Як написати бізнес-план: Основні розділи, правила і принципи | Предприниматель

Як написати бізнес-план: Основні розділи, правила і принципи

Грамотно складений бізнес-план виконує три важливі завдання. По-перше, позначає менеджерам спільні цілі. По-друге, коли думки викладені на папері, є можливість придивитися і поміркувати над потенційною реалізацією проекту. «Бізнес-план – це свого роду репетиція, шанс усвідомити можливі проблеми, не втративши при цьому грошей», – говорить Майк Макківер, автор книги «Як написати бізнес-план». І нарешті, бізнес-план повинен залучити професійних інвесторів, у яких тільки і вистачає часу, щоб швидко переглянути пропоновані ним проекти.

Створення ясного бізнес-плану вимагає роздумів, часу і грошей. Можна замовити його сторонньої організації (в Україні фірми, що спеціалізуються на складанні бізнес-планів, запрошують від 10 000 гривень). Найчастіше підприємці отримують від консультантів документ на 30-40 сторінках, який не розкриває навіть самих основних питань: чим займається підприємство і звідки береться прибуток.

Інвесторам такий бізнес-план навряд чи сподобається. «Якщо після прочитання кількох перших рядків суть бізнес-плану залишається неясною, це поганий знак», – говорить Джим Каспарі, генеральний директор компанії The Venture Alliance, яка консультує стартапи, які бажають привернути увагу венчурних фондів. Важлива не тільки струнка концепція. «Ви повинні в декількох реченнях пояснити, якими конкурентними перевагами в своїй сфері має цей проект, тому що мені необхідно знати, як саме ви збираєтеся добитися успіху. Більшість бізнес-планів цього не робить », – продовжує Каспарі.

В ефективному бізнес-плані обов’язково має бути сказано, у чому цінність проекту, чому люди захочуть платити за цей продукт або послугу, скільки грошей знадобиться на старт, які можливості зростання, які ризики і як підприємець планує з ними справлятися, хто конкуренти, хто партнери , хто члени команди. Необхідно включити в нього і докладний опис усіх джерел доходів і витрат. Істотний питання: який прибуток буде приносити справу? І ще важливіше: коли підприємство почне приносити прибуток? Тому в бізнес-плані необхідний розділ, що містить останні фінансові показники (якщо підприємство чинне) або прогнози.

Для початківців компаній з обмеженими засобами вирішальне значення мають звіти про рух грошових коштів, в яких відображається дебіторська та кредиторська заборгованість по кожному кварталу. «Люди неправильно розуміють рух грошових коштів», – говорить Тім Беррі, президент компанії Palo Alto Software, що розробляє програмне забезпечення для планування господарської діяльності. «Вони думають, що якщо підприємство прибуткове, то до них будуть приходити гроші. Але більшість компаній гине, залишаючись прибутковими, тому що прибуток – це ще не готівку ».

Відшліфувавши свій план до блиску, не відправляйте його припадати пилом в довгу шухляду. «Бізнес-план – це лише початок процесу, – попереджає Беррі. – Планувати діяльність підприємства все одно що вести судно в море: потрібно постійно коригувати курс. Сам по собі план не має великої цінності. Важливо повертатися до нього і дивитися, де ви були неправі і чого вам це коштувало ».

Титульний лист та зміст

Почніть з головного: назву компанії, адресу, номер телефону, контактна інформація всіх засновників, а також зміст по всьому документу. Обсяг бізнес-плану не повинен перевищувати 30-40 сторінок разом з усіма необхідними додатками.

Введення

Не більше ніж на двох сторінках перерахуйте все найважливіше. По-перше, розкажіть, в чому цінність проекту: чим займатиметься ваша компанія, який прибуток мати і чому люди захочуть платити за ваш продукт або послугу. Якщо ви посилаєте план інвесторам, повідомте про капітал, який вам знадобиться, і про те, як ви плануєте його використовувати. Щоб виділити суть, потрібно уявляти собі картину в цілому, тому до цієї частини краще приступати після завершення всього плану.

Можливості ринку

Можливості ринку

Можливості ринку

Поясніть, кому ви будете продавати свій товар чи послугу і чому ця група споживачів для вас приваблива. Потрібно відповісти на кілька ключових питань. Наскільки великий ринок? Як швидко він росте? Які можливості росту і потенційні загрози? Як ви будете з ними справлятися?

Велику частину цієї інформації можна знайти через галузеві сайти і ЗМІ, офіційну статистику, звіти аналітиків і навіть в інших бізнесменів. Обов’язково вказуйте джерело інформації – на випадок, якщо вас попросять підтвердити ваші заяви чи потрібно оновити дані.

Огляд ринку

Огляд ринку

Огляд ринку

Не помиляйтеся, ваше підприємство не унікально. Постарайтеся поглянути тверезим поглядом і оцінити суперників. Хто вони? Що продають? Яку частину ринку займають? Чому покупці віддадуть перевагу ваш товар або послугу, а не їх? Які перешкоди можуть виникнути при виході на даний ринок? Не забудьте про непрямих конкурентів, які поки працюють в іншому сегменті, але мають аналогічними можливостями і можуть скласти вам конкуренцію пізніше.

Команда

Команда

Команда

Виконання практично так само важливо, як і сама ідея. Тому інвесторів цікавить, хто у вас в команді. Прикладіть резюме всіх засновників, партнерів та керівників: які їхні навички та досягнення. Якщо у фірми декілька акціонерів, поясніть, чому ви вибрали саме таких партнерів (все резюме повинні бути в додатку).

Бізнес-модель

Бізнес-модель

Бізнес-модель

Цей розділ включає докладний опис усіх джерел доходу (продаж продукту, послуги) і структури витрат компанії (фонд оплати праці, оренда, експлуатаційні витрати). Переконайтеся, що ви згадали і обгрунтували всі можливі доходи і витрати. Крім того, увімкніть назви головних постачальників і покупців. По суті цей розділ – виробничий план майбутньої фірми.

Фінансові показники та прогнози

Фінансові показники та прогнози

Фінансові показники та прогнози

Якщо у вас діюче підприємство, прикладіть звіт про прибутки і збитки, балансовий звіт і звіт про рух грошових коштів за рік. Потім складіть прогноз по всіх трьох параметрах як мінімум на три роки вперед. Також надайте аналіз, який показує, як скоро окупляться стартові вкладення.

Ризики

Ризики

Ризики

Не чекайте біди, щоб дізнатися, як з нею впорається ваше підприємство. Опрацюйте можливі сценарії: найгірший, кращий і середній. Переконайтеся, що у вас вистачить грошей, щоб пережити будь-яку бурю.

Джерела коштів та їх використання

Джерела коштів та їх використання

Джерела коштів та їх використання

Якщо ви намагаєтеся отримати гроші від інвесторів, вони захочуть знати, як ви плануєте розпорядитися капіталом. У цьому розділі потрібно вказати очікувані витрати на запуск: приміщення, купівля нового обладнання, дизайн логотипу компанії і т. д. Більшість підприємців недооцінюють вартість запуску нового бізнесу. Тому проведіть дослідження заздалегідь, до звернення до інвесторів.

Програми

Програми

Програми

Хороший бізнес-план лише побіжно описує основи підприємства, тому в кінці потрібно докласти всі необхідні документи. Сюди можуть входити резюме, відомості про кредитоспроможність, огляд ринку, схеми, план просування, копії договорів, у тому числі про оренду, гарантійні листи від майбутніх клієнтів, свідоцтва про реєстрацію патенту і товарного знака, угоди про партнерство, свідоцтво про реєстрацію фірми.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.