Ігор Коломойський: Між нами з Пінчуком гарантів бути не може – ми самі собі гаранти | Предприниматель

Ігор Коломойський: Між нами з Пінчуком гарантів бути не може – ми самі собі гаранти

… в далекому 96-му Ігор Коломойський з трьома своїми партнерами – Геннадієм Боголюбовим, Олексієм Мартиновим і покійним Львом Милославським їхали на обід в офіс Приватбанку, де їх чекав Сергій Тігіпко. Під час їжі Тігіпка як би між іншим повідомив, що за три мільйони купив близько десяти відсотків акцій Дніпродзержинського азоту. Їжа за столом припинилася …

– Яких три мільйони?! – Запитали у Тігіпка.

– Доларів.

– Доларів?! А що таке – акції?!

– Ну, акції підприємства, – продовжував керівник банку.

– Це зрозуміло! А як вони виглядають?!

– Ну … це рядок в комп’ютері – написано 10% – Приватбанк.

– І за це три мільйони?! – Обурювалися партнери. У ті дні Коломойський з друзями все ще продовжували торгувати корейськими комп’ютерами з Москви. Ігри з акціями здавалися їм бутафорією. Але минуло менше десяти років, і Приватбанк став одним з найбільших гравців на ринку цінних паперів, а група Приват знайшла славу самого агресивного рейдера в країні.

До кризи 2008-2009 років Ігор Коломойський виявився підготовленим краще за багатьох конкурентів. За кілька місяців до обвалу ринку, Приват вдало продав майже всі свої металургійні активи російському Євразу і зустрів кризу з великою сумою вільних ресурсів. З усіх олігархів у країні, Ігор Коломойський найменше скаржиться на кризу і, користуючись політичною кон’юнктурою і обвалом цін, продовжує посилювати свої позиції.

Ми записували це інтерв’ю по телефону – Ігор Коломойський, зараз перебуває на відпочинку в Греції, де він, за його словами, переховується від амброзії. За бажанням бізнесмена, бесіда була розділена на два блоки – економічний і політичний. Політична частина інтерв’ю буде підготовлена ​​й опублікована на початку вересня.

– Ігор Валерійович, рік тому під час інтерв’ю “Українській правді” ви казали, що Ринат Ахметов створив страшний прецедент, коли користуючись тим, що Партія регіонів була при владі, привласнив собі “Дніпроенерго”. Але тепер, коли при владі нова коаліція, ви, користуючись впливом своїх депутатів на більшість, отримали 18% акцій Укртатнафти. Чим тоді ви відрізняєтеся від Ахметова.

– Я вважаю, що це порівняння не просто некоректно, воно абсурдно за своєю суттю. По-перше, “Дніпроенерго” була майже державною компанією – в ній більше 75% акцій належало державі. І Ахметов, користуючись тим, що Янукович був при владі ініціював додемісію, тобто фактично змусив державу випустити додатковий пакет акцій в рахунок боргів підприємства. І замість того, щоб це викупити самому, держава дозволила придбати цей пакет Ахметову. Це називається прихована приватизація. Схема – а повністю не законна. Якби Янукович не був при владі, цього б не сталося ніколи.

А яке відношення ця ситуація має з тим, що сталося на Укратнефті?! Укртатнафта не належала державі і мені Тимошенко як прем’єр-міністра його не дарувала. І взагалі, хіба Мені держава продала ці акції? У держави як було 40% так і залишилося.

А 18% пакет був спірним. Свого часу ці акції були випущені й перебували у володінні емітента. Екс-керівник Укртатнафти Володимир Мотицін поміняв ці акції на незабезпечені векселя компаній SeaGroup і AmRuz Traiding. С зі слів самого Мотіцина він же і керував цими компаніями за дорученням Кучми і Пустовойтенко.

Коли ж Мотиціна посадили у в’язницю, він продав ці компанії Інфокс. А коли Інфокс зрозумів, що нічого з цим пакетом зробити не може, він перепродав їх татарській стороні імовірно за 20 мільйонів доларів. А фінальну крапку з крадіжками цих цінних паперів поставив Верховний суд, який зобов’язав повернути акції Укртатнафти.

