановці цілей, організаційних питаннях. Щорічно наші фахівці знаходять і розглядають близько ста проектів, у тому числі і ті які надсилають нам. У роботу відбирається приблизно двадцять з них, потім ми допомагаємо їм у пошуку інвестора.

Причин, за якими наша компанія не береться за всі пропозиції, всього п’ять. Для цієї статті ми вибрали основоположну – проблему лідера.

У кожному бізнесі зазвичай є призвідник – творець проекту, підприємець, організатор, ініціатор процесу. У колі інвесторів популярний англійський термін – «стейкхолдери», але він швидше неофіційний, і я скористаюся позначенням «лідер».

З моменту знайомства і в процесі співпраці з лідером необхідно з’ясувати:

Чи розуміє він мети свого бізнесу?

Для лідера необхідним є вміння розповісти про завдання, які він вирішить за допомогою конкретного проекту, при цьому виявляючи високу особисту зацікавленість в його успіху. Хорошим лідером можна вважати того, хто легко визначає мету свого бізнесу буквально в двох реченнях і впевнено описує своє бачення цього бізнесу в довгостроковій перспективі. Якщо інвесторові не сподобається передбачувана картина, або ж опис буде плутаним і незрозумілим, то інвестувати він не стане. Як приклад: який звернувся до нас російський підприємець на питання, «Яким буде Ваш проект через п’ять років?» Говорив, що компанія буде збільшувати обсяги виробництва своєї кращої в світі продукції. Інвесторів така позиція не влаштувала – вони порахували, що цей підприємець чи то не сильний у розумінні конкуренції, чи то не бачить широких можливостей в силу своєї недостатньої амбітності. Зараз його компанія продовжує стабільно виробляти свою продукцію, і навіть збільшила обсяги виробництва. Але недавно (роком раніше) випуском подібних товарів зайнялися в Китаї.

Чи ефективно поставлено справу?

Будь-яке підприємство має функціонувати «як доросле», починаючи з першої стадії існування. Схема роботи і визначення показників успішності повинні бути доступні і зрозумілі всім, хто бере участь в роботі проекту, хай і неофіційно. На одній фірмі, якою ми займалися, основним критерієм успіху діяльності топ-менеджера було, за його ж словами, «думка Кістки». Костя (ім’я змінено з метою конспірації, до речі, всі вони зараз успішно працюють) був власником цього бізнесу. Такий стан справ призвело нас до більш докладного вивчення організації бізнес-процесів цієї компанії, а потім і до висновку, що все у них тримається на Кості і без нього нічого не відбувається. Для малого підприємництва це нормально, але перспектива розвитку бізнесу на середній і великий рівень практично нульова.

Для хорошого лідера важливе розуміння того, що проект створюється не для ініціатора бізнесу, а для майбутніх акціонерів. У разі відсутності цього розуміння у підприємця отримання інвестицій для нього буде проблематичним.

Чи може він стати лідером, за яким підуть люди?

Відповідь на таке питання вкрай суб’єктивний, але і його можна легко перевірити за допомогою експертів. Могли б особисто Ви працювати під керівництвом цієї людини, ясні Вам причини його дій, нормально Ви ставитеся до його методам роботи? Показником хорошого лідера є довіра до нього підлеглих і рідкісна зміна заступників. Але його близькі партнери повинні бути досить незалежні у прийнятті рішень і здатні самостійно справлятися зі своєю частиною роботи. Парадокс, але таке оточення лідера завжди легко підшукує собі роботу в інших компаніях. Але для «справжнього» лідера не важко «вирости» нових гідних партнерів. А якщо ж на підприємстві відсутня нормальна ротація кадрів, зате є багато «незамінних» працівників, це може вказувати на підвищення інвестиційних ризиків.

Такі критерії підходять для проектів, де ініціатор і є лідером. У нашій практиці був випадок, коли ініціатором бізнесу був учений. Він розробив інноваційний підхід до лікуванню неприємної хвороби, і добре розумів, що ефективно керувати бізнесом і вирішувати організаційні запитання йому навряд чи вдасться. Ми знайшли для його проекту ефективного менеджера, який допоміг справі дозріти для серйозних починань. Після цього стало можливим інвестування в цю компанію, і вона успішно працює до цих пір.

Чи впевнені Ви в цьому лідера як в хорошому партнері?

Чи можете Ви довіряти цій людині? А чи можливо з ним домовитися про що-небудь? Підприємець, що вміє настояти на своєму в будь-якому спірному питанні, ще не є хорошим лідером. Яким вражаючим не був бізнес-план проекту, довіра інвестора до людини, який представляє цей план, буде визначальним фактором. Буває після чергової зустрічі з інвестором, хтось із персоналу може випалити: «Олексій, ти сам хоч віриш в те, що тільки що їм говорив?». Одного разу нам довелося протягом восьми місяців переконувати представників компанії і потенційного інвестора укласти інвестиційний договір з нами, однак через обопільного недовіри всередині так нічого і не склалося.

Справжньому лідеру легко знайти компроміси при будь-якому положенні справ, навіть там, де їх здавалося, немає. Важливо зрозуміти, що контракт, особливо інвестиційний, повинен бути взаємовигідним. Особливо якщо цей контракт інвестиційний.

Мітки: ,