Як визначити погану стратегію | Предприниматель

Як визначити погану стратегію

Експерти наводять чужі помилки

Часто буває , що компанія заявляє у своїй новій стратегії , використовуючи для цього гучні фрази , на кшталт « Ми забезпечимо нашим клентам ідеальний сервіс » , «З кожним роком наша прибуток буде тільки зростати» , « Зовсім скоро ми станемо міжнародною компанією , а наші витрати будуть зменшуватися з кожним роком на стільки-то ». Автор відомої книги « Хороша стратегія , погана стратегія » Річард Румельт стверджує , що подібні завленія взагалі не є стратегією , та й самі по собі вони представляють із себе погану стратегію.

У чому різниця між хорошою і поганою стратегією

Проаналізувавши роботу багатьох компаній , Румельт визначив деякі фактори , яких слід уникати. Ось деякі з них: гучні фрази , не підтверджені ніякими діями , високі цілі без зазначення того , яким шляхом вони будуть досягнуті , багато пріоритетів і цілей, не узгоджених між собою. За словами Румельта , подібні завленія можуть доповнюватися красивими цифрами. У звітах компанії Enron , відомої своєю безуспішною історією , завжди відрізнялися наявністю таких гарних слів і цифр , які ніби як підтверджували плани і стратегію розвитку компанії. При цьому опускався той факт , що ринки збуту продукції компанії Enron дуже відрізнялися від ринків збуту електроенергії та газу.

Недостатньо вміти забракувати погану стратегію , потрібно вміти побачити і хорошую.В хорошої стратегії завжди присутні три елементи : зазначення проблем , які необхідно вирішити , способи вирішення цієї проблеми і перелік тих дій , які компанія планує вжити . Що стосується першого компонента , то тут все ясно: необхідно окреслити коло реальних і можливих проблем , щоб з’ясувати , які з них можуть стати для компанії критичними. Проте визначити , в чому заклюяается виграшність стратегії , буває складно як людям з боку , але і керівництву компанії. Тому студентам на курсах MBA завжди пропонується повна інформація про компанію , починаючи від особистості керівника і закінчуючи ситуацією , яка в той час була на ринку. Таким чином студенти повинні з’ясувати ті фактори , які можуть бути як успішними , так і навпаки – викликати проблеми. Адже часто буває таке , що компаній не вказує , на що вона робить ставку ні в місії , ні в стратегії .

Візьмемо для прикладу слоган компанії Wal -Mart , який звучить так: « Економте гроші, живіть краще». Компанія займається тим , що розширює мережу магазинів в тих місцях , де дискаунтерів взагалі ніколи не було. Ключовий елемент стратегії полягає не в розташуванні окремих магазинів. Адже будь-який , навіть самий далекий від ритейлу людина , усвідомлює , що в селі, де зовсім небагато жителів , попит на продукти буде набагато нижчою , ніж у місті. ключовий фактор у стратегії цієї компанії полягає в тому , як саме працює мережа магазинів : так як в мережі дуже багато невеликих магазинів, то розподіляти товари між ними стає набагато легше , а це дозволяє перевершити конкурентів. І найголовніше: скопіювати цю стратегію нелегко , адже відкрити цілу мережу магазинів набагато складніше , ніж відкрити один магазин .

Ризик , якого можна уникнути

У книзі «Вибір бути великим» Мортен Хансен і Джим Коллінз рассаказивают про ті стратегіях , які в минулому приводили компанії або ж до успіху , або до провалу.Самие успішні компанії вони назвали 10Xers , і увійшли до цього списку ті компанії , бізнес яких зріс за останні 15 років у 10 разів. При цьому бралися до уваги тільки компанії , які становили чіткі стратегії і добре розуміли свої плани.

Процес розвитку цих компаній автори книги прирівнюють до марафону довжиною в 20 миль. Тільки правильно розрахувавши свої сили , можна подолати таку дистанцію. Тобто в першу чергу необхідно покладатися на себе , а потім вже на зовнішні обставини. При чому це дейтсвія і в тих ситуаціях , коли обставини жахливі, і коли вони сприятливі . Також Хансен і Коллінз у своїй книзі докладно описують , з якою обережністю компанія Southwest Airlines управляла розвитком свого бізнесу. Щорічно карта маршрутів компанії поповнювалася лише на 4 міста , незважаючи на те , що сотні міст були зацікавлені в цьому. А коли нахлинув криза , Southwest Airlines процвітала.

Виходить , різниця між звичайними і успішними компаніями полягає в тому , що останні можуть передбачати важкі часи. А якщо діяти за принципом « ризикувати і діяти швидко , щоб досягти успіху » , можна дуже швидко прийти до провалу . Тому автори книги радять бізнесменам- залишатися « конструктивними параноїками » : краще вже сім разів відміряти і тільки потім відрізати , уникати використовувати весь свій потенціал , а завжди думати про те , що може піти не так.

Якщо ви хочете поекспериментувати , то краще робити це так , що навіть у разі провалу , ви не пошкодувати про це . Не намагайтеся слідувати за новими ідеями , якими б перспективними вони здавалися на перший погляд , краще використовуйте старі , але перевірені методи роботи. Білл Гейтс НЕ прекраал працювати над Windows навіть після того , як на ринку з’явилася його OS2 . Стів Джобс підходив до питання розвитку мережі магазинів з чималою акуратністю . І якщо вам хочеться діяти швидко , то це або ж зайва самондеянность , або стадний інстинкт. У таких випадках свегда зупиняйте себе і намагайтеся стати розважливими і холодними стратегами .

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.