Коломойський: Так, Я фанат Ющенка | Предприниматель

Коломойський: Так, Я фанат Ющенка

Частина третя. Остання. Також читайте:

Друга частина інтерв’ю Коломойський: Янукович мені особисто пропонував увійти в список Партії Регіонів

Перша частина інтерв’ю: Якщо президентом стане Тимошенко, я себе бачу в еміграції

Про Рината Ахметова, Костянтина Жеваго і групі “Євраз”

— Чому ви не проведете реструктуризацію групи “Приват” в єдину компанію, як наприклад, це зробив Ринат Ахметов, який зібрав усі активи під вивіскою СКМ?

— Група “Приват” ніколи не буде структурованої одиницею, тому що група “Приват” — це міф, фантом! Не існує такої юридичної особи, немає юридичного поняття “група Приват”. Тому і немає ніякої можливості зробити публічним те, чого насправді не існує.

— Але чому б вам тоді чітко не обмежити: ось це “Приват”, мої інтереси, Ігоря Коломойського, а це — вже не “Приват”? Адже навіть якщо припустити, що ваші партнери з власної ініціативи нападають на якісь активи, то всі впевнені, що це робить група “Приват” і безпосередньо Коломойський. Або вам подобається ваша демонізація?

— Згоден. Це все “Приват”, але це все не матеріально (сміється). Як тільки ти починаєш виправдовуватися і говорити: “Це не я”, всі починають думати: “Упевнений на 100%, це його рук справа”.

— Тобто, ви кайфуете від того, що вами лякають дітей?

— Ні, не кайфую. Я просто розумію, що виправдовуватися нічого, якщо ти до цього не маєш відносини. Я не маю відношення до конфлікту Кіпермана (партнер Коломойського) на “Дарниці”, не маю відношення до нападок Корбана (ще один партнер Коломойського) на якісь “Добсокі” або гастрономи … Але піаритися і кричати: “це не я!” не збираюся.

— Розкажіть про велику угоду, що сталася наприкінці 2007, коли ви продали свої металургійні активи російській групі “Євраз”. Вам не здається, що ви продешевили?

— Може бути, і продешевили, але нам нікуди було діватися, бо Вадим Новинський своїм об’єднанням з Ахметовим зламав всю ситуацію на (гірничо-металургійному) ринку.

Новинський порушив існуючий рівновагу, коли пішов з ринку і з переговорного процесу.

Тобто, він залишив на галявині тільки Ахметова і нас. Раніше був Новинський, і ми, впливаючи на Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат і володіючи частиною Південного гірничо-збагачувального комбінату, могли маневрувати, будувати якусь політику з Ахметовим. Коли ж вони об’єдналися, Ахметов через ПГЗК фактично опинився всередині нас!

І ми зрозуміли: або сьогодні ми повинні щось зробити, або завтра нас просто не стане. Він (Ахметов) забере в тебе ринок, буде робити якісь картельні відносини, забере твоїх споживачів, буде не давати тобі дихати всередині твого ж підприємства …

— Рінат Ахметов вів з вами переговори про купівлю активів, який ви продали “Євразу”?

— Вів. Але, скажімо так, Ахметов був не готовий заплатити грошима всю необхідну суму — ми продали рудні активи за 4 мільярди доларів, а входження до нього в компанію нас не влаштовувало.

В результаті ми отримали від “Євразу” кешем мільярд, а інше — акціями, які сьогодні вже виросли в ціні в півтора рази.

— Наскільки правда, що ви вели переговори про продаж Костянтину Жеваго своєї половини у Південному гірничо-збагачувальному комбінаті?

— Жеваго дуже хотів купити, але нам не було сенсу обговорювати угоду, тому що він хотів тільки Південний ГЗК, а ми продавали все — і коксохіми, і меткомбінат Петровського.

— Ви дали згоду Вадиму Новинському на внесення його половини Південного гірничо—збагачувального комбінату в спільну компанію з Ахметовим?

— У нас із ним є усні домовленості друг-другу не заважати, письмові ще не підписані.

— Яке майбутнє ви бачите у Віталія Гайдука і Сергія Тарути, у яких немає сировинної бази для металургії?

— Злиття з кимось або поглинання — чи то Усмановим, то Ахметовим, чи то Мітталом або “Євразом”.

