Геннадій Корбан: "Вплив на "1+1″ – це більше, ніж мати свою фракцію в парламенті …" | Предприниматель

Геннадій Корбан: “Вплив на “1+1″ – це більше, ніж мати свою фракцію в парламенті …”

Приват “- найбільша непублічна бізнес-група в Україну, основний власник якої – Ігор Коломойський – живе в Женеві, і до всього ще є громадянином Ізраїлю.

Геннадій Корбан – це таран і ківш групи “Приват”. Його прізвище зустрічається в контексті всіх корпоративних конфліктів цієї команди. Хоча Корбана називають головним рейдером країни, а його методи – обурливими, сам він воліє називати себе “конфліктологом”.

У великому інтерв’ю “Української правди” Корбан вперше розкрив багато секретів групи “Приват”. Про деякі з них громадськість раніше лише здогадувалася, а деякі взагалі стали одкровенням.

– Група “Приват” є, мабуть, найбільш закритою бізнес-імперією в Україну. Чи плануєте ви якусь більш публічну діяльність?

– Структуризація, як це робить, скажімо, Ахметов? … Він, я вважаю, піддає свій бізнес політичним ризикам. Я не збираюся його критикувати, це особиста справа кожного бізнесмена.

Він структурує активи на себе особисто і на компанію СКМ, де він же – власник 90%. Тут очевидний ризик для такого бізнесмена – власника мільярдних активів.

Думаю, рано чи пізно активи Коломойського і партнерів – те, що ви називаєте групою “Приват” – будуть якось структуровані, виведені на світові ринки, отримають якусь форму і зміст.

– Може, ви скажете точно, що входить до групи “Приват”?

– Це дуже великий феросплавний холдинг, дуже великий нафтовий холдинг, металургійний холдинг, є коксохімічний бізнес, є машинобудівні активи. Вони менш профільні, але вони є. Є якісь харчові активи, наприклад, торгова марка “Біола”.

Але не можна сказати, що група “Приват” – це якась група або якесь юрособа, що належить двом або трьом людям. Це просто група партнерів, і у Коломойського є партнери в цьому бізнесі.

– А ви – партнер?

– Я партнер Коломойського в ряді бізнесів, але не з якихось стратегічних напрямків – це юридичний бізнес, бізнес, пов’язаний з піаром, з якимись медіа.

– Тобто, ви партнер Коломойського в медіа-холдингу, який створюється на основі УНІАНу?

– Так. Мені, Геннадія Корбана, разом з моїм партнером по юридичному бізнесу Борисом Філатовим належить 25% компанії УНІАН.

Але нещодавно був створений холдинг на базі “Главреда”, в який увійшов і УНІАН. Якщо нашу частку перерахувати, може вийти, що нам належить десь 12,5% “Главреда”.

– А як виглядає ситуація з каналами “Сіті” і “Кіно”?

– Вони, може бути, увійдуть в цей холдинг “Главред”.

– Тобто, Третьяков – партнер Коломойського?

– Третьяков – теж партнер. Третьякову належить частка в цьому медіа-холдингу.

– Яка?

– Я не можу цього сказати.

– Тобто, холдинг “Главред-медіа” – це власність чотирьох партнерів, Коломойського, Корбана, Філатова і Третьякова?

– Якщо перебільшувати, то можна сказати і так.

– Поясніть ситуацію з купівлею Ігорем Коломойським акцій компанії СМЕ, яка володіє “1 +1”? Коломойський купував сам або як представник цієї групи людей?

– Ні, Коломойський сам особисто є власником 3% компанії СМЕ, яка виступає акціонером “1 +1”.

Зараз Коломойський з Лаудером об’єднали свої зусилля. Наскільки я знаю, Коломойський має право впливати не більш, ніж на призначення менеджменту компанії “1 +1”.

– Що ви маєте на увазі під призначенням менеджменту?

– Якщо він незадоволений керівництвом каналу “1 +1”, якщо воно не справляється зі своїми завданнями, то він може ініціювати їх відставку.

Фото УНИАН

– А як це було прописано? 3% – занадто мало, щоб впливати на таку компанію …

– Там є рада директорів. І кожен член ради директорів, очевидно, має якусь сферу відповідальності. Коломойський, як досить впливовий бізнесмен в Україну, буде впливати на українські активи СМЕ і висловлювати свою думку, а до нього повинні прислухатися. Не більше, не менше. Це всього лише рада директорів.

