Травень 21, 2018

Деякий час ресторан буде приносити збиток

лютий 20, 2011    ПрактикумРаспечатать эту статью

Деякий час ресторан буде приносити збиток

Роману Рожніковскому належить такі ресторани як «Шатер», «Ностальжі» та мережеве заклад «Граблі». Роман є старожилів ринку, перший свій ресторан він відкрив в 1988 році під назвою «Зайди-спробуй». В інтерв’ю він ділиться про терміни окупності одного з його нинішніх проектів, чому в наших ресторанах так багато офіціантів і як стати іменитим ресторатором.

– Чи існує різниця між нинішніми часами і коли починали ви?

-Сьогодні існують трохи більше проблем, з якими доведеться зіткнуться починаючому ресторатору, конкуренція також позначається. Зате сьогодні безліч фахівців, які можуть допомогти, і більше потенційних клієнтів. Так що, в принципі, умови однакові. Насправді, кожна людина, яка сьогодні задумав відкривати кафе, буде мислити тими ж категоріями, якими колись мислив я: хочеться зробити, є відчуття, що це потрібно людям, і є впевненість, що ти розберешся, як це працює. Як для мене тоді, так і для будь-якого початківця тепер, буде багато одкровень.

– Наприклад?

– Наприклад, для того щоб побудувати ресторан, потрібен не просто план. Потрібен проект. Є талановиті люди, які можуть самі розпланувати ресторан, придумати дизайн і т.д. Але все одно доведеться понести витрати, щоб підготувати документи, отримати дозволи. Зробити правильно, значить зробити дорожче. Але я впевнений, що і працювати буде легше, якщо все правильно прораховано: і електрика, і пожарка, і технологічна частина. Можна вибрати інший шлях – дати хабар, щоб закрили очі, а потім нескінченно продовжувати давати хабарі, щоб і далі закривали очі. Але ми даремно думаємо, що пожежники і лікарі до нас просто так чіпляються, – можна дійсно і згоріти, і отруїти.

– З чого треба починати?

– З відповіді на запитання «навіщо це потрібно». Вирішити: який ресторан, для кого ресторан, які ціни, які страви, яке обслуговування і т.д. Якщо якихось відповідей немає, а є тільки бажання, починати нерозумно. Багато хто думає «побудую ресторан для себе і для друзів, ми ж так багато часу і грошей витрачаємо в інших ресторанах». А друзі чомусь не йдуть в цей ресторан. Абсолютно всі, хто відкриває ресторан під гаслом «не для заробітку», досить швидко починають зазнавати збитків і міняють точку зору.

– Як правильно відкрити ресторан?

– Щоразу, коли я збираюся відкривати ресторан, я роблю кошторис, в яку потім намагаюся вписатися. Насамперед треба покласти перед собою аркуш паперу, на якому потрібно викласти всі витрати, які тільки можуть бути. Будівництво в залежності від проекту може бути менш або більш складною. Ми, як правило, робимо все з нуля, і будівництво – одна з найбільш витратних частин. Далі – специфічні ресторанні справи, пов’язані з інвентарем, меню, формою, касою, вішалками, туалетами. Відразу потрібно подумати про персонал. Правильно, коли шеф-кухар бере участь у проектуванні того місця, де він буде працювати.

Найтрагічніше в нашій справі, коли ресторан побудований, пора відкриватися, а гроші скінчилися. Якщо ти витрачаєш, наприклад, $ 100 000 на обладнання, то має витратити ще $ 100 000 на вентиляцію і кондиціонування.

Важливо розуміти, що ресторан якийсь час буде працювати у збиток, тому треба закласти оптимістичний і песимістичний варіант за видатками. Реклама, наприклад, в будь-якому випадку, коштує грошей, і витрати на неї теж повинні бути заплановані, інакше вони будуть вилучатися з обігу. Начебто елементарно, але є сотні прикладів, коли прості, здавалося б, речі стають одкровенням. Великий плюс для початківця ресторатора – наявність у бізнесі: добре, коли є розуміння того, як влаштовані бізнес-процеси, як управляти персоналом і т.д. В іншому випадку, думаю, взагалі не варто починати.