Хоча, наскільки я знаю з преси і з прямих джерел, Гайдук взагалі виходить з бізнесу. Втім, там така публіка, що цілком можуть розводити …

— Вам не надходило пропозицій про купівлю частки Гайдука в “Індустріальному союзі Донбасу”?

— Я думаю, що я був би якщо не на першому, то на другому місці після Ахметова в списку тих, кому заборонено пропонувати (сміється). Тарута перестане спати, якщо у нього компаньйоном буде або Ахметов, або Коломойський.

Взагалі в металургійній сфері ми не будемо заходити в жодні непрозорі, непублічні речі. Може, тільки вже якщо вони будуть зовсім дармовими.

— Які в найближчому майбутньому покупки плануєте закордоном?

— Нещодавно ми брали участь в конкурсі з придбання заводу в Балтіморі, це — успішний актив. Міттал Стіл перевищив концентрацію і його змусили продати цей завод. Ми запропонували 870 мільйонів доларів, але його купила “Северсталь” за 810 мільйонів. Тобто ми не виграли конкурс, хоча дали більше грошей. Просто у “Сєвєрсталі” була домовленість з профспілками. А різницю в 60 мільйонів продавці порахували невагомою.

— Ви виведіть свій феросплавний бізнес в окремий холдинг з тим, щоб зробити публічне розміщення акцій, IPO?

— Я думаю, що найближчим часом цього не буде.

— Але ви граєте на глобальному ринку, де навряд чи вам дозволять залишатися непублічної компанією!

— Публічність — це втрата грошей, в усякому разі, на першому етапі. Я не знаю, чи йде Ахметов на IPO, але в мене таке відчуття, що ні.

Хоча я знаю, що на IPO йде Пінчук. Треба подивитися, які будуть умови, скільки Пінчук буде коштувати.

— Тим не менш, ви купили акції Полтавського гірничо—збагачувального комбінату, коли їх публічне розміщення в Лондоні проводив Костянтин Жеваго?

— Я знав, скільки коштує Полтавський ГЗК — я його завжди оцінював у 3,5 мільярда доларів, а його продавали за 1,7 мільярда. Тому я особисто купив 3%.

Ви знаєте, скільки я заробив на цих акціях? При розміщенні вони коштували 60 мільйонів, а сьогодні коштують близько 140—150 мільйонів.

— Багатьох здивувало, що ви купили прямо ці акції, на своє особисте ім’я, а не через якийсь інвестиційний фонд. Чому ви поступили саме так? Це така форма знущання над Жеваго — показати своє ім’я в числі власників його підприємства?

— Звичайно! Але, насправді, самому Жеваго вже немає сенсу щось демонструвати, він все одно вже продав ці акції. Я хотів показати, що буде з акціями наступним учасникам змагань — Пінчука, Ахметова … (Сміється . )

Ось свого часу Ахметов і Новинський пропонували мені зайти в їхню компанію з усіма своїми рудними активами. Я їм відповідаю: “А як ми будемо акціонерами? Як оцінити наші частки? Я не хочу бути у вашій непублічної компанії міноритарним акціонером. І взагалі, я не розумію, як ви все це оцінюєте?”.

А вони мені кажуть: “Ну, заходь до нас, у нас буде одна велика компанія”. Я питаю: “Ви ж збираєтеся на IPO?”. Вони кажуть: “Так!”. Я кажу: “Ну так ви всередині у себе розберіться, все причешіть, а я вже буду вас чекати на IPO!” ( Сміється. )

Справа в тому, я вже говорив, що при виході на IPO компанії часто недооцінюються. Я вважаю, що ті, хто виводив Жеваго на IPO, позбавили його половини грошей! Його просто недооцінили.

— Припустімо, але ж через розміщення акцій на IPO можна оцінити всю вартість свого активу.

— Але чи варто йти на такі жертви? Жеваго, щоб оцінити свій актив, заплатив 400 мільйонів доларів! Чи не забагато?

ПРО КОСТЯНТИНА ГРИГОРИШИНА

— Ви збираєтеся брати участь у приватизації “Укртелекому” та Одеського припортового заводу?

— У приватизації “Укртелекому” — ні, а припортового — так.

— Самі чи з кимось?

— Будемо робити консорціум. З ким — поки не знаємо, тому що незрозуміло як буде проходити приватизація: Одеський припортовий будуть продавати з трубою (аміакопроводу і перевалкою) або без. Я вважаю, що державі буде простіше продавати без труби. Є завод вартістю мільярд доларів, от нехай його і купують.