Плюс у Коломойського є опціон на 40% каналу “1 +1”. Цей опціон коштував десятки мільйонів доларів і ще в 2003 або 2004 році був куплений у панів Роднянського і Фуксмана. Зараз цей опціон Коломойський має намір реалізувати, але виключно за згодою СМЕ.

– І скільки тоді складе частка Коломойського в “1 +1”?

– У разі реалізації опціону у нього буде 40% компанії “1 +1”.

– Але ж раніше суд визнав недійсними всі домовленості Коломойського і Роднянського!

– Якщо ви хочете зрозуміти нюанси, вам треба вловити юридичні тонкощі. У Коломойського був опціон із Фуксманом і Роднянським, який обумовлювався, насамперед, згодою СМЕ.

Тобто, перш ніж реалізувати опціон, СМЕ як власник переважної пакета має переважне право – право першої руки.

На той момент СМЕ дало згоду, але це згоду виглядало у вигляді листа електронною поштою. Тому не можна сказати, що це була угода. І Коломойський подав позов про визнання так званої усної угоди, якої він досяг з Роднянським і Фуксманом.

Сьогодні, напевно, отримано письмову згоду СМЕ на реалізацію цього опціону. А це – вже новий процес. У нас в Україні діє право нормативне, формальне … Формально на той момент Коломойський не міг подати документи, що свідчать про фактично є угоді між ним, Роднянським і Фуксманом. Тому була винайдена якась конструкція, вона мала спірний характер …

– Ви це визнаєте, і, тим не менш, на підставі усної домовленості Коломойського і Роднянського ви намагалися довести факт контракту між ними …

– Але гроші-то були сплачені! Вони отримали велику частину коштів. Фуксман і Роднянський прекрасно розуміють, що це була не усна угода.

І коли вони ходили до суду і відмовлялися, що ніяких договорів вони не укладали, вони насправді брехали, бо є такі договори. Просто ці договори підписували не вони особисто, а офшорні компанії, афільовані з ним.

Ці документи у нас є, і якщо Коломойський дає вимога на реалізацію опціону – за згодою СМЕ – Фуксман не має права йому відмовити. Якщо ж Фуксман йому відмовить – то, природно, Коломойський має право звинуватити його в шахрайстві і в інших брудних речах.

– А канал “1 +1” увійде до холдингу “Главред”?

– Я думаю, немає. “1 +1” – це окремий бізнес-проект, передусім, з партнером на прізвище Лаудер. Тому Лаудера теж можна назвати групою “Приват” (посміхається).

– Всі говорять “група Приват”. Як у цій групі приймаються рішення? Партнери раз на квартал сідають за стіл і виробляють тактику і стратегію? Чи все веде один Коломойський?

– Коломойський насправді дуже демократична людина, хоча йому приписують різні страшилки. У кожного бізнесу є керуючий партнер, і ця людина повністю відповідає за даний напрямок перед усіма партнерами – перед самим Коломойським і перед партнерами Коломойського.

– Тобто, керуючий партнер – це ключова ланка?

– Так.

– У яких сферах ви керуючий партнер у Коломойського?

– Я керую бізнесом з нерухомості – торгові центри в Дніпропетровську – і науковим проектом “Протон 21”. Це – приватна фізична лабораторія, яка виділена з колишнього Інституту ядерних технологій.

– Є вже якісь винаходи?

– Так, звичайно. Є величезні праці, але в основному вони йдуть на Захід, місцева Академія наук їх не визнає. Фактично вчені з “Протон-21” відкрили метод холодного термоядра. Холодна термоядерна реакція – це мрія людства, енергія з нічого! (скептично)

– Це ж бізнес на межі з інтересами національної безпеки?

– Так, з цього приводу є дуже великий обсяг листування між РНБО, СБУ, всякими органами.

– А в медіа не ви керуючий партнер?

– Ми управляємо УНІАНом, а керуючим партнером Коломойського в “Главред-медіа” є Третьяков.

– Який взагалі була мета створення цього медіа-холдингу, ви задоволені його розвитком?

– Холдинг тільки створюється, і сказати, задоволені ми чи ні, дуже важко. По закінченню року будуть якісь перші звіти. Тому що у Коломойського немає нездорових політичних амбіцій. І він більше підходить до будь-якого проекту як до бізнесу перш за все.

– У нього ж є політичні проекти!

– Ні!

– Ви ж знаєте, Коломойський підтримує “Нашу Україну”!

– Може бути, він і підтримує когось … Але я б не сказав, що це системна підтримка. У нього немає контрольованих політичних партій або чиновників на зарплаті.