– Де ви берете персонал?

– Там же, де все. Зараз на ринку підготовленого персоналу більше, ніж було в 2008 році, тому що криза багатьох звільнив із займаних посад.

– А чому в наших ресторанах, у порівнянні з європейськими, так багато офіціантів і менеджерів?

– У нас низька продуктивність праці. Історично склалося, що ми ніколи не жили погано. За кордоном люди жили погано, важко, і тому там один працює за десятьох. І боїться роботу втратити. А у нас весь досвід провокує низьку продуктивність праці. І криза не змінив ситуацію. У працівників немає страху втратити роботу, їх мало чим можна мотивувати. Тому замість одного працює п’ять. І не факт, що якщо одному платити як п’ятьом, він буде в п’ять разів ефективніше, – так уже влаштована наші люди.

– Як ви вибираєте підрядників?

– Є люди, які витримують перевірку часом. З архітекторами я працюю вже 10 років, так само з постачальником устаткування, компаніями, що спеціалізуються на пожарка, на будівництві, на електриці. Але не можна забувати про розвиток технологій. Наприклад, на Кольоровому бульварі у нас немає вікон, і було завдання зробити багато світла, не розорившись на електриці. Тому ми знайшли нових партнерів, які зробили нам проект зі світлодіодами. Але головне для мене – надійність. Впевненість у тому, що точно привезуть, точно не підведуть, увійдуть до положення і почекають з оплатою.

– Скільки коштує зробити «Граблі», і як швидко вони окуповуються?

– Близько $ 2 млн за об’єкт. «Граблі» на «Олексіївської», які ми будували півтора року, і де був кардинальний та капітальний ремонт приміщення, коштували $ 3 млн. А свіжі «Граблі» на Кольоровому ми побудували за 4 місяці. Термін окупності 2-3 роки, у кризу було 4.

– Навіщо стільки витрачати, можна ж відкрити ресторан набагато дешевше?

– Щоб не втрачати привабливості. Є багато мережевих проектів, які були ефективними, але сьогодні так морально застаріли, що втрачають привабливість.

– Скільки ви витрачаєте на рекламу?

– За ідеєю, на рекламу треба витрачати 3-5% річного обороту. Але ж можна взяти свій потенційний річний оборот і зробити удар на відкриття. Скажімо, історично разова реклама у нас це $ 100 000-200 000, або 5-10% від початкових інвестицій. Я впевнений, що реклама – частина собівартості, тому ми завжди закладаємо в бюджет ці цифри.

– Якою має бути оренда?

– Ми для себе вважаємо адекватної оренду в $ 1000 за метр. У нас є приміщення дорожче, які ми брали в надії на зростання, зараз це впливає на ефективність бізнесу.

– Який формат сьогодні актуальний?

– Актуально все, що професійно. І потім, як оцінювати результат? Можна з точки зору капіталізації, можна з точки зору рентабельності. Є приклади, коли ніяких особливих вкладень спочатку не було, а ресторан успішно працює. А є цілком, начебто, успішні ресторани, але вони не заробляють, а весь час обслуговують інвестиції, вкладені у відкриття. Всякі є приклади. Вам здається, що там-то все погано і несмачно і взагалі кошмар, а людям подобається. Коли люди закохуються, вони не зважують один одного на вагах, їх просто тягне один одному. З ресторанами те ж саме. Немає об’єктивного для всіх критерію, що добре. Я знаю людей, які ходять у «Граблі» заради атмосфери, але знаю і тих, для кого інтер’єр нічого не значить, головне, що ціна відповідна і по дорозі.

– Що треба зробити, щоб стати іменитим ресторатором сьогодні?

– Придумати щось, чого немає, і зробити це правильно.

– Ну, припустимо, у мене є $ 100 000 …

– Мало, треба $ 200 000!

Мітки: ,