Максим Нігтиків про те, як вести бізнес у кризу | Предприниматель

Максим Нігтиків про те, як вести бізнес у кризу

Керівник ГК « Зв’язковий » розповідає про те , наскільки ризиковано зараз створювати нові проекти і як уникати таких ризиків .

На сьогоднішній день в умовах ведення бізнесу все змінилося , а підприємці вже звикли до тих явищ , які ще недавно вважалися кризовими , тому й не панікують. Зараз якщо ви хочете відкрити власну справу , ви повинні усвідомлювати , що продажі ваших товарів і послуг будуть дуже нестабільними , те ж стосується і вашого фінансового становища. Не так легко стало отримувати кредити в банках , та й інвестори не так поспішають вкладати свої кошти в нові проекти.

Відкриття чергового проекту ГК « Зв’язковий» , а саме роздрібної мережі магазинів Enter припало на осінь минулого року. Формат магазину був такий, що будь-яка людина міг не тільки зайти в магазин і вибрати необхідний товар , а й замовити його через інтернет -магазин або ж по телефону. Асортимент в магазині Enter дуже широкий – починаючи від іграшок і закінчуючи меблями для дому . Ідея створення магазину такого формату з’явилася у мене ще два роки тому , але реалізувати її я зумів тільки минулої осені. Справа в тому , що моя команда працювала за контрактом в компанії МТС. 13 топ -менеджерів і виконавчий директор ГК « Зв’язковий » перейшли на 3- х річну роботу в « Руську телефонну компанію » , яка займається просуванням роздрібної мережі оператора. Тільки з цією командою я міг побудувати дійсно сильний бізнес .

Вмійте « стискати » бізнес

Для нас новий проект є не більш ризиковим , ніж всі інші. Самим головним ризиком може бути тільки низька ліквідність . Хоча багато підприємців найбільше боятися падіння попиту на їхній товар або послуги. Але це не найстрашніше. Найгірше – це відсутність фінансів навіть для мінімального розвитку вашого проекту. Падіння попиту може страшним тільки для тих проектів , які під час падіння не можуть стиснутися йому пропорційно. Якщо ви володієте роздрібним бізнесом , то вам краще уникати постійних і чималих витрат і довгострокових зобов’язань , щоб у ситуації з падінням попиту , можна було швидко адаптуватися до нових умов. Так , наприклад , якщо в мережі салонів 80 % доходу розходиться на оренду приміщення і зарплату персоналу , то ми можемо дозволити собі відмовлятися від магазинів . Коли в 2008 році нахлинула хвиля кризи , нам довелося закрити кілька магазинів , та й з орендарями вдалося домовитися про зниження вартості оренди. Таким чином , ми домоглися зниження витрат на оренду на 11%. Крім того , змінювалося і кількість людей , скорочень вдалося уникнути , а нових співробітників ми не наймали , та й зарплату не індексували . Тим більше в сфері роздрібної торгівлі дуже велика текучка , і за рік може змінитися 40-60 % персоналу. В результаті кількість працівників знизилося , але відповідало попиту . У веденні бізнесу треба завжди зберігати гнучкість .

Завжди пам’ятайте про ліквідності

Недолік ліквідності може викликати чималі проблеми. Наприклад , за минулий хвилю кризи зупинилося дуже багато розвиваються проектів . Справа була не в тому , що проекти невдалі , просто не вистачало грошей довести їх до кінця. У нашому випадку теж є свої ризики , але ми намагаємося мінімізувати їх за рахунок придбання нових фінансових партнерів , тісно співпрацюємо з банками , залучаємо інвесторів до вкладень в наш проект. Нам , звичайно , трохи легше , оскільки за роки своєї роботи мережа магазинів « Зв’язківець» вже завоювала свою аудиторію , та й боргів великих у нас не було ніколи. Зараз ми дуже серйозно працюємо над збільшенням ліквідності Зв’язкового Банку , намагаючись залучити якомога більше людей і підприємств до вкладів депозитів. Ми постійно пропонуємо нові цікаві умови для вкладів , а за останні три місяці нам вдалося залучити до нового продукту – депозитом « Зв’язковий + » понад 5 млрд рублів. Ми сподіваємося , що 2012 рік стане періодом активного розвитку напрямку роздрібного кредитування – як кредитні картки , так і роздрібне кредитування , що забезпечить нам хороший дохід .

Шукайте нові напрямки

Чули фразу : «Криза – це час великих можливостей» ? Так, вона трохи побита , але від цього не стає менш популярна. Навіть у найважчих умовах ринку компанія може знайти нові напрямки для розвитку свого бізнесу. Ще в 1998 році ми займалися продажем аудіоплеєрів Sony Walkman . На той час вони були дуже популярними , а ще до кризи приносили нам чималий дохід. Але цей ринок звалився через девальвацію рубля , тому нам довелося працювати за схемою «два плеєра за ціною одного» , але при цьому розпродати всю партію ми змогли тільки за рік . Після цього ми відкрили для себе новий напрям – радіотелефони стандарту DECT , які створювалися за новими, на той час , технологіям . Попит на радіотелефони ріс в незалежності від падіння на ринку електроніки . Зараз на піку популярності мобільний інтернет і смартфони , тому ми активно розвиваємо ці напрямки . А новий проект Enter став таким прикладом сталого в умовах кризи напрямки: зараз торгівля в інтернеті набагато популярніші , ніж офлайн- торгівля , тому вона буде розвиватися навіть в умовах кризи.

Не чекайте проблем – удосконалюйтеся

Працюючи у сфері стільникового зв’язку , нам доводилося переживати і періоди бурхливого зростання , і різкого падіння. Незважаючи на це , «Зв’язковий » зараз є однією з найбільших мереж мобільного ритейлу . Завдяки чому наш бізнес залишається стійким в будь-яких умовах? Відповідь така – ми завжди готові щось змінювати , вдосконалювати , оптимізувати . Саме тому наша компанія стабільно розвивається ось уже півтора року в незалежності від умов ринку . Ми завжди намагаємося збільшувати ефективність кожної торгової точки , а в результаті збільшується обіг по всій мережі.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.