За законом емітент не може тримати ці акції у себе більше року – воно повинне або ліквідувати ці акції, або продати. А підприємству потрібні гроші для своїх цілей, воно і виставило цей пакет акцій на аукціон. Запросило на нього всіх учасників. І фірма “Корсан” купила ці акції.

– Але за дивним збігом обставин, в аукціоні брала участь тільки ваша компанія.

– Секундочку. “Укртатнафта” – закрите акціонерне товариство і за законом в аукціоні в принципі могли брати участь тільки три сторони: “Корсан”, татарська сторона ( Татнафта та ФДМУ Татарстану – УП ), і НАК “Нафтогаз Україна”. НАК відмовився брати участь, а татари не прийшли, тому що вважають, що це і так їх акції. А “Корсан” прийшов і купив. Причому тут вплив якихось моїх депутатів на більшість?

– Двоє наближених до вас депутатів – Ігор Палиця та Олександр Третьяков – чалени коаліції і мають безпосереднє відношення до створення коаліції …

– Я зрозумів. Будемо вважати, що має місце ваше припущення, що Коломойський може впливати через Палицю і Третьякова на існування коаліції, а це як повітря необхідно Тимошенко та Кабінету міністрів, тому що якщо немає коаліції, то вона йде відпочивати. Правильно? Давайте не будемо втрачати на це час, тому що це і так очевидно: так, ми можемо працювати над тим, щоб симпатії уряду були в нашу сторону ….

– … і зокрема, наприклад, вплинути на рішення НАКу відмовитися від участі в конкурсі. З точки зору взаємодії влади і бізнесу чим ця ситуація відрізняється від того, в чому ви звинувачували Ріната Ахметова і Партію регіонів?

– Зачекайте. Ми живемо в такій країні, де все з усім пов’язано, у тому числі бізнес і владу. Але питання в іншому: що я собі забрав завдяки цьому зв’язку? Що мені подарувало уряд? Може бути припортовий завод? Або може мені дозволили провести додемісію в Укрнафти, щоб розмити частку держави? Або може мені подарували 25%-і пакети акцій обленерго, які в принципі мене разом з Григоришиним дуже цікавлять?

– Але питання все одно залишається: чому від участі в конкурсі відмовився НАК “Нафтогаз України”?
– Все елементарно: НАК не захотів брати участь, тому що він не міг – у нього немає грошей! Я вважаю, що керівництво НАКу вчинила помилку – вони повинні були знайти гроші і брати участь. Більше того, ми б раді були, щоб вони брали участь – був би нормальний класичний аукціон. Але у НАКу немає грошей – у нього великі фінансові складності. Де б він узяв два з чимось мільярдів гривень? В країні кожен місяць істерія як заплатити за газ, який надходить з Росії, і ви вірите, що у НАК були б такі гроші?

Я вам більше скажу: зі слів керівництва НАК, Тимошенко змушувала їх брати участь у цьому аукціоні. “Нафтогаз України” зареєструвався, подав документи. Це дійсно так. І дійсно їх змушувала Тимошенко. Але потім дійшла справа до заставної суми, яку треба було внести на рахунки організаторів аукціону. Так НАК гроші не прислав!

Чи ви вважаєте, що це Тимошенко їм наказала? Якщо ви щиро так вважаєте, тоді у мене до вас інше питання. Припустимо, через десять днів після аукціону НАКу довелося б заплатити два або два з половиною мільярди гривень. Де б він їх узяв? При цьому врахуйте: якби НАК не заплатив, завдаток б йому ніхто не повернув – він залишився на підприємстві. Хто б за це відповідав?

– Але ж ви не можете заперечувати, що присутність НАКу на конкурсі могло значно підняти ціну цих акцій і вам довелося б заплатити набагато більше ….

– Ви думаєте, Тимошенко нема чим більше зайнятися, окрім як економити гроші Коломойського? ( Сміється ) Що держава від цього виграє? Що виграє бюджет? Виграє тільки підприємство і нічого держава не отримує, окрім збільшення вартості свого пакета акцій у Укртатнафти.