— І ви готові викласти за Одеський припортовий завод 1 мільярд доларів?

— Ми будемо скликати консорціум українських заводів для походу на цей завод. Запросимо “Рівнеазот”, Ярославського з черкаського “Азоту”, відкриємо двері для Янковського (“Стирол”) . Може бути, і для Ровта (сєверодонецький “Азот”) .

— Ви будете брати участь у приватизації обленерго і теплової генерації?

— За обленерго нам треба спочатку закінчити наші старі справи з Григоришиним.

— До речі, з початку року у вас повинен був стартувати судовий процес на Кіпрі з Григоришиним по розділу вашої загальної компанії, яка володіє акціями обленерго?

— Він уже закінчився. Все стало на місця за обопільною згодою.

— Ви уклали мирову угоду?!

— Ми зупинили цей процес, вирішили знову спробувати співпрацювати. Все, судового процесу немає! За домовленістю з Григоришиним ми відкликали свою петицію. Рішення було прийнято на початку березня, але це не мирова угода.

Вони (сторона Григоришина) висловлювали свою позицію, що не згодні з нашим позовом, що вони проти ліквідації компанії і розділу майна. Вже пройшло три роки, пропала гострота, сторони зустрічалися між собою і бачать можливості подальшого діалогу. Тому ми сказали, що згодні відкликати свою петицію, за умови, що всі витрати діляться навпіл.

— До першого кидка?

— (Сміється ) Ні. Тепер ми з ним в переговорному процесі. Ми зараз знаходимося в листуванні. Правда, щось я давно не бачив Григоришина! Не можу його знайти, хоча ми готові робити спільний бізнес.

— Залізною умовою Григоришина був спільний викуп в обленерго частку Суркіса. А він вважає, що ви це зробили таємно, за його спиною.

— Це була лінія захисту Григоришина. Взагалі конфлікт виник через що? Коли ми з ним робили операцію перед виборами президента 2004 року, то збиралися придбати у Суркісів акції, обговорили ціну, я з ними домовився.

Але потім сталася Помаранчева революція, Костя сів у Москві, розвалився і, так от, попиваючи каву, каже: “Напевно, давай тепер не будемо купувати акції у Суркісів, а заберемо їх так”. Я кажу: “Костя, ти в своєму розумі?! Що значить “заберемо так “?”.

“Ну ось так, — відповідає Григоришин, — зайдемо на підприємство, вивернемо менеджмент, вони дадуть свідчення, Суркісам воно сто років не треба — і заберемо акції”. Я кажу: “Цього не буде”. І пішло—поїхало!

— Як ви могли вийти з судового процесу з Григоришиним, на який було витрачено стільки сил, так ні про що принципово не домовившись?

— Цей судовий процес нікому не був потрібен. Ну, розділили б наше майно, виявилося, що у нього 20% обленерго і у мене 20%. Хто від цього виграє? Я виграю з тієї точки зору, що завтра піду до Суркісам і об’єднати з їхніми акціями. А Григоришин залишиться з 20%, йому буде зовсім погано.

А мені буде погано, тому що Григоришин потім принесе свої 20% акцій обленерго, наприклад, Ахметову. І Ахметов прийде до нас на підприємства і почне качати права. Причому справедливо!

— Тобто ви боялися, що Григоришин піде до Ахметова?!

— Не, ну якщо не до Ахметова, Григоришин може звернутися в РАО ЄЕС, у нього там прекрасні зв’язку. Або продасть свою частку VS Energy.

Про спробу арешту Коломойського

— Свого часу прокуратурою було порушено кримінальну справу за фактом замаху на адвоката Сергія Карпенко. У свій час ви проходили по цій справі підозрюваним. Ви остерігалися арешту в 2005 році?

— Звичайно.

— Ви погрожували адвокату Карпенко?

— Ні, я взагалі нікому не погрожую, це марно, а тому й безглуздо. Перефразую одну фразу Григоришина, якого запитали, ображається він на висловлювання на свою адресу в інтерв’ю Геннадій Корбана. Григоришин відповів: “Навіщо ображатися на молоток, яким ти вдарив себе по пальцю, якщо він інструмент в руках господаря”.

Те ж саме стосується і Карпенко. Навіщо б я став погрожувати молотку, якщо у нього є господар?

