Огляд ринку торговельної нерухомості: Оренда подорожчала на 13% за рік | Предприниматель

Огляд ринку торговельної нерухомості: Оренда подорожчала на 13% за рік

Станом на кінець 2010 року середні орендні ставки на торговельні секції 100-300 кв.м в успішних торгових і торгово-розважальних центрах (ТЦ / ТРЦ) Києва збільшилися приблизно на 13% і досягли $ 85 за кв.м.

Якщо порівнювати з минулими періодами, існуючий рівень орендної ставки в цьому сегменті наблизився до рівня 2007 року. Середній рівень вакантності на ринку Києва знизився з 5 до 3,5%. При цьому в успішних ТЦ / ТРЦ вакантні приміщення практично відсутні.

У 2010 році нова пропозиція торгових приміщень Києва було обмежено введенням в експлуатацію другої черги регіонального ТРЦ Sky Mall загальною орендною площею 45 500 кв. м, що є найменшим показником за останні чотири роки, відзначили експерти ринку.

Всього, станом на 1 січня 2011 року в Києві функціонує близько 600 тис. кв. м торговельних приміщень у ТЦ / ТРЦ.

Введення в експлуатацію багатьох заявлених на 2010 рік ТЦ / ТРЦ був перенесений через затримки з фінансуванням будівництва. Так, більшість власників продовжує здійснювати будівництво за рахунок власних коштів, в результаті чого графік будівництва прямо залежить від темпів їх надходження.

Насиченість Києва торговими площами, за словами аналітиків Colliers International, залишається досить незначною порівняно з іншими столицями Центральної та Східної Європи. При цьому показник насиченості ринку високоякісними ТЦ / ТРЦ є ще нижчим. Як наслідок, нові торгові центри з професійною концепцією і вдалим місцем розташування станом на кінець 2010 року мають практично нульову вакантність.

На 2011-2012 роки заявлено до введення в експлуатацію 9 нових ТЦ / ТРЦ із сукупною орендною площею порядку 330 тис. кв. м. При цьому варто зазначити, що існує значна кількість якісних проектів ТЦ / ТРЦ, будівництво яких може початися в 2011-2013 роках.

Виходячи з практики минулих років, найбільш імовірна ситуація, коли введення в експлуатацію вже споруджуваних проектів переноситься більше ніж на два роки. Беручи до уваги цю тенденцію, реалістичне майбутнє пропозицію 2011/2012 років може скласти менше половини від заявленого, підкреслили фахівці.

Зважаючи очікуваного зростання конкуренції, ряд власників ТЦ / ТРЦ, концепція яких є застарілою або неефективною, розглядають різні варіанти реконцепції або реконструкції та / або зміни формату своїх торгових об’єктів.

На даний момент, як зазначили в Colliers International, торговий сегмент є єдиним сегментом комерційної нерухомості, до якого масово виявляють практичний інтерес закордонні та локальні гравці.

Всупереч негативним прогнозам деяких експертів в 2008 році, в 2009-2010 роках ринок покинули всього кілька орендарів. У 2009 році більшість рітейлерів оптимізували свої бізнес-процеси до нових умов, скорочуючись та / або переорієнтовуючись на інші цінові сегменти.

При цьому вже з початку в 2010 року на ринок почали виходити нові бренди. Зважаючи дефіциту професійних торгових приміщень в Україну, в 2010 році попит на них дещо перевищував пропозицію. Фактично, все, що вийшло на ринок Києва за останні 3 роки нові ТЦ / ТРЦ з професійною концепцією і вдалим місцем розташування до цього дня заповнені орендарями на 95-100%.

Суттєвих змін в структурі активно розвиваються орендарів у порівнянні з 2009 роком не відбулося, розповіли експерти. Основними споживачами торгових приміщень як і раніше є:

  • продуктові магазини (гіпермаркети, супермаркети, магазини біля дому, дискаунтери і т.д.);
  • магазини побутової техніки та електроніки;
  • спеціалізовані магазини (дитячі товари, спорттовари, меблі тощо);
  • одяг, взуття та аксесуари, розраховані на масового споживача (ціновий сегмент “середній” і “середній мінус “).

Варто також відзначити, що рітейлери сегменту “середній плюс” фіксують незначне, але стабільне зростання продажів і в 2011 році можуть активізувати свої плани розвитку.

Виходячи з консервативних прогнозів зростання роздрібного товарообігу та доходів населення, найімовірніше, в 2011 році споживчий ринок за своєю структурою та обсягом буде порівнянний з показниками 2010 року, вважають в Colliers International.

Прогнози експертів на 2011 рік:

  • Початок реалізації масштабних проектів ТЦ / ТРЦ в Києві та регіонах.
  • Готовність девелоперів до реконструкції / реконцепції ТЦ / ТРЦ, сумнівних з точки зору професійності концепції та конкурентоспроможності.
  • Збільшення попиту на торговельні приміщення в успішних ТЦ / ТРЦ, головних торгових вулицях Києва та великих регіональних містах.
  • Помірне зростання орендних ставок зі збереженням існуючого низького рівня вакантності в успішних ТЦ / ТРЦ.
  • Збереження курсу більшості торговельних операторів на розвиток магазинів у Києві та містах з населенням понад 500 тис. осіб.
  • Подальше зростання інтересу до торгового сегменту Україні з боку міжнародних інвесторів, девелоперів і ритейлерів. Деякі з них можуть вийти на ринок України вже в 2011 році.
Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.