Скільки заробляють випускники кращих бізнес-шкіл світу | Предприниматель

Скільки заробляють випускники кращих бізнес-шкіл світу

Тринадцятий ренкінг Financial Times міжнародних програм бізнес-навчання (з викладанням англійською мовою) очолили London Business School (LBS) та Wharton, які розділили між собою 1-е місце. Такий самий розклад сил був в 2009 р., а в минулорічному ренкінгу LBS потіснила Wharton, ставши першою. До трійки також увійшла Harvard Business School – ще одна школа, яка вже отримувала титул найкращої. Головна причина динаміки у верхніх рядках ренкінгу – нерівномірний ріст зарплат випускників.

Wharton повернулася

Wharton знову зайняла 1-е місце після торішньої поступки LBS, що не дивно: протягом дев’яти років, з 2001 по 2009 р., Wharton очолювала ренкінг як на самоті, так і разом з іншими школами. Повернення цієї бізнес-школи на 1-е місце сталося на тлі вражаючих даних про заробітки випускників, тоді як торішній ренкінг показав падіння зарплат її випускників слідом за економічною кризою.

Дані про зарплати випускників 2007 р., зібрані FT для рейтингу цього року, показали, що рівень їх доходів не тільки відновився, але й підвищився: за останні три роки середня зарплата випускників Wharton склала $ 171 550 (+7%).

Торішні випускники Wharton знайшли роботу набагато швидше, ніж їх попередники: 84% випускників 2009 р., які шукали роботу, зробили це протягом трьох місяців після закінчення навчання, на 9% більше, ніж рік тому. Цього – разом з сильними даними за іншими показниками, які FT використовує для ренкінгу (дослідницька робота і кількість викладачів з докторським ступенем), – було досить Wharton для того, щоб скоротити минулорічне відставання від LBS.

Незважаючи на те що Wharton повернула собі першість у ренкінгу, ця всесвітньо відома школа менеджменту вже готується до змін: після більш ніж півтора року дискусій у розпорядженні Wharton перебуває узгоджена схема змін очної MBA-програми. «Ми додали програмі більше гнучкості, виключивши пару основних курсів», – говорить професор Томас Робертсон, декан, який вступив на посаду в серпні 2007 р. Ці зміни, за його словами, дадуть студентам можливість раніше зосередитися на темах, які їм цікаві, оскільки дозволятимуть вибирати різні курси навіть протягом першого року навчання (зараз всі студенти навчаються за однією і тією ж програмою). Мета цих змін – надати допомогу студентам у підготовці до стажування в компаніях, що починається в кінці першого року навчання і часто закінчується пропозиціями про постійну роботу.

Нова програма буде частково запущена в цьому році і остаточно – в наступному: студенти, що надійшли в 2011 р., вже побачать зміни – більше 200 курсів за вибором, можливість онлайн-навчання, а також вільний доступ до курсів підвищення кваліфікації після отримання диплома MBA. Через 10 років після закінчення навчання студенти захочуть отримувати ще більше навичок лідерства та комунікації і більш високу зарплату, говорить Робертсон.

LBS не відстає

Випускники LBS, яка, як би там не було, третій рік святкує своє лідерство на самоті і розділяючи його з Wharton, через три роки після закінчення заробляють на 132% більше, ніж до навчання.

Вражає і статистика працевлаштування випускників LBS за 2009 р., 91% яких влаштувалися на роботу протягом трьох місяців після випуску (+10 п. п. до позаторік).

Закономірно також, що випускники LBS на 2-му місці за кількістю та тривалості переміщень по світу в процесі навчання (на підсумковій таблиці ренкінгу цей показник називається «міжнародний досвід» і має вагу 2%. – «Відомості»). Це стало можливим, оскільки 85% факультетів LBS – міжнародні і 9 з 10 учнів за програмою MBA в минулому році не були підданими Великобританії. Однак зараз стає актуальним питання студентських віз, каже професор Ендрю Лікірман, декан, який вступив на посаду в 2009 р.: у найближчі кілька місяців уряд Великобританії вирішить, як бути зі студентами – випускниками країн, що не входять в ЄС, проте немає сумнівів, що раніше діючі поступки, які дозволяли випускникам працювати у Великобританії протягом двох років після випуску, більше застосовуватися не будуть.