Ситуація з Карпенко була підлаштована або Пінчуком, або Григоришиним. Мене весь час пошугівали справою Карпенко в 2003—2004 роках. Хоча справи проти мене як такої не було, воно було “по факту”.

— Однак у 2005 році був виданий ордер на ваш арешт. Тому ви поїхали з України під приводом алергії на амброзію?

— Коли почала цвісти амброзія в серпні-вересні 2005 року, гострота вже спала, вона припала на червень-липень 2005 року. Тоді заступник генпрокурора Шокін підписував якісь папери у цій справі. Була постанова про санкції на мій арешт, і воно повинно було потрапити до суду.

— Кажуть, що Святослав Піскун був матеріально простимульований, щоб справу стосовно вас була закрита.

— Я в цей час знаходився в Ізраїлі.

— Але був посередник — Михайло Бродський.

— А що Бродський? Ви собі уявляєте, щоб було, якби на мене знайшли щось серйозне?

До того часу вже відбувся суд над тими, хто напав на Карпенко, один клієнт взагалі отримав великий термін. Засуджені ніяких показань на мене не дали. Виявилося, що під час слідства, під тиском в своїх свідченнях вони навіть переплутали моє прізвище. Було написано не “Коломойський”, а “Коломоєць” або “Коломієць”.

Інша справа, що в справі фігурувала людина, яка працювала в охоронній структурі “Безпека. Охорона. Гарантія.” …

— “Б.О.Г.” — Це ваша компанія?

— Так, це наша компанія, вона охороняє наші заводи, фабрики, фірми. Але ж у цій охоронній структурі працює тисяча людей! Її організовував колишній начальник Дніпропетровського обласного УВС генерал Козін.

— Фірмою “Б.О.Г.” в Дніпропетровську лякають навіть дітей, кажуть, там багато людей з кримінальним минулим, бритоголових …

— Ну, зараз такі часи, що зовні вони однакові, і не розбереш, де міліція, а де ці хлопці (Сміється)… Але якщо без жартів, то в “Б.О.Г.” кого попало не беруть.

— Ви використовуєте “Б.О.Г.” у всіх акціях залякування, залучаєте їх при проведенні зборів акціонерів.

— Ну, фірма бере участь у всіх зборах. Це просто охоронна структура, наприклад, наш офіс теж охороняють співробітники цієї фірми.

Коломойський про Коломойського

— У скільки ви сьогодні оцінюєте свій стан?

— Його оцінити неможливо, бо який сенс оцінювати віртуальні речі? Наприклад, наші металургійні активи оцінювали по-різному. У підсумку, оцінили в 3 мільярди доларів, а вийшло, що вони стоять 4.

— Яка ваша частка з цих чотирьох мільярдів, за які ви продали металургійні активи “Євразу”?

— Відсотків 25. У мене там багато партнерів, є внутрішні — Мартинов, Боголюбов, а є зовнішні — Шульман, наприклад … Інших я поки не можу назвати.

— А Юлія Тимошенко, як колишній власник Південного гірничо-збагачувального комбінату?

— Вона поки що не входить до числа партнерів.

— А що, може увійти?

— Ми не знаємо.

— Добре, якщо мільярд коштують ваші металургійні активи, то у скільки оцінюються феросплавні — разом з недавно купленим австралійським активом?

— Якби ми могли продовжити економічні умови сьогоднішнього дня на найближчу п’ятирічку, я б оцінив феросплавний бізнес не менше ніж в 20-30 мільярдів доларів. І моя частка в цьому становить, може, 30%.

— Це ще десь 6,5-10 мільярдів до того мільярда, який у вас є від проданої металургії. У скільки ви оцінюється сам Приватбанк і яка там ваша доля?

— Думаю, сьогодні він коштує 6-7 мільярдів доларів. Будемо вважати, що моя частка становить 44%.

— Тобто, ще плюс 3 мільярди. Скільки становить ваша частка в “Укрнафти”?

— Від 8 до 13%. Сама компанія оцінюється десь в 5 мільярдів доларів.

— Ваших ще десь ще 400-650 мільйонів. Сумарно виходить ваш стан 11—15 мільярдів доларів. Що ще з великих активів можете згадати?

— Є багато різних проектів, але сьогодні зупинимося на перерахованому.

А взагалі, ви знаєте, наші підрахунки нагадують мені один анекдот. Син приходить до тата і каже: “Тату, що таке віртуальність?”. Папа подумав і відповідає: “Ну я зараз тобі спробую пояснити”.

