З Інтернету в будинок: огляд ринку вантажоперевезень | Предприниматель

З Інтернету в будинок: огляд ринку вантажоперевезень

Український ринок онлайн-торгівлі протягом кількох останніх років демонструє стабільне зростання. Навіть у 2014 році, коли економічна нестабільність негативно впливає на обсяги продажів бульварних магазинів, інтернет-ринок продовжує набирати обертів. Більше того, інтернет-ринок досить оперативно реагує на виникаючі запити споживачів. Так, останнім часом стали користуватися популярністю онлайн-магазини, що пропонують військову форму, амуніцію, холодну зброю, а також вишиванки та національні костюми, причини тренда всім зрозумілі.

Настільки динамічний розвиток інтернет-ринку, безумовно, привертає увагу компаній, якi працюють на суміжних ринках. Нічого дивного в тому, що за право обслуговувати інтернет-магазини почали боротися маршрутні вантажоперевізники. У деяких операторів ринку експрес-доставки саме на Інтернет-магазини припадає більше половини приросту вантажообігу. Втім, закріпитися в iнтернет-сегменті вдалося далеко не всім.

Оцінити ефективність роботи конкретних перевізників з онлайн-торгівлею не так вже й просто. Для цього, як мінімум, необхідно мати рейтинг Інтернет-магазинів, щоб розуміти масштаби роботи того чи іншого продавця. Але подібних рейтингів, здатних хоча б претендувати на об’єктивність, в даний час просто не існує. Також як сьогодні немає і більш-менш адекватного сегментування даного ринку. Для виходу з ситуації і з урахуванням того, що ринок працює в Інтернеті, в якості відправної точки для аналізу було взято рейтинги, складені на основі відвідуваності сайту магазинів. Зокрема, популярний рейтинг bigmir.net.

Однак, і тут не все так гладко. Наприклад, у рубриці «Інтернет-магазини» найчастіше лідируючі позиції займають не самі магазини, а портали-каталоги, які продукцією не торгують, а лише надають огляд товарів. Крім того, у цій рубриці рейтингу нерідко ігнорують деякі популярні магазини автозапчастин (вони включені в іншу рубрику рейтингу bigmir.net «Авто / мото»). Багато з представлених сайтів не працюють з вантажоперевізниками, вважаючи за краще самостійно доставляти товари покупцям. Є й такі, які не віддають переваги тому чи іншому оператору експрес-доставки, надаючи право вибору споживачеві. Наприклад, одеський магазин «Volta bikes» готовий працювати з будь-яким постачальниками, а також поставити товар маршрутним автобусом або передати провідникам пасажирського поїзду, якщо на те буде воля клієнта.

Щоб проаналізувати роботу перевізників з інтернет-сегментом, ми взяли ТОП-250 рейтингу bigmir.net, виключили з них ті компанії, які не визначилися у виборі вантажоперевізника або дають вибирати клієнту. Після чого, додали магазини, якi увійшли до інших рубрики даного рейтингу (зокрема, «Авто / мото»), що підходять за показниками відвідуваності своїх сайтів. В результаті отримали близько сотні онлайнових-точок, які з середини травня по середину червня мали показники охоплення всієї української Інтернет-аудиторії на рівні 0,01-0,1%.

З’ясувалося, що велика частина популярних віртуальних магазинів мають цілком реальні офлайнові майданчики: складські чи торговельні підприємства. Доставку по місту їх базування магазини, як правило, здійснюють власними силами. Така ж ситуація в тих населених пунктах, де є представництва Інтернет-магазину (явище рідкісне, але деякі інтернет-магазини відкривають точки в 2-3 містах). Доставку в регіони вони віддають в аутсорсинг великим гравцям ринку маршрутних вантажоперевезень, надаючи клієнтам на вибір 3-4 варіанти. Лідируючі позиції тут займають компанії «Автолюкс», «Ін-Тайм» і «Нова Пошта». До «другого ешелону» популярності перевізників у Інтернет-магазинів можна віднести «Гюнсел», «Делайвері», «Нічний Експрес» і «САТ».

Однак у розрізі товарних категорій ситуація різниться. Наприклад, загальну картину в точності повторює ситуація в самій великої галузі онлайн-торгівлі – продажу техніки, обладнання, електроніки та сучасних гаджетів. Тут двадцятка найбільш популярних у Інтернет-користувачів магазинів воліє доставляти продукцію в регіонах силами перерахованих вище компаній. Більшість пропонує досить широкий вибір, іноді акцентуючи увагу на тому чи іншому перевізнику. Так, донецький магазин «Комп’ютерні технології» готовий доставити товар шістьма різними компаніями, але уточнює, що перевезення компанією «Нова пошта» також можлива «післяплатою». Багато магазинів пропонують не більше 2-3 варіантів. Так, новомосковський «Техновек» пропонує клієнтам скористатися послугами «Нової пошти» або «Ін-Тайму». Така ж ситуація у магазинів «ВТshop», «NextGame». Є й ті, хто відданий одному перевізнику. І тут, знову ж таки, лідирують перераховані компанії. Наприклад, Інтернет-магазин електроніки «protoria» працює тільки з «Новою поштою»; «Gefest» – тільки з «Ін-Таймом».

