Распорядок дня рядового миллиардера | Предприниматель

Распорядок дня рядового миллиардера

Спосіб життя резидента «Золотої сотні» — це територія міфів і легенд. Прийнято вважати, наприклад, що середній мільярдер проводить дні свої на гірських лижах в обнімку з красунями. Інше розхожа думка — мільярдер трудиться по 36 годин на день, що й принесло йому успіх в житті. Скільки насправді працюють багатющі бізнесмени? Як проводять вільний час? Що їх турбує? На ці та інші питання відповіли володарі стану від $ 1,8 млрд до $ 13,5 млрд.

Михайло Фрідман, голова ради директорів консорціуму «Альфа-Групп»

Михайло Фрідман

Михайло Фрідман

Вік: 43 роки

Стан (2007 р.): $ 13,5 млрд.

Багато лідерів світових компаній на кшталт Джека Уелча кажуть, що вони встають мало не о п’ятій ранку, годину займаються спортом і потім як заведені працюють до пізнього вечора. Ви вірите, що таке можливо?
— Шість годин в день спати неважко. Але я в середньому сплю близько семи годин. І це не від бажання вести спартанський спосіб життя і не тому, що часу не вистачає. Просто організм з віком перебудовується: раніше міг довше спати, зараз прокидаюся раніше.

Як влаштований ваш типовий день?

— Я б сказав так: є типовий, а є ідеальний. Ідеальний — я встаю без чогось вісім, йду на спорт, ну а потім годинах до 10 приїжджаю на роботу.

У чому полягає робота мільярдера?

— Як у будь-якої людини, що займається переважно розумовою працею, день складається в основному з розмов. У моєму випадку так було 15 років тому, так і зараз. Змінюються тільки об’єкти спілкування.

Тобто мистецтво бути багатим — це мистецтво спілкування?

— Я б сказав, мистецтво бути багатим — це мистецтво знання людської природи. А її знання проявляється в спілкуванні.

Звідки ви дізнаєтеся людську природу: життєвий досвід, книги?

— Комбінація цих чинників плюс генетична схильність: хтось більш уважний до інших людей, а хтось взагалі не цікавиться оточуючими. Я ж цікавлюся різними речами, навіть тими, які до моєї діяльності не мають ніякого відношення. Мені, наприклад, цікаво недавно було поговорити з піаністом Денисом Мацуєвим. Або ось: ми вечеряли з Едвардом Радзинським, він дуже змістовний чоловік. Ігор Бутман, Слава Вакарчук з гурту «Океан Ельзи» … Мені з ними дуже цікаво спілкуватися.

Може, ви знаходите в цьому спілкуванні якийсь баланс, якусь противагу бізнесу з його жорсткістю і вимогливістю?

— Мені не здається, що потрібен якийсь баланс. Я все життя цікавився різними речами — це така риса характеру. Ось я дивлюся в газетах — був концерт Ноеля Галлахера (лідер групи Oasis), і думаю: треба було сходити подивитися. Звичайно, музика не мого покоління, але все одно подія. Я був на московському концерті Чака Беррі — це ж легенда, не можна було пропустити.

В одному інтерв’ю ви сказали, що, приходячи в книжковий магазин, купуєте за 20 книг. Невже ви встигаєте їх прочитати?

— Та я не такий завантажений людина, як здається. До того ж я не всі книги дочитую до кінця — якщо нецікаво, кидаю. З 20 книг дочитувати п’ять. Так що через місяць-півтора можна знову йти в магазин.

Що запам’яталося?

— «Все поправимо» Олександра Кабакова. Дві книги Ельфріди Єлінек, австрійки, лауреата Нобелівської премії. Дуже хороша книга Салмана Рушді … Ну, природно, я прочитав «День опричника» цього … вилетіло з голови, якого всі читають … Сорокіна.

Вам книга Сорокіна з намальованим там моторошним майбутнім не здалася загрозливою?

— Якби я загрози відчував шляхом читання книг, я б не став тим, ким я є.

Ви з друзями час від часу відправляєтеся в екстремальні подорожі на джипах. Де були останній раз?

