Досвід ресторатора: думки вголос | Предприниматель

Досвід ресторатора: думки вголос

Що взагалi потрібно, щоб відкрити ресторан? Я вам відповім: зв’язки. Причому навіть не цей самий адміністративний ресурс, а знайомі в принципі.

Візьмемо для початку нерухомість. Вільне місце, притому гарне місце, знайти вкрай складно, а ріелтори з малому бізнесом працюють вкрай неохоче, відповідаючи, що шукати невеликі приміщення та дешевше їм невигідно. Виручає тільки записна книжка в прямому сенсі слова. Попався мені один знайомих от і домовилися. Але все одно, потрібно завжди перевіряти орендодавця, з власного досвіду: у попередньому місці вже затіяли ремонт, коли з’ясувалося, що колишній партнер орендодавця оскаржував майно в суді. Довелося через знайомих архітекторів уточнювати, не підлягає будівля знесенню, запитували, чи є велика заборгованість перед комунальними підприємствами і т.д.

Думаєте взяти гроші в банку? Забудьте! Людині з вулиці кредити не дають. Навіть наше обладнання, посуд, обороти попереднього ресторану мало кого хвилює. Мені дали кредит на 30% від обороту, але це мізер. Квартиру закладати вобще не варіант.

Ставки оренди – окрема історія. Зараз у Києві один квадратний метр, у наближеній до Хрещатика вулиці, коштує близько $ 500 на рік. Врахуйте, платити доведеться відразу після укладення договору. Іншими словами, за той час, коли ви буде робити ремонт, ви можете віддати $ 15 000 за порівняно невелике приміщення. Паралельно підуть витрати на покупку і монтаж обладнання, а також на оформлення ресторану. І тут знову вам знадобляться зв’язку: приміром нам необхідно було 10 фартухів, але до кого ми не зверталися, у всіх мінімальних замовлення – не менше 40. У результаті фартухи пошила знайома дівчина. Шукали хто зможе нам зібрати шафу за власними кресленнями – фірма, яка погодилася, попередила відразу, що займеться нашим замовленням в останню чергу. Шафа був зроблений, після 3 місяців регулярних дзвінків секретарці генерального.

Кидають скрізь. Хотіли зробити розбірної підлога з антикварними сосни – такі дошки випилюють з колод, які в свою чергу беруть при розборі старих будинків у селах. Знайшли людину, яка погодилася це зробити. Зробили передоплату, визначили терміни – місяць. За п’ять днів до закінчення терміну він подзвонив і повідомив, що в нього нічого не виходить і готовий повернути передоплату. А у нас вже замовлені робочі, для монтажу цього статі – в ремонті адже все одне на одному зав’язано. Загалом ми спілкувалися з 80 підрядниками, з них тільки 2 виконали свою роботу в строк і за ті гроші, які були обумовлені спочатку.

Гострі кути я для себе вже намітив заздалегідь – вивіска, СЕС, алкогольні ліцензії, МНС. Але не уявляв, які можуть бути абсурдні ситуації. Приміром, за нормами СЕС приміщення, де готують їжу і де знаходиться брудний посуд, повинні бути разгорожени. А по пожежним нормам у нас повинен бути прохід і ніякої стінки. Довелося поставити фанерку – тепер рухаємо її залежно від того хто прийшов з перевіркою.

Вивіска вобще особливий пункт. У АТУ є конкретна людина, яка стверджує ескізи і підписує документи. З першого разу він нам відмовив з причини, мовляв «не відповідає духу міста». Я приніс йому фотографії старого міста, намагався щось довести. Потім вже – знову ж через знайомих-з’ясували, що можна звернутися до дружньої чиновнику фірму, щоб вони намалювали ескіз за $ 2000, який 100% погодять. Більше того, можна використовувати наші напрацювання, тільки відтінок поміняти трохи, для виду.

Ніхто малий бізнес не підтримує. Приміром, помінялися правило по маркування пляшок, а дистриб’ютори на ці правила вчасно не зреагували, а перевіряючим на руку. Вони запитують, чи вказана енергетична цінність Hennessy? Чи добровільний знак про відсутність ГМО. Підсумок: у барі у нас зяють порожнечі.

Знайомий адвокат поділився, що перевіряючі органи на 50-60% висувають більше вимог, ніж в прописано в законах. За його ж порадою ми ввели таке правило: коли приходять перевірки, ми їм своїми руками нічого не показуємо, а уповноваженої особи (генерального директора), в такі момент практично ніколи немає на місці. Хочуть зняти касу – нехай знімають. А ось безкоштовно годувати-поїти перевіряючих ми суворо заборонили, а то внадиться.

Одного разу стався у нас випадок, прийшли податківці, а ми їх неласкаво зустріли. Вони викликали ОБЕП, вивели гостей і весь персона, вивезли кілька коробок з алкоголем, мовляв на перевірку. Я викликав міліцію: мовляв, невідомі, представили як ВБЕЗ, приїхали і вкрали товар; потім ще лист у прокуратуру написав. Нічого – все повернули. Звичайно страшно було небагато, але зате зараз ніяких підступів не будують.

Окупилися чи витрати? Окупилися, приблизно за два роки … Ви зрозумійте – я не скаржуся, я абсолютно задоволений. Просто роботи така. Суєтна.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.