А ось в популярному сегменті «Все для автомобіля» ситуація неоднозначна. Його чітко можна розділити на підкатегорії «автозапчастини» і «шини / диски». В останній вельми сильні такі компанії, як «Автолюкс», «Ін-Тайм», «Нова Пошта», «САТ». І це цілком зрозуміло. Справа в тому, що дані перевізники ще до початку буму онлайн-торгівлі мали налагоджені контакти з постачальниками даної продукції. Зокрема, для перевезення шин і дисків вони надавали окрему пільгову тарифну сітку. Не дивно, що почавши реалізацію товарів через Інтернет, виробники та дилери віддали перевагу вже сформованим партнерам. У підкатегорії «автозапчастини в цілому» вибір транспортних компаній набагато більш широкий. Тут також можна скористатися послугами і «Делайвері», і «Міст Експрес», «Нічний Експрес», і навіть доставкою від «Укрпошти».

До речі, позиції державного монополіста вельми сильні в сегменті «Товари для туризму, активного відпочинку та дозвілля». Структурувати дану категорію вельми складно, так як тут досить багато сезонних товарів: велосипеди та комплектуючі до них, товари для риболовлі, туристичне спорядження та інше. Але в теплу пору року саме на них припадає більше 10% всього обсягу поставок Інтернет-магазинів. Крім «Укрпошти» товари даної категорії перевозять «Нова пошта», «Ін-Тайм», «Автолюкс», «Гюнсел», «Ваш час», «Нічний Експрес» (перераховані в порядку зменшення популярності у онлайнових торговців даної категорії). Є, правда, цікаві поєднання. Так, харківський магазин «Велостиль» згоден працювати з «Укрпоштою» тільки в тому випадку, якщо в пункті призначення відсутні представництва інших перевізників, які співпрацюють з компанією. Їх київські колеги з «veliki.com.ua» доставляють товари за допомогою «Нової Пошти» і «Делайвері», уточнюючи, що покупець може вибрати іншу компанію, але тоді зобов’язаний оплатити 50% вартості перевезення.

У товарних категоріях, які наділені меншим користувальницьким увагою, якщо вірити рейтингу bigmir.net, ситуація схожа, але деякі особливості можна відзначити. Так, багато магазинів, що пропонують одяг, краще користуватися послугами «Укрпошти» (так склалося історично ще в період розквіту «каталожної» торгівлі). Продавці меблів дуже рідко віддають логістику в аутсорсинг, тому що найчастіше товар вимагає не тільки безпосередньо доставки, а й кваліфікованої допомоги при складанні готової продукції безпосередньо на території замовника. Магазини, що спеціалізуються на садовій інструменті, насінні і саджанцях, працюють з «Ін-Таймом» і «Нової поштою». Торговці вишиванками облюбували «Автолюкс», зоотовари доставляють за допомогою «Міст Експрес».

Втім, це тільки тенденції. Ринок росте, структурується, змінюється. Взяти хоча б такий факт: зовсім недавно онлайн-торгівля базувалася переважно в столиці. Сьогодні в першій сотні популярних магазинів багато торгових точок, що представляють Одесу, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя. У міру посилення їх позицій можна прогнозувати нарощування частки перевізників, чиї позиції найбільш сильні в цих регіонах. Втім, ситуація по східному регіону неоднозначна – як відносно онлайн-торгівлі, так і в цілому відносно соціально-економічного розвитку у зв’язку з відбуваються політичними процесами. Тому ми будемо спостерігати за розвитком ринку і повідомляти про тенденції та зміни.

Наводимо дані аналізу:

Структура Інтернет-магазинів, які увійшли в огляд, в розрізі товарних категорій

Техніка й електроніка – 37%

Автозапчастини – 14%

Товари для дозвілля – 13%

Одяг, взуття, аксесуари – 10%

Товари для дому – 8%

Дитячі товари – 5%

Інше – 13%

Структура ринку онлайнової торгівлі в розрізі регіонів базування ТТ

Київ – 85%

Інші регіони – 15%

Структура ринку онлайнової торгівлі в розрізі регіонів базування ТТ (без Києва)

Одеса – 15%

Харків – 12%

Дніпропетровськ – 11%

Донецьк – 9%

Херсон – 6%

Луганськ – 5%

Запоріжжя – 5%

Черкаси – 4%

Львів – 3%

Тернопіль – 3%

Інші – 27%

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.