В принципі, ви можете залишити свої підозри, але сказати, що в мене як у журналіста є право взяти інтерв’ю у Тимошенко, у татар і задати їм усі ці ж питання. Чи було таке, що їх не допускали? Або сказали, що приходьте не приходьте, а ми вас все одно не пустимо. ( Сміється ) Я думаю, ви навіть можете запросити і отримати всю переписку по аукціону. Адже дивіться, найголовніше, що до суду ніхто не подав!

– А хто б міг?

– Та той же НАК. Заявили б, наприклад, що їм не повідомили про аукціон, або, що не допустили на торги, що вони подали документи, а у них не взяли ….

Ви даремно думаєте, що НАК так благодушно до нас налаштований. Візьміть позицію НАКу по Укрнафті. Адже там яка ситуація? Я їм давно казав: давайте укладемо акціонерну угоду між приватними і державними акціонерами, і після цього будемо нормально працювати. Ця угода готується вже два роки. В принципі, воно вже на виході. Коли його підпишемо, зберемо акціонерні збори, поділимо дивіденди і так далі.

Але ні! Представники НАКу вперто не приходять на збори, а в пресі морочать голову, що Коломойський не хоче ділитися дивідендами. А я їх прямо запитую: якщо хочете дивідендів, то якого біса ви включаєте до порядку денного зборів акціонерів зміна складу наглядової ради та зміну голови правління?! Ви хочете отримати контроль над підприємством? Так в рамках існуючого законодавства я це не дозволю. На порядку денному перед розподілом дивідендів ви включаєте питання, які я принципово не підтримаю, тому що мене, наприклад, не влаштовує зміна директора. В кінці-кінців, у нас там сорок з чимось відсотків акцій, і ми маємо право захищати свої права? Ось ми і боремося, як можемо.

І я тоді хочу вас запитати, чому ж це НАК в ситуації з Укрнафтою псує нам кров, а по Укртатнафті він раптом мовчав? Чому я не можу подзвонити Тимошенко і сказати: скажіть, щоб ці НАКовци вже відстали від нас? Але це ж не відбувається. Як ви вважаєте, що для мене важливіше – Укртатнафта або Укрнафта?

– Очевидно, Укрнафта. Але ж і домовленості можуть бути локальними або глобальними.

– Тоді в мене ще одне питання: збереження коаліції для Тимошенко – це глобальне питання? Очевидно, що так. І якщо ми припустимо що ваша ланцюжок діє: я – Палиця – Третьяков – коаліція – Тимошенко, тоді який мені сенс розмінювати локальний питання на глобальний? Ви ж згодні, що я хто завгодно, але не ідіот? Чому тоді я не можу розміняти глобальний на глобальний і вирішити всі свої проблеми з Укрнафтою?

Якщо я не можу, значить або ця схема так не працює, або на таке вже значне мій вплив на коаліцію. Правильно?

– А ви б самі, що вибрали з цього?

– Перше: так схема не працює!

– Тобто вплив на коаліцію все-таки значна?

– Ну, ви ж самі це сказали, що якщо Третьяков – мій керуючий партнер в Главреді – про це всі знають, а Палиця – і цього теж ніхто не приховує, – в нафтовому бізнесі, до того ж ще й мій друг, то, природно , що в мене є вплив на коаліцію. Але й у цих людей є свої інтереси, своє бачення, свої погляди. Тобто, я не можу подзвонити Палиці і сказати: завтра вийди з коаліції. Так ця схема теж не працює.

– Але ж ви можете впливати на якісь голосування?

– Ви що, справді думаєте, що я можу подзвонити Палиці, своєму товаришеві і сказати – голосуй або не голосуй? Як ви вважаєте, я так можу?

– Може в такому тоні і немає, але, впевнений, узгодження все одно відбувається.

– По-перше, є маса тем і питань, які нас в принципі не цікавлять. Як кажуть, нам все одно – а їм приємно.

А по-друге, Палиця сам краще знає свої інтереси, ніж їх знаю я. І, якщо йому треба, він сам з Тимошенко буде спілкуватися і розмовляти. Але так в лоб – голосуй не голосуй, це не працює.