Динамічний низ

Незважаючи на те що верхні строчки ренкінгу не перший рік окуповані трьома школами, у нижній частині таблиці є значні зміни. Hong Kong University of Science & Technology продовжує свій стрімкий підйом: він увійшов до рейтингу під номером 17 в 2008 р. і увірвався в Тop-10 в минулому році, тепер він на 6-му місці. IESE слід прямо за ним. Ця школа, що базується в Барселоні, увійшла в десятку кращих шкіл цього року і зайняла 9-е місце разом з MIT Sloan School of Management. The Indian Institute of Management Ahmedabad (IIMA) став самим високо піднявся новачком ренкінгу: вражаючі дані по зарплатах випускників у середньому за три роки після випуску ($ 174 440), а також зростання заробітку після закінчення MBA-програми (152%) дозволили йому дебютувати відразу на 11-му місці. Ці дані узгоджуються з іншим ключовим показником ренкінгу: випускники IIMA очолюють списки співробітників для просування по службі – параметр, що дозволяє порівняти посади студентів до навчання і через три роки після завершення MBA.

Одне на всіх

Тенденції, які можна спостерігати у верхніх рядках ренкінгу, простежуються по всій таблиці. Випускники останнього академічного випуску знаходять роботу швидше, ніж їх попередники: 83% закінчили навчання в 2010 р. знайшли роботу протягом трьох місяців після випуску, що на 3 п. п. більше, ніж роком раніше, проте все ще не так добре, як було в 2008 р. (тоді щасливчиків було 89%). Рівень зарплат випускників в 2010 р. відновився: серед 81 школи, яка фігурує в ренкингах останніх трьох років, 61 школа заявила про збільшення середньої зарплати в порівнянні з торішнім ренкінгів. Це контрастує з кількістю шкіл, які показали падіння зарплат випускників минулого року (тоді їх було більше половини). Але незважаючи на позитивні тенденції щодо доходів випускників, про які повідомили школи за підсумками 2010 р., середня зарплата слухачів 32 з 81 школи менеджменту залишається нижчою, ніж в рейтингу 2009 р. (в якому оцінювалася зарплата за 2008 р.).

Більш детальний аналіз зарплат показав деякі відмінності по галузях. Найбільш високооплачувані випускники працюють у банках та фінансовій галузі, їх середня зарплата – $ 160 000. З 10 троє випускників працюють в цих секторах, що робить їх найбільш популярними серед володарів диплома шкіл бізнесу. Консалтинг – друге за популярністю напрям і за кількістю працюючих в ньому випускників, і за рівнем зарплати: 15% випускників, що працюють в консалтингу, вказують зарплату в $ 140 000.
Нарешті, випускники MBA, що працюють в інших країнах, заробляють більше, ніж їх колеги, які залишилися в своїй країні: при середній зарплаті близько $ 143 800 міжнародних співробітнику платять приблизно на $ 7000 більше.

Але ці зарплати і їх динаміка далекі від того, що було до кризи. Раніше зарплата випускників МВА за три роки після отримання диплома виростала в 3 рази. Між 2000 і 2003 рр.. зарплата випускників щонайменше 20 з 25 кращих шкіл збільшувалася за три роки на 150%. Зараз ступінь МВА стала все менше впливати на розмір зарплати. Ренкінг 2010 включав всього дві групи випускників з 100, у яких спостерігався подібний ріст доходів: з іспанської IE Business School (зростання на 159%), де навчається багато іспаномовних студентів з країн Латинської Америки, і Indian School of Business (166%) . Цього року таких шкіл три, і всі вони з країн: Indian School of Business (187%), IIMA (152%) і Ceibs, Китай (155%).

Позиція в 2011
Школа
Позиція в 2010
Країна
Середньозважена річна зарплата, тис. $ США
1
London Business School
1
Британія
146,332
1
University of Pennsylvania: Wharton
2
США
175,153
3
Harvard Business School
3
США
170,817
4
Insead
5
Франція/Сингапур
147,974
4
Stanford University GSB
4
США
182,746
6
Hong Kong UST Business School
9
Китай
133,334
7
Columbia Business School
6
США
167,366
8
IE Business School
6
Іспания
142,894
9
MIT Sloan School of Management
8
США
158,353
9
Iese Business School
11
Іспания
133,338
Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.