— Ми проїхали по маршруту Перу — Болівія — Чилі. Протягом двох тижня тисяч п’яти кілометрів. Дико цікаво і досить екстремально, оскільки середня висота була близько 4000 метрів. Хоча, звичайно, для нас це не питання екстриму — такі поїздки мають швидше етнографічний характер, в них оголюються досить фундаментальні речі, пристрій людської природи.

Поділіться.

— Наприклад, Перу. Там був центр імперії інків. І мене дуже зацікавив їх спосіб колонізації інших народів. Інки пропонували їм на вибір два варіанти. Перший — визнати верховенство і підкоритися їхній системі цінностей, зберігши якісь елементи своєї. У разі стихійних лих гарантувалася захист, у разі зовнішнього нападу народи обороняються разом. А другий варіант: якщо ви на це не згодні, ми вас всіх вбиваємо. Так от, я зрозумів, що імперія може існувати тільки при наявності цього другого варіанту.

Цікаво. З ким ви зазвичай їздите і як часто?

— Раз на рік. У нас підібралася ціла команда; з відомих вам людей — Герман Хан, Віктор Вексельберг, Володя Григор’єв (радник глави Федерального агентства з друку і масових комунікацій), Саша Абрамов (помічник президента РФ ) .

А чи немає в поїздках з державними чиновниками елемента корупції? Чи вони за себе платять?

— Вони, звичайно, платять самі за себе. А взагалі, якщо вже говорити про відносини, які ви згадали, то поїздки в екстремальних умовах на джипі — не найпряміший шлях до серця чиновника. Напевно, є більш магістральні стежки (сміється).

Це точно. На ваш погляд, до речі, ситуація з корупцією змінилася за останні 10 років?

— Не думаю, що фундаментально. І 10 років тому, і сьогодні немає суспільного неприйняття корупції …

Ну як же, громадськість корупцію засуджує …

— Абстрактно, як зло, — так. Але суспільство не вважає, що з цим потрібно боротися. Вважають так: крадуть — ладно, питання — скільки крадуть. Немає сили, яка в принципі нетерпимо ставилася б до корупції. На Заході потужний поштовх дала церква. Можна сказати, Реформація почалася з боротьби з корупцією: вважалося, що папська влада корумпована, що такий інститут, як індульгенція, сам по собі — форма корупції. І Лютер, і Кальвін, і Цвінглі боролися за чистоту ідеї, проти корупції, яка роз’їдала будівлю церкви, як вони вважали. Так з’явилися протестантські цінності, так, якщо вірити Максом Вебером, було закладено будівлю сучасного капіталізму.

Нам, схоже, це не загрожує.

— У нас, на жаль, немає інституту церкви, впливового не в ритуальному відношенні, а в моральному: тут і радянська влада постаралася, і багато інших історичних передумов. Після реформи Петра взагалі залишився один лише інститут — влада.

Ви в кіно ходите чи у вас є свій кінотеатр?

— Свій кінотеатр? .. (Сміється) Я досить часто ходжу в кіно, дивлюся багато фільмів. Останнє, що дивився, старі фільми: «Сни Арізони» Кустуріци і «Енні Холл» Вуді Аллена.

АФК «Система» нещодавно профінансувала фільм Аллена. У вас немає таких амбіцій — зняти фільм?

— У мене взагалі з амбіціями все нормально — у мене їх немає. Практично.

Ну а благодійність?

— Ця ідея мені якраз близька. Ми нею займаємося активно, і з віком я збираюся займатися нею все більше. Я взагалі вважаю, що це не менш складна справа, ніж заробляти гроші. Благодійність — це не просто дати комусь велику суму. Ми, наприклад, стали ініціаторами створення благодійного фонду «Лінія життя», що допомагає смертельно хворим дітям. Мета — не тільки врятувати дітей, що само по собі вже вкрай важливо, але ще й залучити в процес якомога більше людей — співробітників наших компаній і не тільки їх. Я вважаю, що коли благодійність полягає тільки в тому, що 50 чоловік дають по $ 5 млн, — це нісенітниця, вона не має ніякого суспільного ефекту. Ось Вітя Вексельберг купив ці яйця, зробив дуже шляхетну справу, але при цьому став об’єктом абсолютно незаслужених насмішок. Сумно … Для того ж, щоб люди, суспільство по-справжньому цінували благодійність, вони повинні самі брати в ній якусь участь, на собі відчути, що це значить — віддати власні 1000 або 500 рублів, побачити, як вони працюють.