Ми ж не живемо в одновимірному суспільстві, де причинно-наслідковий зв’язок абсолютно примітивна. Тобто я тобі проголосую тут, а ти мені віддай Укртатнафта – подзвони Дубині, щоб він на конкурс не приходив. ( Сміється ) І в принципі мене тішить, що це неможливо. Тому що стосовно Дніпроенерго ніяких обмінів не було. У них все по-іншому – у них там все разом і все працює безвідмовно. Вони і Днгепроенерго разом поцупили.

– Але за деякою інформацією ви все ж досягли з Ахметовим перемир’я щодо Дніпроенерго?

– А причому тут це? У нас з ним і не було війни. Я ворогував не з Ахметовим, а з урядом, який йому це подарувало і проголосувало за додаткову емісію. А Ахметов ту причому? Чого він повинен відмовлятися від тих подарунків, які йому роблять? Це вже питання його особистої скромності або нескромності. Буває так що людина говорить: ви розумієте, я такий дорогий подарунок не можу прийняти. ( Сміється ) Ну буває таке!

У даній ситуації я воював з тими, хто робив такі подарунки. Так, Ахметову може це і не подобається, але і мені багато чого не подобається – що тут робити. Це бізнес. Якщо, наприклад, завтра буде оголошена велика приватизація, то ті гроші, які Ахметов заощадив на Дніпроенерго, підуть туди, де я хочу щось купити. І на аукціоні Ахметов буде морочити мені голову і піднімати ціну. Навіщо мені це? Я вважаю, що все має повернутися у вихідну точку. Тобто у Ахметова там було 15 або 12% – будь ласка, нехай так і залишається.

Тому ми продовжуємо боротьбу, і ніякого примирення немає. Більше того, ми виграли ще один Верховний суд, тому що рішення Верховного суду річної давнини були дезавуйовані Вищим господарським або якимось іншим судом. До речі, це взагалі в практиці неможливо, немислимо!

– Але якщо ви боролися проти колишнього уряду, ви повинні боротися і проти нинішнього, бо воно фактично визнало права Ахметова …

– Ви знаєте, з одного боку за час урядування Юлії Тимошенко нікому нічого не подарували. Це вже добре. А з іншого – таки так, як раз по Дніпроенерго, я вважаю, Тимошенко порушила свої передвиборчі обіцянки. Тому що вона обіцяла повернути це державі, а в підсумку її чиновники з’явилися на збори акціонерів з 51% пакетом акцій, ніж дефакто визнали, що у них не 76%, а 51%. А Ахметову дали проголосувати пакетом в 40%, що теж фактично визнали його частку. І разом проголосували за правління, яке належить Ахметову – ДТЕКовское.

Я вважаю, що це була змова. Але в якому вигляді і на якому рівні, я вам пояснити не можу, бо я не знаю. Але я впевнений, що без змови не обійшлося. Може бути, хтось змовився за спиною Тимошенко, а може бути і з її відома. Ніхто цього не знає. Але факти є факти.

– Буквально перед самим кризою ви продали всі свої металургійні активи. Ви зараз відчуваєте перевагу в грошах?

– (Сміється ) Знаєте, ми намагаємося не рахувати чужі гроші, і не любимо, коли вважають наші. А якщо ви питаєте про стан активів, то все залежить від ринку. Наприклад, наші феросплавні активи працюють так собі, тому що в цілому впав ринок металургії. Впали обсяги виробництва сталі, відповідно, впали обсяги виробництва феросплавів. Але ми до цього ставимося по-філософськи: бувають хороші часи, бувають погані. Адже позитивна кон’юнктура на ринку стали простежувалася лише останні три-чотири роки. А до цього було ні добре, ні погано – були часи і важчі, коли заготовка коштувала 130 доларів за тонну. ( Зараз ціна в районі – 400 – УП )

– Деякі бізнесмени стверджують, що Приват продав метактиви, бо передбачав кризу.

– Якби я передбачав кризу, я би був на два порядки багатшими ( сміється ). Ніхто не передбачав кризи, і я не вірю тим, хто каже, що передбачали. Так, ми розуміли, що криза може нагрянути в будь-який момент, але ніхто не розумів, яким чином це станеться, наскільки сильно це вдарить. Тому що, насправді, криза почалася не в минулому році, а ще в 2007-му.

