Які кредити варто брати, а від яких відмовитися | Предприниматель

Які кредити варто брати, а від яких відмовитися

Поради для власника бізнесу від банкіра.

Спочатку мало кого приваблює ідея взяти кредит і разом з ним – боргові зобов’язання. Набагато вигідніше не залежати від банків і вкладати в підприємство тільки свої гроші. Так набувається впевненість у завтрашньому дні і спокійний сон. Але насправді – це тільки ілюзія стабільності.

Якщо бізнес має потенціал зростання і не реалізує його, конкуренти будуть намагатися виштовхнути ваше підприємство з ринку. Навіть якщо для вас цілком достатньо раніше досягнутого, це не додасть їм поблажливості. Суспільство, в якому ми живемо, не може не впливати на нас. Для бізнесу це означає, що не можна не враховувати дії конкурентів.

У кожного підприємця є своє уявлення про те, як поліпшити бізнес і отримати більший прибуток. Хтось, у кого більше схильність до ризику, скористається кредитом для розвитку бізнесу, тим самим послабивши позиції конкурентів. Адже отримання інвестицій відкриває можливості і для модернізації обладнання (що веде за собою поліпшення якості товару або послуг), і для експансії ринку (з подальшим збільшенням ринкової частки).

Але те, що ви використовуєте кредитні кошти, ще не гарантує вам одержання вигоди. А неправильне розпорядження кредитом може призвести до погіршення фінансового становища компанії. Такі наслідки практично неможливо передбачати заздалегідь. Тільки через час стане ясно, хто саме – ви чи ваші конкуренти – зміг скласти кращий бізнес-план, знайти більш правильні цілі, хто послідовніше йшов до досягнення мети і більш ефективно інвестував гроші.

То чи варто брати кредит, і якщо так – то на яку суму? Тут не може бути загальних правил. У різних галузях може бути велика різниця в комфортному рівні боргу. Сприятливою рівнем для, наприклад, продуктових мереж буде співвідношення чистого боргу (чистий борг тут – сума короткостроковій і довгостроковій заборгованостей підприємства за кредитами і позиками, з вирахуванням вільних грошових коштів на рахунках і в касі) і EBITDA у пропорції 4:1. Це означає, що чистий борг може бути в чотири рази більше річного прибутку. Для капіталомістких компаній прийнятним буде рівень від 3:1 до 2:1. На розмір оптимального показника впливає поточна ситуація підприємства, ділові якості її керівників, тренди в економіці і бізнес-стратегії.

Після закінчення кризи компанії зайнялися оптимізацією структури кредитного портфеля, зменшивши для цього ставки, рефінансувавши і подовживши борги. Під час стабільності в економіці великі організації можуть продати свої акції і виручені кошти направити на погашення боргів або на розширення підприємства. Малі та середні підприємства не мають такої можливості, тому вони повинні серйозно і в деталях думати над кожним рішенням, яке пов’язане із залученням сторонніх грошей. За допомогою кредитних коштів ваше підприємство може отримувати більше доходу і посилювати свої позиції в ринковій боротьбі, але в той же час існує ризик через цих кредитних коштів підірвати становище компанії. Що ж може стати помилкою, якщо ви візьмете кредит?

Непотрібні придбання

Психологічно «чужі» гроші витрачати легше, ніж зароблені самостійно. Це і призводить до ризику нераціональних витрат позикових грошей. Часто купуються необхідні на перший погляд речі, які насправді ніяк не вплинуть на збільшення прибутку, а іноді і навпаки. Наприклад, наймання великої кількості співробітників, секретарів, придбання дорогих меблів і техніки в офіс та інші не першочергові видатки на перших порах можуть призвести до значного погіршення фінансового стану компанії. Зазвичай пізніше стає очевидним, що було зовсім необов’язково все це робити.

Продажі та маркетинг не на першому місці

Ризиковано також інвестувати в розширення основних фондів підприємства – наприклад, придбати обладнання для збільшення обсягу виробництва – не уклавши попередніх домовленостей з покупцями або навіть не маючи уявлення про те, як збільшити число клієнтів. Навіть для «Газпрому» принципово підписання контрактів з покупцями до початку видобутку газу і споруди газопроводів. Купити обладнання запросто можна і пізніше, а знайти ринки збуту – набагато складніше завдання. Якщо кредитні кошти не допоможуть вам залучити нових клієнтів, то придбати обладнання можна тільки у випадку, якщо це призведе до зменшення ваших витрат.

Кредит на строк виробничого циклу

Щоб отримати довготривалий успіх, терміни кредиту необхідно співвідносити зі швидкістю товарообігу. Наприклад, якщо взяти кредит на термін 3-4 місяці (як прийнято для товарних операцій), позичальник, бажаючи забезпечити черговий виробничий цикл, може наблизити дефолт. Це обумовлено тим, що дійсний період кредитування багатьох торговельних операцій набагато довше періоду одного обороту. Повернення позики можливий тільки у випадку, якщо накопичується чистий прибуток, рівна за величиною основному боргу. Тому у техніко-економічного обгрунтування проектів повинен бути набагато більш далекий обрій.

