Нюанси побудови фінансової моделі | Предприниматель

Нюанси побудови фінансової моделі

Час, коли можна було йти до інвестора з описовим бізнес-планом на півсотні сторінок, минув. Банк розвитку в якийсь момент настільки втомився від подібних документів, що вивісив на своєму сайті свої вимоги до бізнес-плану і до фінансової моделі. Зараз детальна фінансова інформація – важлива частина будь-якого бізнес-плану. Але багатьох підприємців, які ведуть бізнес не перший рік, той факт, що фінансова модель повинна бути створена у форматі Microsoft Excel, до цих пір ставить у глухий кут. На прохання Forbes Дмитро Ковальов , старший менеджер відділу корпоративних фінансів PricewaterhouseCoopers , виділив кілька нюансів, про які потрібно пам’ятати при побудові фінансової моделі і написанні бізнес-плану.

 1. Банки вважають за краще, щоб у фінансовій моделі були представлені три прогнозних форми – прогноз балансу, прогноз прибутку і збитків, прогноз звіту про рух грошових коштів. Якщо у вашому бізнес-плані один із прогнозів відсутня, швидше за все, доведеться переробляти.
 2. Прогноз повинен бути складений як мінімум на весь період окупності проекту. Таблиці в бізнес-плані краще приводити з розбивкою, яка буде зберігатися для всіх розрахунків (наприклад, поквартально).
 3. Банкіри більше довіряють розрахунками виручки, які підкріплюються якісним маркетинговим дослідженням , а також листами або попередніми договорами з потенційними покупцямина фірмовому бланку, з зазначенням обсягу закупівлі (їх копії варто дати в Додатку). Якщо подібних домовленостей немає і товар неліквідний, специфічний, ваш прогноз по виручці буде під великим питанням. Те ж саме з прогнозом за витратами. Краще докласти листа про попередні домовленості з постачальниками.
 4. Монопроізводства зустрічаються рідко, зазвичай статей (драйверів) виручки декілька. Потрібно добре розуміти свій продуктовий ряд і розраховувати прогноз виручки за кожним із продуктів, давши загальну суму на виході. Наприклад, бізнес-центр здає в оренду не лише офіси, але і простір під магазини, кафе, складське простір. Ставки оренди за всім цим категоріям різні. Те ж саме можна сказати практично про будь-який бізнес, будь то нафтопереробний завод або роздрібний магазин.
 5. Потрібно розбиратися в нюансах ціноутворенняна ринку, де ви збираєтеся працювати. Якщо мова про готелі, то в бізнес-плані не може бути передбачена 100-процентна завантаження, ніхто не повірить. Краще розбити завантаження по різним категоріям номерів (у люксах вона може бути і 10%, а за звичайними номерами – 70%). Варто також врахувати, що частина номерів ви будете продавати з корпоративними знижками і т. д.
 6. Найчастіше прораховуються три сценарії (сценарний аналіз) розвитку бізнесу і складаються базовий, оптимістичний і песимістичний прогнози. Іноді для розрахунку прогнозу по виручці використовують аналіз чутливості або імовірнісні методи, наприклад метод моделювання Монте-Карло.
 7. У разі наявності або можливої ​​появи якихось специфічних ризиків проекту банки вітають, якщо в бізнес-плані висвітлюється дана тема і перераховані інструменти, за допомогою яких підприємство хеджує ризики.
 8. Основні вимоги до розрахунку витрат – розумна деталізація, реалістичність, увага до операційних і капітальних витрат, які повинні бути розраховані на весь прогнозний період. Якщо ви плануєте довгострокове зростання, перевірте, чи дозволяють це потужності. Інакше банкіри відразу запитають вас, а де капзатрати на розширення виробництва.
 9. Розрахунки по руху грошових коштівповинні відображати операційний грошовий потік (скільки грошей прийшло від покупців, скільки пішло на рахунки постачальників), інвестиційний (те, що витрачається на придбання нових активів або планується виручити від продажу наявних ) і фінансовий (тіло кредиту, дивіденди, збільшення статутного капіталу).
 10. При розрахунку операційного грошового потоку повинна бути врахована оборотність товару, затримки / різниці як в отриманні грошей від покупців, так і можливі власні затримки – це підприємець повинен знати з попереднього досвіду або з аналізу діяльності конкурентів. Розрахунки за податками треба робити особливо ретельно.
 11. Залишок, який виходить на кінець року в прогнозі грошових потоків, повинен відповідати тому, що зазначено в статті в прогнозі балансу. Якщо вони не сходяться, це насторожує. При перевірці власної фінансової моделі бажано кілька раз переконатися в правильному функціонуванні моделі, підставляючи різні припущення та перевіряючи при цьому, що активи дорівнюють пасивам, не виникають негативні грошові кошти в рядку балансу і т. д.
 12. Ніяких прихованих аркушів в Excel, залишків розрахунків на полях бути не повинно. Якщо три роки фігурують капзатрати 5 рублів, а в 2013 році раптом звідкись береться коефіцієнт 1,1, потрібно пояснювати, що запланований плановий ремонт. Всі введені в модель допущення повинні бути зазначені на аркушах припущень, щоб банкіри могли використовувати власні припущення при перевірці фінансової моделі і свої цифри і перевірити саму модель.
Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.