Березень 24, 2018

Як захистити ідею стартапу від злодійства?

липень 30, 2012    Ідея та стартапРаспечатать эту статью

Як захистити ідею стартапу від злодійства?

Розповідає юрист Центру технологій та інновацій PwC.

Все розмаїття стартапів з їх долями й історіями об’єднує наявність «фішки», тієї ідеї або кількох ідей, які лежать в їх основі і дають їм перевагу перед існуючим бізнесом.

Склалася думка, що ідею неможливо охороняти або захистити від посягань. Багато підприємців і інвестори поділяють таку точку зору. Але це не зовсім вірно. Дійсно, авторське право не поширюється на ідеї, а патентування захистить тільки окремі технічні та художньо-конструкторські напрацювання. Тим не менш, це не означає повну відсутність способів захисту стартапу.

Нижче ми опишемо деякі способи захисту стартапу, а також їх порівняльні переваги і недоліки. Ми не будемо обговорювати захист активів стартапу, які пов’язані з його ідеєю, в тому числі захист програм для ЕОМ, доменних імен і товарних знаків. Ці рішення треба обговорювати окремо.

Джентльменська угода

У роботі з ідеями підприємці часто використовують так зване джентльменську угоду. Така угода укладають в усному порядку з партнерами та інвесторами. Ідею стартапа розкривають певному колу осіб (партнерам та інвесторам), які в свою чергу погоджуються не передавати ідею третім особам і не використовувати її без відома підприємця.

Переваги: ​​Простота і неформальний підхід. Брати участь у такій угоді може будь-який громадянин, не обов’язково зареєстрований як індивідуальний підприємець.

Недоліки: Практична складність його застосування. Це пов’язано з тим, що немає ні чітких письмових зобов’язань учасників, ні даних про обсяг і суть розкривається ідеї, ні санкцій на випадок порушення умов угоди. Неймовірним здається судове рішення на користь підприємця, у разі якщо той вимагає відповідальності порушника усного джентльменської угоди. Можливо швидше лише те, що підприємець зіпсує собі ділову репутацію і придбає специфічну «популярність» в ділових колах.

Угода про конфіденційність

Угода про конфіденційність, складене в письмовому вигляді, є поліпшеним варіантом джентльменської угоди, без властивих йому недоліків. Письмова угода про конфіденційність це договір про взаємні права та обов’язки сторін (підприємець як розкриває ідею сторона і партнер або інвестор як сторона, що приймає ідею) з приводу розкриття та використання ідеї, відповідальності за узятих зобов’язань та інших деталях.

Переваги: ​​Відносна простота. Цілком ймовірно судове рішення на користь підприємця на вимогу відповідальності порушника такої угоди. Брати участь у такій угоді може будь-який громадянин, не обов’язково зареєстрований як індивідуальний підприємець.

Недоліки: Труднощі формулювання. Така угода зажадає певних зусиль сторін, наприклад, при точному формулюванні зобов’язань, або при позначенні ідеї та обсягу її розкриття, при вказівці порядку вирішення спорів, розміру відповідальності і порядку її застосування.

Оформлення ноу-хау

Для підприємців Росії можливо юридичне оформлення ноу-хау. У російському законодавстві є спеціальне визначення цього терміна – ноу-хау позначає відомості будь-якого характеру (технічні, економічні, виробничі, організаційні та інші), в тому числі про результати інтелектуальної діяльності в науково-технічній сфері, а також як відомості про способи здійснення професійної діяльності . Такі відомості повинні мати дійсну або потенційну комерційну цінність в силу невідомості їх третім особам; у третіх осіб не повинно бути вільного доступу до таких відомостей на законній підставі; щодо таких відомостей їхній власник ввів режим комерційної таємниці.

Переваги: ​​Можливість залучення порушника у адміністративної та кримінальної відповідальності.

Недоліки: 1. такий спосіб відповідно до законодавства Росії доступний тільки для юридичних осіб і індивідуальних підприємців. Тобто приватним особам його використання недоступно.
2. Обов’язкове введення комерційної таємниці. Підприємцю слід обов’язково ввести режим комерційної таємниці і підтримувати відповідність своєї ідеї прописаним в законодавстві вимогам. Для цього доведеться: визначити перелік ноу-хау; встановити порядок поводження з ним і контролювати дотримання цього порядку; вести облік всіх, хто отримав доступ до ноу-хау і кому його передали; регулювати стосунки із співробітниками та контрагентами, якими є також інвестори і партнери ; проставляти гриф «Комерційна таємниця» і вказувати володаря цих даних.

Основним радою підприємцям, які хочуть захистити ідею стартапу, буде орієнтуватися на співвідношення трудомісткості способу захисту і його ефективності. Для тих, хто починає розробляти ідею продукту або послуги, найкращим вибором буде угода про конфіденційність. Для ситуацій, коли дослідження проведені, є готова формула (модель, алгоритм, прототип), яка стане суттю підприємства, можливе введення режиму комерційної таємниці та захист ідеї як ноу-хау.

Практика показує, що краще заздалегідь готується до захисту бізнес-ідеї, що зробить цей захист набагато ефективніше. Суміщайте креативність у розробці ідеї стартапу з консультаціями фахівців щодо її захисту, і це посприяє успіху підприємства в цілому. Якщо грамотно сформулювати умови угоди про конфіденційність, правильно оформити ноу-хау і ретельно провести підготовку захисту бізнесу, то це зможе допомогти вам навіть в умовах складного законодавства і протиріч у судовій практиці.

Мітки: , , ,