Кредит понад норму

У разі, якщо у підприємства вже є боргове навантаження, в 2-4 рази перевищує річний прибуток, або перевищує річну виручку, необхідно більш обережно підходити до подальшого кредитування бізнесу, і почати пошуки інших джерел фінансування. Бувають ситуації, коли потрібно вчасно зупинитися, незважаючи на можливі привабливі перспективи в розвитку справи, які зможуть здійснитися за допомогою нових грошей. Здається, що і ринок збільшується, і все повинно пройти добре. Але в такій ситуації краще зосередитися і зайнятися скороченням витрат. За невеликий період часу можна набрати дивовижне кількість кредитів, їх не дуже складно отримати. Але ще легше витратити ці кредити. Набагато важче – змусити їх приносити прибуток і розплатитися з банками.

Скупий платить двічі

Для бізнесу однаково шкідливо, чи будете ви багато витрачати або скупитися. Даний випадок стосується тільки самого корисного, найнеобхіднішого для підприємства. Якщо те, що ви роздумуєте придбати, допоможе в кілька разів зменшити ваші витрати – не скупіться. Якщо ви потребуєте цінне раді, завдяки якому можна уникнути багатьох помилок і вивести справу з глухого кута, не соромтеся звертатися за такою порадою до кваліфікованих консультантів.

Фінансування діяльності тільки за допомогою кредитів

Потрібно розуміти, що кредити – не більш ніж допоміжний спосіб фінансування підприємства. Компанія повинна спочатку мати істотну частину власних коштів. А далі діяльність підприємства повинна фінансуватися в основному його прибутком. Звичайно, того, що ви заробите, повинно вистачати вам «на життя», але купувати дорогі машини та інші «іграшки» з прибутку – ймовірний шлях до закриття бізнесу. У більшості великих компанія фінансування бізнесу йде в основному з прибутку, на дивіденди витрачається 10-20% чистого прибутку або їх взагалі не виплачують. У ряді таких компаній виключення становлять лише ті, які працюють на міжнародному ринку і виходячи із західної практики, платять великі дивіденди – 40-50% чистого прибутку. Це МТС, «СТС Media, ТНК-ВР та інші.

Відсутність вільних грошей

Залучення кредитів може бути занадто ризикованим, якщо у підприємства немає залишків на рахунках, або якщо ви станете витрачати відразу весь кредит, йдучи ва-банк. Існує приказка: «Банк дасть тобі парасолька, коли світить сонце, і забере його, коли піде дощ». Тут, звичайно, утрирування, але в якійсь мірі це все ж правда, адже повна відсутність ліквідності говорить про проблему в самому бізнесі клієнта, а не про надмірної обережності банку.

Боязнь залучення інвесторів

Не потрібно відразу відкидати можливість продажу частки підприємства сторонньому інвесторові. Можна продати третину або чверть компанії інвестиційному фонду або заможній людині, який готовий інвестувати у ваш бізнес, і таких можливостей зараз достатньо. Такий договір можна укласти не назавжди, а лише на певний період – три роки, наприклад – коли вкладені інвестором у вашу компанію гроші запрацюють і істотно збільшать її вартість. Шукати інвесторів потрібно дуже уважно і працювати тільки з фондами і людьми, що мають багаторазово підтверджену добру ділову репутацію.

Неправильне співвідношення час-гроші

Ви можете упустити вигоду, якщо занадто поспішіть достроково закрити кредит. І навпаки, якщо ви будете намагатися розтягнути погашення боргу на весь встановлений спочатку термін, цим ви будете відволікати зайві гроші на сплату відсотків і, таким чином, шкодити своєму бізнесу.

Практичні приклади

Компанія «Русал» намагалася швидко розвиватися відразу в декількох напрямках, і в кризу її позиції сильно похитнулися через зменшення ціни на алюміній. До кінця 2009 року їх борг перевищив прибуток у 22,9 рази, і це було гірше становище компанії за весь період її діяльності. В кінці 2010 року вдалося нормалізувати цей показник до 4,4:1.

Протягом декількох років аптечна мережа «36,6» має високе боргове навантаження, хоча і не допускає прострочень за взятими зобов’язаннями. Компанія займає кошти для ведення масштабної експансії. До кінця 2010 року її показник був 4,8:1, і процентні виплати були лише у півтора рази нижче EBITDA. На фондовому ринку облігації цієї мережі визначають як спекулятивний високоризиковий інструмент.

Мережа ресторанів «Росінтер» багато вкладала в розвиток, і балансуючи на межі рентабельності за чистим прибутком, успішно знизила свій показник співвідношення чистого боргу до EBITDA до 1,1:1 за 2010 рік. У минулому періоді він становив 2,97:1.

У 2010 році диска унтер «Магніт» відкрив багато новіх магазинів, але все одно зберіг невеликий рівень боргового навантаження 1,39:1, а в 2009 році було зафіксовано мінімальне значення 0,09:1. Його основний конкурент, X5 Retail Group (власник магазинів «Перекресток», «Карусель», «Пятерочка»), веде більш агресивну боргову політику, і їх показник – 3,7:1 до кінця 2010 року. Аналогічний показник за 2009 рік склав 2,08:1.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.