Петро Авен: «На СТС-Медіа ми заробили $ 1,16 млрд» | Предприниматель

Петро Авен: «На СТС-Медіа ми заробили $ 1,16 млрд»

У травні одна з найбільших компаній Росії «Альфа-Групп» (яка до того ж представлена ??і в Україну) позбулася телевізійних активів, продавши банку «Росія» 25,2% акцій «СТС Медіа» — власника каналів СТС, « Домашній »і ДТВ. Про подробиці продажу Юрію Ковальчуку «СТС Медіа» розповідає співвласник «Альфа-Групп», президент Альфа-банку Петро Авен.

— Ви задоволені результатами угоди?

— Цілком.

— Виходить, Alfa Group продала 25,3% акцій CTC Media з премією більше 40% до ринку.
— Це не зовсім так. На момент угоди премія була 20% до середньої ринкової ціни за шість місяців. Потім ціна акцій впала, тому угода сьогодні виглядає більш вигідною.

— У будь-якому випадку премія 20% за блокуючий пакет здається занадто великою.

— Це нормальні комерційні умови. Нічого фантастичного нам ніхто не запропонував. З урахуванням того, що наш пакет дає права більші, ніж просто блокуючий. За угодою акціонерів ми фактично ділили контроль з Modern Times Group (MTG належить 38,3% CTC Media ). У нас реально були рівні права в управлінні компанією з нашим шведським партнером. Нове акціонерну угоду було переписано практично без змін. Структури Юрія Ковальчука в СТС отримали рівно такі ж права, як і MTG. Для нового акціонера залишилася в силі і можливість обміну акціями з MTG, про яку ми домовлялися для себе. Тому премія 20% до ринку виглядає абсолютно обгрунтованою.

— Який повернення на інвестиції отримала Alfa Group?

— Ми почали з чисто фінансової операції: в 1996-1997 роках за $ 6,5 млн купили права вимоги по боргу американської компанії StoryFirst Communication, яка на той момент володіла CTC. Після кризи 1998 року стало ясно, що компанія не може розплатитися. Ми оцінили цей борг в $ 10 млн, доплатили StoryFirst Communication ще $ 8 млн і отримали від неї близько 20% СТС. Ще майже 6% докупили в 2004 році приблизно за $ 17 млн.

— Виходить, що ви витратили на покупку пакета всього $ 31,5 млн, а продали його за $ 1,072 млрд. На виході отримали суму в 34 рази більше.

— Загалом було отримано навіть більше: $ 30 млн прийшло у вигляді дивідендів і ще близько $ 60 млн — під час IPO CTC. Тобто в цілому ми отримали від цього проекту близько $ 1,16 млрд. Коли починали купувати, не могли навіть близько уявити, що буде таке повернення на інвестиції. Це багато в чому пов’язане з тим, що ринок дуже швидко зростав.

— В який момент ви зрозуміли, що пора розставатися з СТС?

— Ми хотіли провести IPO, розуміючи, що це дасть сильний поштовх до зростання. Після IPO в 2006 році ми цілком були готові продавати.

— Чи багато було пропозицій?

— Ні, серйозних пропозицій купити у нас пакет СТС не було ніколи.

— А ви самі шукали покупця?

— Активно — ні. Ми вважали, що це хороший пакет, він добре росте. Але ми завжди декларували свою готовність його продати. Для нас інвестиція в СТС завжди була фінансової, а не стратегічною.

— Чому в результаті пакет продали саме Ковальчуку?

— Це питання не до мене. Я думаю, структури Ковальчука сьогодні знаходяться в унікальній ситуації: у них вже було багато медіаактивів, а купивши СТС, вони стали недогоняемимі. Тепер це найбільші медіаінвесторів, можна сказати «російські Мердок». У цьому сенсі вони твердо застовпили позицію лідера галузі. Цей вчинок був дуже логічним.

— Як довго йшли переговори з Ковальчуком?

— Ми розмовляли з Юрієм Валентиновичем і його хлопцями мінімум півроку, можливо, більше. Обговорювалися різні схеми: спочатку розглядався варіант їх поступового входження в капітал компанії, передбачалося, що вони куплять половину, а через два роки інше. Покупці хотіли ближче познайомитися з бізнесом СТС. Вони вважали, що ми вміємо керувати компанією, як акціонери, і хотіли, щоб ми допомагали їм поступово увійти в компанію. У якийсь момент вони вийшли з пропозицією купити відразу все. До мене звернулися з проханням залишитися співголовою ради директорів ще на рік. Це було умовою угоди. Другим співголовою залишається гендиректор MTG Ханс-Хольгер Альбрехт.

— Ви погодилися з задоволенням чи без?

— Ми займалися компанією більше 12 років. Психологічно складно відразу все кинути, хотілося б, щоб все це далі нормально розвивалося. Виходячи з цих міркувань, я погодився. З одного боку, я відчуваю моральну відповідальність, з іншого — покупці на цьому наполягали.

— Що зміниться у вашій роботі?

— Мої функції залишаться колишніми. Я буду допомагати розвивати компанії. Більше того, я збираюся купити собі невеликий, на кілька мільйонів доларів, пакет акцій СТС. Вважаю, це буде і морально правильно, і економічно вигідно. Нерозумно займатися чимось, не маючи ніякого матеріального інтересу. З іншого боку, це хороший знак для інвесторів, знак того, що я вірю в компанію. Сьогодні акції коштують недорого, але я абсолютно переконаний, що вони можуть коштувати значно більше. Акції впали після нашої угоди, оскільки на ринку з’явилася невизначеність. Поки ніхто не розуміє, що буде і як. Але я впевнений, що компанія буде абсолютно нормально розвиватися. Більш того, прихід банку «Росія» і допомогу Юрія Валентиновича дадуть новий імпульс для розвитку. Я щиро вірю, що у компанії є дуже хороші перспективи.