Кличе дружину і каже: “Дружина, от розкажи, ти ж там пишеш дисертацію якусь, не все у тебе виходить, науковий керівник дістає, на кафедрі проблеми, ну скільки ти вже часу витратила. А от якщо б професор тобі сказав, що завтра ти станеш кандидатом наук, ти б дала йому? “. Ну, дружина подумала про себе, що дисертація дає надбавки до зарплати, до пенсії, гроші, тому вона відповідає: “Ну, напевно, дала б”.

Викликає батько до себе доньку—студентку, і каже: “Ну, дочко, я знаю, у тебе є проблеми в інституті. Якби доцент запропонував угоду, що ти йому даси, а він тобі поставить іспити, у тебе буде підвищена стипендія, то , се … Ти б дала доцентові? “.

Дочка каже: “Ну, в принципі, так, а чого немає!”.

Ну тут батько кличе свого тата, старого партизана, який живе на горищі. “Скажи, — каже, — тату, от якби тебе старого партизана німці взяли і попросили видати весь загін, а натомість дали тобі грошей, притому не рейхсмарки, а золотом, коронками — чим хочеш, ти б видав своїх? Дід подумав і каже : “Ну, в принципі, я подивився, як це все закінчилося — видав би”.

Батько повертається до сина і каже: “Зрозумів синок?”. “Ні”, — каже син. “Ну як же, — пояснює тато, — віртуально ми з тобою багаті, а реально ми з тобою живемо з двома повіями і старим педерастом”. (Коломойський довго і протяжно сміється.)

— Тобто, ви пропонуєте не оцінювати ваш стан?

— Ну а який сенс? Скільки б все це коштувало в 1999 році, і скільки коштувало під час Помаранчевої революції? Я до оцінки стану ставлюся віртуально. Скільки б там не було написано, я дві котлети не з’їм, з’їм одну, дві пляшки вина не вип’ю, вип’ю одну. З віком людина менше споживає, стає більш скромним.

— Очевидно, що після Майдану активи помітно виросли в ціні?

— Правильно. До речі, чия це заслуга? Я вважаю, Віктора Ющенка.

— Ви — фанат Ющенка?

— Так, я — фанат Ющенка. Тому що він дуже дбайливо і ніжно ставиться до економіки, не торкається її руками. Він ставиться до неї як до саморегулюючий організм.

— А чого ж ви не підтримували його в 2004 році?

— Підтримував, але морально, інакше я не міг. До того ж, до мене ніхто не звертався, окрім там одного авантюриста на прізвище Трофименко, який будував торговельний центр “Троїцький” біля стадіону “Олімпійський”. У нас були якісь розмови про підтримку Ющенка, але вони так нічим і не закінчилися.

— Вас, до речі, не зачіпає, що Ахметов за оцінками багатшими вас?

— Взагалі немає. Мені все одно.

— Хто з нинішніх топ-бізнесменів найперспективніший?

— Ну, Ахметов перспективний. Напевно, Жеваго. Може ще, Пінчук, якщо відкриється друге дихання. А хто у нас ще? Я особливо нікого не пам’ятаю з топ-10, і вони вже набридли. А хто там на 20-му, 30-му місці? Ви пам’ятаєте? Ось там треба шукати перспективу розвитку.

— Який мінімальна межа для вашого бізнесу. Де межа, яка визначає: ось цей бізнес для мене занадто дрібний, а сюди я вже готовий входити?

— Усе визначається емоціями, відчуттями, мені повинен бути цікавий проект. Але я не ввійду в бізнес вартістю у 100 тисяч доларів.

— Яка мінімально річний прибуток може вас зацікавити?

— Залежно від вкладень, може, від 50, 100 мільйонів доларів на рік.

— Невже, наприклад, 1 +1 — це бізнес, який приносить 50 мільйонів доларів?

— Ми не можемо оцінити доходи цього бізнесу. У цьому випадку прибуток не є чимось, відбитим у бухгалтерії. Телеканал — це ще й інструмент впливу.

— У вас є амбіції керувати телеканалом як бізнесом?

— А я й не збирався керувати цим активом, цим повинні займатися фахівці та журналісти. Будь-яке втручання акціонерів у редакційну політику веде до втрати вартості.