Чи змінює благодійність ставлення до багатих?

— Це рівно те, що я говорю: якщо люди в неї не залучені, тоді не міняє. До того ж у нас взагалі склалося ставлення до багатства як до чогось свідомо неправедному. Раніше говорили, що це пов’язано з приватизацією, але зараз купа багатих, які ніякого відношення до приватизації не мають, і їх все одно сприймають як зло. У нас багатство в світському аспекті легально, а в моральному — ні.

Влада, по-вашому, докладає якісь зусилля для легітимації багатства?

— Влада у нас в цілому намагається триматися в фарватері суспільних уявлень, не намагаючись їх формувати. І в цьому сенсі російська влада дуже демократична — слід за суспільним консенсусом. А консенсус полягає в тому, що все багатство злочинно. Навіть серед представників еліти широко поширена думка, що рівень успіху визначається ступенем аморальності.

Але ж щось змінилося за останні кілька років? Я, наприклад, нещодавно брав участь у телепередачі, присвяченій тому, як стати мільйонером, — в наявності здоровий інтерес до цієї теми.

— Я так скажу: якщо капіталізм, навіть у нинішній недосконалій формі, протримається ще 10-15 років, то якась легітимація багатства відбудеться. Охолонуть пристрасті, всі звикнуть до того, що є багаті люди. Питання в швидкості змін.

Але у нас і багатство виникло досить швидко.

— Багатство саме тому і виникло швидко, що люди в основному багатими стати і не прагнули.

Ви хочете сказати, що у вас і інших дуже багатих тепер людей було менше конкурентів, ніж могло б бути?

— Звичайно. Якби знайшлася людина, яка, як Рузвельт в США, сказав: ось національна ідея — збагачуйтесь, то, безумовно, було б менше перекосів, менше надбагатих і надбідних.

І як ви живете з таким громадською думкою …

— Ставлюся до нього як до даності.

Ви щасливі?

— Я в достатній мірі щасливий, оскільки займаюся цікавою роботою, моє життя комфортна, і в ній безліч унікальних і навіть історичних епізодів.

Може, у вас неминуще відчуття щастя?

— Це не за адресою — постійно відчувати себе щасливими можуть одні божевільні.

Володимир Євтушенков, голова ради директорів АФК «Система»

Володимир Євтушенков

Володимир Євтушенков

Вік: 58 років

Стан (2007 р.): $ 8,5 млрд

Чи багато вам доводиться працювати?

— Багато. Бізнес не терпить зради. Строго кажучи, він не терпить трьох речей. Перше: коли з нього вилучають гроші для особистих чи якихось інших потреб, бізнес відразу це відчуває. Друге: страшно не любить, коли їм починають нехтувати. Можу судити по багатьом прикладів. Коли людина то полює на левів у Африці, то ще десь відпочиває і розважається, роботі це на користь не йде. Проблеми в компанії починаються однозначно. І третє: бізнес не терпить політики. Він вимагає захисту з боку держави, але політики не терпить. Як тільки керівник починає грати в політичні ігри, навіть тактично вигідні, стратегічно він все одно програє.

І все ж: скільки годин на день проводите в кабінеті? Чи бувають у вас робочі вихідні?

— Той, хто каже, що працює 24 години на добу, бреше. Мозок вимагає відпочинку. Я — «сова». Починаю працювати годин з десятої ранку, закінчую нерідко в 3-4 години ночі. У вихідні, якщо я в Москві, працюю завжди. Взагалі мені доводиться багато літати по світу, жити в різних часових поясах, тому межі між днем ??і вночі, робочими днями і вихідними якось стерлися. Не виходить жити як нормальному громадянину, від суботи до суботи.

Ви керуєте своїм розкладом або воно вами?

— Це взаємний процес. Ось зараз я захворів, скасував всі поїздки і кілька днів не з’являюся на людях. Але частіше командує розклад. Чи часто бувають аврали? Весь бізнес — це суцільний аврал. Кожен день життя підкидає щось абсолютно непрогнозоване.