— Від Ковальчука хто переговори вів?

— Я розмовляв з Ковальчуком безпосередньо.

— Як ви уявляєте собі стратегію нового акціонера?

— Вважаю, що він все робить абсолютно розумно.

— Тут більше політики чи бізнесу?

— Я не дуже розбираюся в політиці. З точки зору бізнесу, безумовно, у покупців є велика кількість розрізнених активів. Якщо все правильно зліпити разом, почати ними добре керувати, думаю, це буде дуже серйозна історія. Вони можуть створити дійсно дуже велику компанію. У них частка в «Першому», «П’ятий» і РЕН, три канали в СТС. Це унікальна платформа для будівництва холдингу.

Не хочу хвалитися, але СТС сьогодні — це найзахідніша, сама добре відбудована компанія на ринку, з найсерйознішою фінансовою дисципліною. Компанія котирується на NASDAQ. З партнерами теж все в порядку: MTG — дуже хороший партнер. Мені здається, це було дуже розумне рішення. Я впевнений, що вони не прогадали.

— Ви розумієте, як Ковальчук буде «ліпити» свій мегамедіахолдінг?

— Тут є багато різних варіантів. Їм буде потрібно найняти інвестиційний банк або банки і разом думати про різні історії. Бачення якихось ідей у ??них, звичайно, є, але, щоб прийняти рішення, в який бік все це побудувати, потрібно серйозне обговорення. Сьогодні, мені здається, вони цим знанням і розумінням не мають, але це природно. Упевнений, що розберуться.

— З якими банками Ковальчук працює вже зараз?

— В угоді ніякі сторонні банки участі не брали, ми все робили самі — Альфа-банк і банк «Росія».

— Поки просто йде період накопичення?

— Так. По крайней мере, в СТС в найближчий рік нічого не станеться, буде лише осмислення нової реальності. Компанія буде працювати як працювала. Моє завдання зберегти і розвивати те, що було побудовано. Думаю, що ця догма повністю збігається з бажанням нового акціонера.

— Якісь нові люди прийдуть в СТС?

— Спеціальних планів переманити якихось людей c інших каналів немає. У нас на сьогоднішній день зібрано хороший колектив, з ним ми і будемо рухатися далі. Все як було, так і залишиться, не зміниться ні в плані кадрової політики, ні в плані концепції каналу. Не буде змінюватися менеджмент, якщо тільки хтось сам не захоче піти. Ніяких революцій ніхто не планує. Те, що я залишився співголовою ради директорів, говорить про спадкоємність курсу. Курс буде рівно той же, що і був. Сьогодні ми нічого змінювати не збираємося.

— Як ви думаєте, СТС — остання покупка Ковальчука або будуть ще?

— Не знаю. У них накопичилося досить багато активів, які важко перетравити. Думаю, СТС стане центром кристалізації, навколо якого все буде будуватися. СТС — котирувана, зрозуміла компанія, якщо щось «чіпляти», то саме до СТС, яка може стати центром цієї імперії. В результаті вийде медіахолдинг, яких в Росії ще не було.

— А як ваші партнери по СТС відреагували на прихід нового акціонера?

— У них формально було право першої руки, ми зробили їм пропозицію, я з ними розмовляв, пояснював, що, на мій погляд, прихід нового акціонера — благо для каналу. Я познайомив Юрія Валентиновича з Христиною Стенбек, господинею MTG, з CEO MTG Хансом-Хольгер Альбрехт. Мені здається, що вони сподобалися одне одному. І мені здається, у них вийде дуже гарне партнерство. Далеко не всі російські партнери їм сподобалися б, але у відношенні банку «Росія» і Юрія Валентиновича у них зауважень не було. Взаємне враження, на мій погляд, було цілком хороша.

— Ви більше не збираєтеся інвестувати в медіаактиви?

— Ні, не збираємося. Ми як фінансові інвестори можемо входити в різні активи, якщо ми побачимо якусь можливість, то може бути і увійдемо, але стратегічно медіаактивами ми займатися не будемо. Це дуже специфічне, трудомістка справа, їм не можна займатися як хобі. Якщо займатися медіа, то потрібно займатися лише медіа. Приклад успішних медіабізнесменов, того ж Мердока, Максвелла або Тернера, показує, що цим можна займатися тільки дуже професійно і витрачати на це весь свій час. Це дуже складний, дуже нестабільний бізнес, в якому, з одного боку, є фінансова складова, з іншого — дуже сильна творча. Ми якось досить успішно балансували, але в принципі якщо займатися цим бізнесом, то потрібно займатися виключно ім. Ми абсолютно точно туди не рвемося.

— Але у Ковальчука досить інших активів крім медійних: банк «Росія», «Согаз», Газпромбанк.

— Це неважливо. Важливо, що медіахолдинг для них — це стратегічна точка. Вони не фінансові, вони стратегічні інвестори, на відміну від нас.

— Чи простежується логіка в тому, які активи Ковальчук купує на ринку?

— Думаю, так. Вони набувають кращі активи. Галузь бурхливо розвивається. За прогнозами ринок реклами буде рости більш ніж на 20% в рік. Сьогодні небагато знайдеться активів, які можуть так рости. Медіа, з точки зору фінансової віддачі, дуже хороший актив.

— Як Alfa Group планує витратити отриманий $ 1 млрд?

— Це не такі вже великі гроші для групи, тільки від ТНК-ВР у вигляді дивідендів ми отримуємо порівнянні суми щорічно. Англійські футбольні клуби і яхти точно купувати не збираємося.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.