— Тоді поясніть, чому, наприклад, сайт УНІАН часто виконує роль рупора інформаційного інтересів групи “Приват”. Виходить, що ви декларуєте одне, а ваші ресурси надходять інакше?

— Сайт УНІАН виконує інтереси не групи “Приват”, а тих, хто приходить на сайт УНІАН і, припустимо, отримує там інформаційну підтримку. Вони про щось домовляються з тими, хто управляє. Я говорю про те, що не можна купувати або входити в якийсь медіабізнес, з метою зробити з нього інструмент впливу.

— Але створювати з такою метою свій ресурс можна?

— Якщо ти створив і можеш цим користуватися, то користуйся, якщо є така можливість.

— Чому ж тоді, як кажуть, ви неодноразово висловлювали побоювання, щоб “Українську правду” не купив Рінат Ахметов?

— (Мовчить) Ну, скажімо так, мені це було б неприємно. Просто неприємно.

У мене в Женеві на компьютері перша сторінка — “Українська правда”. Якщо ваше видання купить Ахметов, мені доведеться міняти стартову сторінку. А інакше вийде наступне: прокидаюся я вранці, беру чашечку кави, підходжу до комп’ютера, а там Рінат Леонідович мені бажає: “Доброго ранку!”.

— І ви поміняєте стартову сторінку на “Обозреватель “?…

— Ні, “Обозреватель” я не читаю. Там одне й те саме: “погана Тимошенко” і взагалі, “всі покидьки”.

— Михайло Бродський вам не пропонував купити “Обозреватель”?

— Пропонував. Оцінював його то в 50 мільйонів, то в 100 мільйонів. Я сказав Бродському: “Будь ласка, зроби IPO, а я подивлюся, скільки це все коштує”.

— Якби вам довелося прожити життя ще раз, зайнялися б бізнесом?

— Якби я народився в тому ж 1963—му році, то так. Тоді неможливо було йти іншим шляхом.

У самому бізнесі я взагалі ні про що не шкодую. Можна навіть говорити про життя в цілому. Але мені було б, напевно, цікаво прожити інше життя. Адже чим ми займаємося? Тиражуванням грошових знаків.

— Якби ви зараз починали свій бізнес, ви б змогли так піднятися?

— Дав би на це 20 відсотків ймовірності. Я не знаю, чим би я сьогодні зайнявся як молодий спеціаліст після інституту.

— Що б ви зробили у бізнесі інакше, якби могли почати спочатку? Зв’язувалися б з Пінчуком, Тимошенко, Суркісом, Григоришиним?

— Може бути, я б по-іншому вибудовував з кимось стосунки. Наприклад, ти маєш гарні стосунки з Суркісом, а він посварився з Григоришиним. Григоришин, з яким ти теж у хороших відносинах, чекає від тебе чогось, що ти не можеш йому дати. Його очікування завищені. У Суркіса теж завищені, але він менш болісно це сприймає.

У підсумку Григоришин, будучи людиною мстивою, починає мені будувати якісь підступи … Ось так все й крутиться.

Але, за великим рахунком, у мене немає особистих конфліктів. Якщо це бізнес, то особистих конфліктів взагалі не може бути! А багато речей просто проходять.

Я не можу сказати, що мені хтось завдав якісь непоправні образи чи образи. Хоча я можу не привітатися з людиною, з яким у мене немає особистого конфлікту. Є люди, які займаються тим, що мені просто не подобається.

— Чому ви переїхали жити до Швейцарії?

— Я не живу в Швейцарії. У мене в Женеві живе сестра з сім’єю, там же вчиться моя донька. Тому я дуже часто там буваю.

— Добре, чому ж ваші родичі не живуть в Україні, не навчаються у цій прекрасній країні, яку ви так захищаєте від монополізації?

— Сестра вийшла заміж за ізраїльтянина, тому вона живе в Женеві з чоловіком. А дочки набридло жити в Україні з охороною.

Вона у мене вчиться на економіста, вже поміняла другий ВУЗ. Перший раз, коли вона поступила, це була психологія, соціологія. Хоча я їй відразу говорив: “Не треба туди йти, тобі не сподобається”. В результаті їй там дійсно не сподобалося, вона його покинула і перейшла в інший ВУЗ. Зараз моя донька працює в моєї сестри в галереї і вчиться.

— Скільки ви даєте грошей на кишенькові витрати доньці?