Працюєте «в полювання» чи тому, що так треба?

— Немає таких грошей, які змусили б мене працювати, якби я не отримував від цього задоволення. Припускаю, що у великої кількості людей все йде по-іншому. І вони себе примушують. Мені їх шкода — вони ж напевно могли б змінити свій спосіб життя. Може бути, мені щастило, але чим би я не займався по життю, завжди робив це із задоволенням. Якщо щось стає не так, організм відразу протестує, і я намагаюся змінити ситуацію. Так що справа не в грошах, не в тому, більше або менше я зможу їх зробити.

Навіщо я працюю? Часто сам задаю собі це питання. Бо поки найбільшу насолоду в житті я отримую саме від цього. Як тільки набридне — дня цим більше займатися не буду. Але, якщо кину, незрозуміло, що робити. Ні достойного заняття-замінника. Я не любитель марнувати життя на тусовках.

Можливо, присвятити себе хобі.

— Хобі? Робота і є моє хобі. Я не фанатичний ні в одному питанні. Марки не збираю, полюванням не захоплююся. Граю в теніс, займаюся гірськими лижами, ще якимись видами спорту — це потрібно, щоб підтримувати організм у тонусі.

Як проводите відпустку?

— Відпочиваю зазвичай кілька разів на рік. Десять днів на початку січня катаюся на гірських лижах, найчастіше в Австрії. Хоча це не принципово, підійде будь-який гірськолижний курорт. Влітку теж днів десять відпочиваю. Наприклад, на яхті з друзями, власної яхти в мене немає. Тут теж немає чогось стабільного. Люблю читати. Якщо мозок вільний — новинки по економіці, управлінню. Коли я втомився і голова забита до межі — то російські детективи. Яких авторів? Та біс його знає, це не має значення.

Коли ви в останній раз відчували гострий інтерес до життя?

— Я завжди його відчуваю. Ось зараз, наприклад. Піків і спадів не буває. Можливо, тому, що життя у мене була «рівна» … Я не сидів, не гинув, не зависав між життям і смертю. Не було якихось екстремальних ситуацій, коли починаєш гостро розуміти і цінувати життя. Тому в мене до неї рівний постійний інтерес.

Сергій Галицький, гендиректор ВАТ «Магніт» (найбільша роздрібна мережа Росії)

Сергій Галицький

Сергій Галицький

Вік: 39 років

Стан (2007 р.): $ 1,8 млрд

Ви в котрій годині з’являєтеся на роботі?

— У будні дні — о дев’ятій, в суботу і неділю в десять.

У неділю на роботу? Навіщо?

— Питання «навіщо» взагалі не звідси. Що в селі ще робити? (Галицький називає «великим селом» місто Краснодар, в якому живе і працює). На конях кататися? Крім того, я не вважаю, що повинен бути якийсь графік — п’ять днів працюєш, потім відпочиваєш. Відпочивати треба, коли ти втомився.

І як розумієте, що втомилися?

— Симптоми — відсутність свіжості в голові, ти вже не можеш нічого народжувати, гострота пропадає — це і є втома. Якщо втомився, можу і в робочий день відпочити. Неважливо, субота це чи вівторок.

граєте у футбол в обідню перерву?

— Ні, зараз не граю. Футбол — травмонебезпечний вид спорту. Коли тобі сорок, треба переходити на більш мирні види. Три рази на тиждень ходжу в спортзал в робочий час, по годині з гантелями займаюся.

Заручником розкладу себе не відчуваєте?

— Дитина якщо у жінки народився, вона себе почуває заручницею? З такою психологією «ось я йду на роботу, я там втомлюся, відпочити б» взагалі не варто працювати. Я дуже багато працюю, але при цьому я займаюся тим, чим мені комфортно. Людина не може бути заручником тієї справи, яку робить.

Робота в житті головне?

— Складно сказати, що в житті головне. Життя — вона безглузда сама по собі. Просто треба знайти собі справу, щоб зайняти цей проміжок між народженням і смертю. Який сенс життя? Та немає його. Народити дітей — це репродуктивна функція, вона поза нас лежить. До чого прагнути? Кількісні якісь чинники людини навряд чи мотивують. Два сніданку не з’їси. Треба знайти собі заняття. Просто ти придумав собі якусь гру, і ти в неї граєш.

