Самурайська сталь | Предприниматель

Самурайська сталь

Металургійну галузь Японії паралізувало на половину в результаті найбільшої в історії цієї країни землетрусу і цунамі. Однак не все так сумно, як про це говорять.

В осточное узбережжі

Найбільші втрати понесли промислові гіганти в префектурі Міяги в місці зі столицею Сіндай. Компанія Nippon Steel вже підтвердила затоплення і знеструмлення всього заводу Kamaishi Steelworks, який виробляє небагато-немало 600 тис. тонн арматури на рік, а також порту, який був повністю зруйнований в результаті цунамі.

В районі цієї префектури розташовані також безліч невеликих заводів. Зокрема це компанія JFE Steel, представники якої вже підтвердили затоплення двох своїх заводів – Sendai Works, яка виробляє 800 тис. тонн сталі на рік, і Tohoku Steel, яка виробляє трохи менше – 264 тис. тонн. Також затоплений завод Itoh Steel в місті Ісіномакі, його виробничі потужності становлять 200 тис. тонн, і завод Tokyo Tekko (170 тис. тонн) у префектурі Аоморі, Хасінох.

Південне узбережжі

Південне узбережжя постраждало трохи менше ніж східне, розташоване поблизу острова Хоккайдо підприємство Muroran Works, яке входить в Nippon Steel, повідомило, що серйозних руйнувань завод не отримав, тому найближчим часом виробництво катанки буде збільшено, тому як потрібно компенсувати простий Kamaishi Steelworks.

Схема розташування заводів компанії Nippon Steel

Схема розташування заводів компанії Nippon Steel

Наступний поштовх в 7,4 бали зачепив Токійську затоку в префектурі Ібарагі. На узбережжі розміщені заводи найбільших сталеливарних корпорацій Японії, але відчутних руйнувань стихія їм не завдала. Більше того, на заводі Kimitsu Steelworks (5,8 млн. тонн сирої сталі) у Nippon Steel, відновлено виробництво на прокатних потужностях і доменне виробництво, яке раніше було виведено з експлуатації.

Після руйнівної хвилі в ЗМІ одразу з’явилися повідомлення що JFE Steel – Chiba Works (2,57 млн. тонн) – палахкотить у вогні, однак, JFE Steel спростували цю інформацію, повідомивши, що загоряння було на Keihin Works (2,7 млн. т ) – сусіднє підприємство, але воно було не значне, і було швидко погашено. Більше того, в неділю JFE Steel запустили законсервовані домни на підприємствах Chiba Works і Keihin Works.

Схема розташування заводів JFE Steel

Схема розташування заводів JFE Steel

Найбільші руйнування хвиля завдала узбережжя Токійської затоки, там знаходиться сталеливарне підприємство Kashima Works (5,7 млн. тонн сталі), яке входить в Sumitomo Metal Industries. У день, коли стався другий поштовх землетрусу, загорілися коксохімічне виробництво заводу, пожежа була згашена лише через добу. Також підприємство Kashima Works було змушене, на невизначений час, законсервувати дві доменні печі та інше виробництво сталі.

Схема розташування заводів Sumitomo Metal Industries

Схема розташування заводів Sumitomo Metal Industries

Електроенергетична залежність

Втім, японських металургів чекає ще одне випробування – очікується перебої з поставками електроенергії, у зв’язку з надзвичайними положеннями на деяких АЕС, а саме на Фукусіма і Онагава. Компаніям Nippon Steel і JFE Steel уже довелося зупинити деякий виробництво на своїх невеликих заводах.

Значна частина стали в Японії виготовляється електродуговим способом і відключення струму негативно позначиться на виробництві. Туго доведеться 18 електрометалургійним підприємств, розташованим на рівнині Канто, уздовж Токіо і доходить до Фукусіма (Tokyo Steel Manufacturing в Уцуномія, Kanto Steel в Цусіура, Godo Steel в Фунабасі). Ці гіганти проводять щомісяця в сукупності 400 тис. тонн сирої сталі для будівельної галузі, а також обсепечівают близько 20% від виплавки електросталі в Японії.

Обмеження поставок електрики може торкнуться безпосередньо Токіо, Саітама, Чіби, Ібарагі та інших префектур. Більше того, очікується, що обмеження поставок електроенергії торкнеться самого Токіо, Чіби, Саітама, Ібарагі та кількох інших префектур.

Споживання зросте, але не відразу

Японія на даний момент посідає друге місце за величиною виробництва сталі в світі (110 млн. тонн в 2010 році), на частку її сталеливарних комбінатів припадає 10% загальної виплавки сталі у світі. Deutsche Bank оцінило японські перспективи, стихія торкнеться близько 40% всіх сталеливарних виробництв у Японії. У цілому втрати можуть становити від 15 до 20 млн. тонн на рік, що не критично для світового ринку.

Провідні виробники сталі в Японії, дані за 2009 рік:

Компанії Виробництво (млн. тонн)
Nippon Steel 27,61
JFE Steel 26,28
Sumitomo Metals 10,81
Kobe Steel 5,94
Nisshin Steel 3,07
Tokyo Steel 1,80

Дефіцит сталі в світі буде, але його покриють інші виробники, з інших країн, швидше за все південнокорейські Hyundai Steel і Posco. Більше того на ринку південно-східної Азії японські ніші потіснять китайські, російські, а також українські металурги.

Безумовно, в Японії, незабаром очікує зростання споживання, який обумовлений потребою відновити зруйновану інфраструктуру. Однак це відбудеться не раніше другої половини року, а поки попит буде падати. Адже на метал зав’язані інші галузі, інші споживачі металу.

На черзі японський автопром. Тимчасово закриті автозаводи Nissan, Suzuki, Toyota, Honda і Mitsubishi. Виробництво побутових електроприладів також паралізована: Toshiba, Sony, Panasonic, Fujitsu.

Ринок залізної руди підходить « до дна »

Ще однією неминучістю розгулу стихії стане підвищення волатильності котирувань залізної руди.

Фактично п’ять сталеливарних підприємств, які зачепила стихія, будуть простоювати протягом півроку. Постачання сировини на ці підприємства здійснюється по ф’ючерсах з бразильською компанією Vale SA, інша частина сировини закуповується на спотовому ринку Австралії.

Для своїх потреб сталелетейная галузь імпортує порядку 22,2 млн. тонн залізної руди, яка, в результаті простою деяких виробництв стане незатребуваною на ринку. На цьому тлі котирування спотові залізної руди вже почали знижуватися, так і не діставшись до рекордної позначки в $ 200 за тонну. Котирування досягли тримісячного мінімуму і складають $ 170 за тонну.

Таким чином, катаклізми все таки «підклали свиню» найбільшим світовим виробникам руди – BHP Billiton, Rio Tinto і Vale, які на початку березня озвучили свої нові апетити на руду, запропонувавши з 1 квітня зростання 20-23% контрактних цін. Тому в даний момент їм це зробити буде дуже складно, навіть враховуючи що за умовами контрактів на II квартал ціни будуть базуватися на середніх ціна грудня, січня і лютого.

По суті проблема стоїть не тільки в зупинці сталеливарних заводів, також існують величезні проблеми з логістикою, оскільки порти не працюють, вантажно-розвантажувальна інфраструктура зруйнована, склади, ж / д і автомагістралі пошкоджені. Тому в першу чергу, стримуючим фактором відновлює в сталеливарній галузі Японії, є саме транспортна проблема.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.