— П’ять тисяч франків на місяць на всі витрати, крім оренди житла.

— Ви будете залучати своїх дітей до бізнесу?

— Ні. Я не вважаю, що дітей або родичів треба залучати до сімейного бізнесу. Я б не хотів, щоб вони займалися бізнесом.

— А куди подінеться все ваше стан? Ви плануєте передати щось у спадщину дітям?

— Може бути, до того моменту, коли я піду на пенсію, це буде в якійсь цивілізованій формі, і цим можна буде якимось чином управляти. Не займатися бізнесом, а управляти. Сьогодні ж бізнес вимагає особистого керівництва.

— Навіщо вам подвійне громадянство — України та Ізраїлю? Адже законодавство України це забороняє.

— Не можна отримати українське громадянство, маючи іншого. А, маючи українське, можна отримати громадянство іншої країни.

Я давно отримав громадянство Ізраїлю, ще в 1995 році. Тоді все взагалі по-іншому бачилося. З одного боку, я збирався емігрувати з СРСР до Ізраїлю. Але Америка була вже закрита, потім я вагався, в результаті не поїхав.

А вже коли перший раз я потрапив до Ізраїлю в 1992 році, то з’явилися якісь емоції, прокинулися хромосоми, загалом, голоси предків, особливо в Єрусалимі … Але ця тема окремої розмови.

— Існує благодійний фонд Рината Ахметова, фонд Віктора Пінчука. Чи буде створено фонд Ігоря Коломойського?

— Щиро вам відповісти? Не збираюся нічого такого робити тільки тому, що є всі ці перелічені вами фонди. Я займаюся благодійністю, але вважаю, що публічно це робити не треба.

— Скільки приблизно становить ваш фонд благодійності — на місяць чи на рік?

— Я ніколи не вважав і по-іншому до цього ставлюся. Я не можу зрозуміти філософію Пінчука чи Ахметова. Що це?! Піар? Якщо ти хочеш витратити 10, 20 або 100 мільйонів доларів, так витрати, не треба шуміти і піаритися. Чого кричати про це?

А реакція на ці вчинки тільки одна. Якщо угода з “Дніпроенерго” приносить мільярд, ну тоді можна і 100 мільйонів витратити на благодійність (сміється).

Або візьмемо Пінчука — спочатку поцупити НЗФ з “Криворіжсталлю”, а потім фонди або музей відкривати?!

А які відчуття у звичайних людей? Думаю, такі ж, навіть ще більш радикальні.

— Особистий фонд — це елемент публічності.

— Це не елемент публічності, а інструмент піару. Мені особисто піар не потрібен, тому я не вважаю за потрібне займатися благодійністю в такому вигляді.

Я займаюся благодійністю хаотично, цілеспрямовано. Як доведеться, так і роблю, піддаючись тільки миттєвим емоціям.

— Ви все можете собі дозволити в цьому житті?

— У принципі, так, але мені нічого незвичайного не треба.

— Політ у космос можете собі дозволити?

— Мабуть, можу. Але не полечу. Це просто нісенітниця, змагання споживання. Ось я б не хотів, щоб мої діти займалися бізнесом. Це не цікаве заняття. Заняття бізнесом — це, в принципі, вимушене рішення, для того щоб прогодувати себе і свою сім’ю.

— Якщо ви просто хотіли прогодувати сім’ю, ви б могли зупинитися років 5-10 тому. Поклали в банк гроші, і все.

— А у бізнесі неможливо зупинитися, неможливо вийти. Повірте, є вхід, але немає виходу. У тебе постійно якісь незавершені проекти. Наприклад, ми зайнялися феросплавним бізнесом в 1994 або 1995 році, а він ще досі не завершений. Зупинитися складно, у тебе є партнери, компаньйони, хтось згоден робити так, хтось — інакше.

— Тобто, ви стали жити життям інших людей?

— Сто відсотків! Колись я сказав собі, що в 40 років вийду на пенсію. А мені вже 45, і я ще не вийшов.

Хоча я в 40 років кардинально поміняв ведення бізнесу. Я перестав займатися поточними справами.

Сьогодні я не займаюся текучкою, а тільки глобальним плануванням. Іноді я концентруюся над якимись важливими моментами, в чомусь беру. Але того, як я займався цим до 40 років, вже немає. Сидіти в офісі з ранку до вечора, щось робити, обговорювати, ради директорів, наради … Набридло.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.