Який інвестор вам потрібен | Предприниматель

Який інвестор вам потрібен

Засновник компанії LinguaLeo ділиться досвідом взаємин з стратегами , бізнес- ангелами і фондами .Вже три роки , як ми працюємо над розвитком веб – серверів , призначених для вивчення англійської мови. За час своєї роботи нам доводилося мати справу з різними типами інвесторів – бізнес -ангели , стратеги і венчурні фонди . Нам вдалося залучити інвестиції загальною сумою $ 3,2 млн. Сподіваємося наша історія роботи з інвесторами допоможе іншим починаючим не наробити помилок .

Стратег

В силу своєї недосвідченості я хотів уникнути фінансування від венчурних фондів та бізнес- ангелів і відразу вступити в переговори зі стратегами . Стратеги – це великі компанії , які працюють у тій же галузі , що і ми , тобто об’єкт інвестицій , яка зацікавлена ​​в придбанні контрольного пакету акцій .

Як виявилося пізніше , позиція інвестора відрізняється від нашої позиції за кількома ключовими параметрами. Наприклад , стратеги не мають достатнього досвіду по роботі з новими проектами , які знаходяться на стадії розвитку , такі інвестори не бажають ризикувати , і їхні інтереси , як правило , відрізняються від інтересів власників і команди. Головна мета таких інвесторів – придбати проект , щоб надалі інтегрувати його в свій бізнес. Не в його інтересах розвивати компанію з мільярдною капіталізацією .

В результаті угода завершилася безуспішно.

Існують деякі відмінні риси стратегів . Наприклад , у них необмежені обсяги фінансування , але головний інтерес їх полягає тільки в розвитку власного бізнесу. Вони не хочуть ризикувати , та й кошти свої націлюють тільки зростання капіталізації своєї компанії. До того ж такий інвестор може бути експертом у своїй галузі , але нічого не розуміти в розвитку стартапів .

Бізнес -ангели

Через кілька місяців мені довелося співпрацювати з бізнес – ангелами. Їх називають так тому , що вони вкладають в стартапи хоч і невеликі , але необхідні гроші на стадії розвитку компанії – коли у неї вже є якийсь продукт , або ж його прототип . Ідеальними їх називають з кількох причин. По-перше , вони дуже швидко дають гроші. Наприклад , я отримав відповідь вже через тиждень після початку переговорів , а вже через дві надійшов перший транш. По-друге , такі інвестори ніколи не заважають реалізовувати стратегію розвитку і повністю довіряють засновнику . По-третє , вони допомагають вирішувати найрізноманітніші питання .

Такі угоди можуть укладатися навіть за кілька днів . Наприклад , так було у мене . Мені пощастило познайомитися з Сергієм Кузнєцовим та Єгором Руді , які були співзасновниками компанії «Ваш репетитор » , під час кава-брейку. Вони займаються розвитком великої мережі репетиторів по всій Росії. Ми дуже швидко знайшли спільну мову , познайомилися з їх інвестором Ігорем Рябенький і вже через 2 дні уклали угоду на інвестиції у розмірі $ 200 000.

Дуже часто бізнес- ангели є підприємцями. Вони стають практичний партнерами : не тільки вкладають у вас гроші , але і діляться своїм досвідом. Так як інвестують вони власні гроші , то й керуються часто власною інтуїцією .Угода укладається дуже просто і дозволяє дуже швидко оформити всі потрібні документи , отримати гроші і почати роботу. Наприклад , замість того , щоб проводити due diligence (аналіз всіх аспектів у роботі компанії) , їм досить зустрітися з підприємцем , поставити йому деякі питання і переглянути метрики Google – аналітики. І цього цілком достатньо для укладення правочину .Що характерно для цього типу інвесторів , так це розмір інвестицій , який завжди вимірюється у тисячах доларів. У такому випадку інвестор може розділити ризики з підприємцем . Крім того, бізнес -ангели відрізняються дуже високим рівнем професіоналізму , вони прагнуть не тільки розвинути свій бізнес , але і поліпшити обороти стартапу. Гроші у таких інвесторів часто бувають « розумними» , але не у всіх випадках.

Венчурний фонд

Вже через півроку після співпраці в бізнес- ангелами наш проект став приносити прибуток . Інвестицій вистачило якраз на ці півроку. Тоді вже разом з бізнес – ангелами ми стали шукати венчурні фонди класу « А» , які відповідали б нашим інвестиційним потребам .

Ми шукали інвесторів з експертизою у сфері IT , електронної комерції , SaaS- проектів або ж утворення . Деякі самі нас знаходили , до деяких ми зверталися безпосередньо або ж через бізнес -ангелів . У цей час ми отримали перемогу в конкурсі БІТ – досить престижний в СНД конкурс , в якому брали участь інвестиційні проекти. Там ми й зустріли представників від фонду Runa Capital .Потім ми зверталися ще в 10 фондів Росії , але скрізь були свої мінуси. Потім ми поїхали в США . Ми спілкувалися з представниками Accel , Start Fund , August Capital , TMT Investments та іншими. Але там мінусів виявилося не менше, а може , навіть і більше. У результаті ми уклали угоду з Runa Capital . Щоб познайомитися з представниками , нам знадобилося більше 10 зустрічей , десятки листів і телефонних дзвінків . Ми підготували кілька версій презентацій нашого бізнес – плану , відповідали на безліч питань про технології , фінансах, маркетингу , стратегії і команді . Слід зауважити , це досить корисна вправа .

Перш ніж ми підписали маморандум пройшло півроку! Але в результаті ми таки отримали «розумні гроші» , а це не тільки інвестиції , але і корисний досвід, зв’язки команди , в списку яких кілька дуже успішних кампанії , як , наприклад , Dr.Web , Softline , Alawar , Acronis , Parallels та інші . Різниця між інвестором , який може запропонувати тільки гроші та інвестором , який пропонує «розумні гроші» величезна . І на даному етапі розвитку ми вибрали найкращого партнера .

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.