– Ви добре знаєте Коломойського – він же ніколи не стане вкладати у щось одне і буде диверсифікувати ризики?!

– Так, він буде диверсифікувати ризики. І однозначно намагається ставити на майбутнього переможця. Він володіє приголомшливою інтуїцією!

– Тобто, якщо говорять, що він підтримує “Нашу Україну”, БЮТ, Вітренко і Бродського – це може бути правдою?

– Дуже відносно, але може … З Бродським у нього дружні стосунки, але на політику він йому гроші не давав, це я можу сказати точно.

– А на що давав?

– У них є спільний бізнес – холдинг “Основа”. Це Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат.

– Тобто, Бродський теж фактично керуючий партнер Коломойського?

– Ні, він не керує бізнесом. Він – пасивний інвестор.

– Бродському робилися пропозиції, щоб “Обозреватель” теж увійшов в холдинг “Главред-медіа”?

– “Обозреватель” – це особистий бізнес, який належить Бродському. Може бути, пропозиції і робилися, але Бродський сьогодні високо оцінює “Обозреватель”.

– У скільки ви оцінюєте УНІАН?

– Від 10-ти мільйонів доларів.

– А скільки ви витратили на “Главред-медіа”?

– Я не знаю. У нас відбулося злиття шляхом об’єднання корпоративних прав. Про оцінку цих прав домовлявся, природно, Коломойський з Третьяковим.

– Наскільки правдива історія про те, що Третьяков приїжджав до Коломойського в 2005 році з вимогою не купувати “1 +1”?

– У 2005 році дійсно була ситуація, при якій деякі політики не сприяли цьому процесу. Більше того, вони переконували президента і навіть організовували зустріч Лаудера з Віктором Ющенком, щоб Коломойський не входив в бізнес “1 +1”.

– Чому?

– Очевидно, боялися впливу. Я вважаю, що “1 +1” по вазі на процеси в країні – це більше, ніж мати свою фракцію в парламенті.

Що таке фракція в парламенті? Це 14 осіб. “1 +1” – це великий бізнес, великий рекламний бізнес, великий вплив на публіку, на громадську думку.

– У скільки зараз оцінюється “1 +1”?

– Важко сказати. Думаю, що ніхто толком канал не оцінював. Я можу сказати свою суб’єктивну оцінку, провівши аналогії з “Інтером”. Якщо “Інтер” коштує, приміром, 300 мільйонів доларів …

– Зачекайте, за канал начебто вже просять мільярд!

– А, вже мільярд?! На етапі, коли “Інтер” купувався Хорошковським … До речі, ви знаєте, що в тусовці його прізвисько – Кен!

– А чому “Кен”?

– Ну ось таке у нього прізвисько в київській політтусовці. Він, знаєте, за собою так доглядає … ну істинний метросексуал. (Від УП: Кен – лялька, друг Барбі)

Тому “Інтер” якщо і варто сьогодні мільярд – то за весь холдинг. А “1 +1” – це не холдинг, це один телеканал.

– А канали “Сіті” і “Кіно” хіба не інтегровані в “1 +1”?

– “1 +1” не є ні прямим, ні опосередкованим власником каналів “Сіті” і “Кіно”. Якщо ця інтеграція відбудеться, то залежить вона, перш за все, від волі СМЕ. Оскільки вони акціонери і в “1 +1”, і в “Сіті”, і в “Кіно”. Якщо злиття відбудеться, то вартість групи збільшиться.

Але я думаю, що сьогодні “1 +1” як канал коштує не менше, ніж “Інтер” як канал. Тому що вони ділять приблизно однаково рекламний ринок. І якщо у “Інтера” аудиторія 35-37% Україна, то у “1 +1” – 33-35%.

– Ви для себе зрозуміли, хто зараз є фактичним власником “Інтера”? Про це ходить багато різної суперечливої ​​інформації …

– Для нас – це Хорошковський. Я вважаю, що за ним стоять російські інвестори, російські гроші. Пан Абрамов, в основному.

– А те, що Фірташ купив частина – це міф?

– Відомо, що Фірташ продав Хорошковському К1, К2 і “Мегаспорт”. Але Фірташ – не той хлопець, який просто бере й позбувається активів за гроші. Я думаю, що йому було цікаво обміняти свої канали на акції в новому підприємстві.

Друга частина інтерв’ю: Геннадій Корбан: У Коломойського просто збіглися доріжки з Тимошенко

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.