Якщо ви пам’ятаєте, і азіатська криза теж почався не в 98-м, а в 97-му році, а до нас докотилася рівно через рік. І якщо ми беремо сьогоднішню ситуацію, то іпотечний криза почалася в 2007-му. І вже тоді це дуже добре відчули фінансові структури. Всі думали, що промисловість і сировинний бізнес витягнуть ситуацію з фінансової діри, але не вийшло – все розвалилося. Але все це відчули тільки у вересні 2008-го. Хто розумніший – в липні в серпні, бо вже тоді не могли законтрактувати. Я особисто це пов’язую ще й з Олімпіадою в Пекіні. Вона відкрилася 8 серпня, і до того моменту великі закупівлі з боку Китаю припинилися – я маю на увазі закупівлі для будівництва інфраструктури. Всі гроші були витрачені, всі ліміти автоматично закрилися. І це стало останнім поштовхом.

Тому всі ці розмови, що ми такі красені і все передбачили – це все елемент випадковості. Продаж метактивів стало результатом цілого ланцюга подій. Свого часу ми з Новінським були промисловими партнерами. А після того як він об’єднався з Ахметовим, інші підприємства втратили сенс, не залишилося ніяких перспектив їх подальшої інтеграції. І нам треба було думати: або об’єднуватися з ІСД, або вливатися в Метінвест до Ахметова, або шукати когось іншого. Ну ось м і знайшли кого-то другого. Тобто поштовхом все ж стало об’єднання Новинського та Ахметова.

– Але хіба ви зараз шкодуєте, що продали підприємства Євразу?

– Ні, звичайно. Ціна цих активів сьогодні рази в чотири нижче, ніж у минулому році. Але .. нічого страшного – я думаю, колись знову виросте.

– А як оцінюєте свої втрати? Падіння вартості активів, наприклад?

Я б не так сказав. Ми не втратили – ми недозаработалі. ( Сміється ) А падіння вартості активів нас мало хвилює – ми ж не збиралися нічого продавати, тому яка різниця, скільки вони коштують? Наші підприємства не були закладені, ми не брали кредити під заставу своїх акцій, тому нас не цікавить, у скільки їх оцінює ринок. Наприклад, ПриватБанк: напевно, він впав у вартості рази в 4-5. Але яка мені різниця, якщо я його ніколи не збирався продавати? Хіба що для втіхи свого самолюбства.

– Нещодавно за результатами торгів 25%-их пакетів акцій ви з Григоришиним купили акції Чернігівобленерго, а Львівобленерго фактично поступилися Суркісу. Чому?

– Там виникла така ситуація: у зв’язку з нашими непростими відносинами з Костянтином Івановичем, ми так вирішили, що всім процесом купівлі акцій у нас повністю керує Григоришин. Я йому в цьому дав повний карт-бланш і сказав, що все, що ти зробиш я заздалегідь визнаю: за скільки купиш, стільки й буде – я дам половину. Тому те, що Львів купив Суркіс, а не Григоришин – я думаю, сталася якась технічна накладка. Може Григоришин не очікував, що Суркіс купить, не знаю. Я думаю, що якби сьогодні аукціон повторили – він би не упустив, а тоді прогавив. Мені так здається.

– І у вас розглядів з цього приводу не було?

– Ну, які розгляду? Якби я не купив, він би міг сказати. що я щось там підіграв Суркісу. А так це повністю справа його рук.

– Ви збираєтеся продовжувати скуповувати акції обленерго?

– Зараз – ні, тому що стартова ціна завищена.

– До речі, у Пінчука залишилася частка в НЗФ?

– Де? У НЗФе – ні. Там не його частки.

– А куди ж вона поділася?

– Давайте зараз не будемо обговорювати, де частка Пінчука.

– Тобто Пінчук взагалі не впливає на НЗФ?

– Безпосередньо – ні. Опосередковано, не сильно може впливати.

– Не сильно – це наскільки відсотків?

– Ну … в межах 20%.

– А наскільки правда, що посередником між вами по НЗФу виступав депутат російської держдуми Олександр Бабаков?

– Між нами з Пінчуком гарантів бути не може – ми самі один-одному гаранти.

Другу частину інтерв’ю читайте тут: Ігор Коломойський: Я б радив не розслаблятися – криза ще не пройшла

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.