Коли останній раз було відчуття, що жити цікаво?

— Життя завжди викликала емоції. Коли відкриваєш по магазину в день і набираєш по сто чоловік у тиждень, і так уже кілька років, то життя насичена. Немає нічого гостріше й веселіше, ніж бізнес у всіх його проявах — і позитивних, і негативних.

Але якщо з боку дивитися — адже нудним ж справою займаєтесь. Щодня одне й те саме — не виникало бажання продати бізнес і зайнятися чимось ще?

— Це російське бажання продати бізнес смішно. Мене всі питають, чому я компанію не продаю і чому не передаю кермо влади. Ну, передав. А на наступний день прокинувся, і що далі робити? Є бізнес, який я розумію, який досяг якихось обсягів — частка ринку в 2%. Всього 2% — рости і рости ще! Ну який новий бізнес може зрівнятися з цим? Завдання-то цікаві, просто сам по собі бізнес рутинний. Комерсанти, які операційним менеджментом займаються, — нудні люди. Це члени рад директорів, у яких купа часу, можуть дурня валяти, з парашутом стрибати, буддизм вивчати, в Тибет їздити.

А ви який відпочинок віддаєте перевагу?

— Зміна обстановки. Зустріч з приятелями, похід на футбол, на «Кубань» (футбольний клуб, належить Олегу Дерипасці). Я за «Кубань» не хворію, але із задоволенням ходжу дивитися живий футбол. Мені в моєму віці досить одного-двох днів, щоб відновитися.

Дивіться ТБ?

— Люди, які говорять, що не дивляться телевізор, — вони, мені здається, обманюють. Футбол дивлюся, фільми. Новини на НТВ, по РЕН-ТВ. Але дивитися особливо нема чого. Враховуючи, що інформаційне поле в Росії «своєрідне», передач мало. Навіть Соловйова вже сумно дивитися. Яких-то людей виводять, в основному одних і тих же, які незрозуміло що розповідають. Передача виходить, як правило, не гостра, але більше просто нічого немає. Все як у ритейлі: якщо в селі всього один магазин, то хороший він чи поганий, неважливо.

Футбол — це хобі?

— Так, футбол — це те, що мені подобається. Люблю дивитися, люблю грати. Відвідую чемпіонати світу, Європи із задоволенням. Планую створити футбольний клуб в Краснодарі і займатися ним до кінця свого життя.

Футбольний клуб у рідному місті — це така форма соціальної відповідальності?

— Соціальна відповідальність бізнесу — дурість. Говорити про відповідальність тих найбагатших російських підприємців, які багато в чому специфічно заробили свої мільйони, — це правильно, у них повинна бути соціальна відповідальність на все життя. А на жорсткому конкурентному ринку ніякої соціальної відповідальності бути не може. Компанія не може мати неформалізовані витрати, вона тоді буде не вважатися. От є у мене прибуток, я її можу інвесторам віддати, можу в розвиток вкласти, а можу віддати на ремонт доріг в якомусь місті. Але виникає питання: а навіщо я тоді дорожній податок плачу? Друге питання: як інвестори будуть в мене вкладати, якщо вони не розуміють, куди ми відправляємо прибуток?

Не було у вас планів йти в політику?

— У політику я ніколи не полізу з однієї простої причини — я вразливий. У мене є власність. Тільки коли в тебе гроші на швейцарському рахунку, про який ніхто не знає, можна виходити і чесати язиком. І друге: я не бачу необхідності доносити свої думки до людей. Коли бачиш, як вони голосують, думаєш: слава богу, що займаєшся бізнесом, а не фарисейством. Ми — специфічно влаштована країна. Є жменька підприємців, які зіпсували саму репутацію бізнесу. Це бандити чи «договорщікі», у яких була можливість домовлятися з владою і пиляти радянські активи. Тепер народ в бізнесменах бачить злодіїв, негідників, покидьків. Що мене, людини, яка працює сім днів на тиждень, ображає.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.