Як рестораторів у КДБ вербували | Предприниматель

Як рестораторів у КДБ вербували

Погодьтеся, мало хто здатний демонструвати бадьорість духу ранньому вранці до першої чашки кави. У числі цих меншостей складається Ростислав Ордовскій-Танаевскій Бланко. Його ранок починається о 8 ранку в кав’ярні Costa Coffe, замовляючи свій перший за день капучино він сповнений сил і енергії. Років десять тому він носив бороду і був схожий радше на барда, ніж на успішного бізнесмена. Зараз він став розсудливим, збрив бороду, але все ж, заради жарту, в диктофон кричить «Аллі!». І це коли десятки тисяч мільйонерів переживають фінансові проблеми.

Ростислав Ордовскій-Танаевскій Бланко в кав'ярні Costa Coffee

Ростислав Ордовскій-Танаевскій Бланко в кав'ярні Costa Coffee


Які зараз проблеми в економіці? «На цей раз все в шоколаді, – парирує ресторатор, на чию ресторанну імперію входять 450 закладів« Планета Суші »,« Il Патіо »,« Ростик’с-KFC »та ін – Це криза Заходу». Про кризах він міркує професійно, так як пережив 5-й за рахунком криза: дві кризи в Венесуелі (84-й і 89-й роки), один в СРСР (1991) і один в Росії (у 1998-му).

Кожен раз несучи втрати він брався за справу з подвійним упором. У результаті: створена його зусиллями компанія Rostik International управляє сьогодні найбільшою в Росії мережею кафе, кав’ярень та ресторанів, сумарна виручка яких складає понад $ 430 млн. «Я думаю і зараз все буде добре», – переконує підприємець.

Предки ресторатора теж переживали кризи, і не один раз. Микола Ордовскій-Танаевскій – прадід Ростислава, полягав у шляхетському роду, який був відомий з XVI століття. Будучи губернатором Тобольська, в чині статського радника, до його краю дісталася лютнева революція 1917 року. Від пролетарського терору він поїхав разом з сином Миколою в Сербію. Там уже народився його онук, батько Ростислава Вадим. Після початку Другої світової, Сербію окупувала Німеччина. Після її поразки над «білими» емігрантами повисла загроза бути виданими СРСР. Разом з іншими друзями по нещастю Вадим втік до Венесуели. Там він одружився на іспанці на ім’я Геновева Бланко.

У Каракасі – у столиці Венесуели, батькам Ростислава належав перший торговий центр. На першому поверсі розташувалися магазини, на другому поверсі жила сама сім’я Ордовскіх-Танаевскіх Бланко. Вони отримували прибуток не тільки з оренди торгового центру, а й з меблевого магазину, що знаходився в цьому ж торговельному центрі. Батько займався дизайном меблів і замовляв виготовлення на фабриках, а мати спостерігала за торгівлею. Маленький Ростислав допомагав завантажувати і розвантажувати машини з товаром, але ця робота йому швидко набридла. «У нього особливе бачення, – говорить троюрідний брат Ростислава Костянтин Ордовскій-Танаевскій. – Там, де я спостерігаю, приміром, красиве дерево, він бачить бізнес-можливості: від меблів до зубочисток ».

Можливості заробити Ростислав знаходив прямо в торговому центрі. Будучи в тринадцятирічному віці він взявся влаштовувати там вечірки: запрошував гостей, продавав квитки, домовлявся з артистами, працюючи як справжній продюсер. Закінчивши школу, а потім і кадетський корпус, організований емігрантами, Ростислав вступив до університету, де здобув фах хіміка-технолога. При цьому паралельно продовжував заробляти гроші на продажах магнітол, які брав під реалізацію в магазині батька. У 21 рік Ростислав взяв перший кредит в банку (поручителем був знову ж батько і дядько) і почав вже сам імпортувати до Венесуели відео-та аудіотехніку. Також він відкрив кравецькі ательє і створив декілька пунктів по проявленню і продажу фотоплівки Kodak.

Думаєте тоді було легко вести бізнес? «Венесуела практично у всьому схожа на будь-яку пострадянську країну. Подвійна бухгалтерія і ухилення від податків вважалися в той час майже національним спортом », – згадує Ордовскій-Танаевскій Бланко, зізнаючись, що не втрачав можливості знизити митну вартість імпортного товару.

Митникам, які закривали очі на деякі хитрощі з деклараціями, підприємець дарував зразки ввезеної техніки. Також він не забував презентувати своїм банкірам останні моделі дорогих японських телевізорів.

У 1980 році в свої 22 роки Ростислав зареєстрував власну фірму під назвою Rostik International. Ім’я складалося з його власного імені, яким його називали родичі і його міжнародний амбіції. Спочатку компанія купувала права на тиражування фільмів. Наприклад, право необмеженого копіювання картини за участю Ж. П. Бельмондо обходилася всього навсього в $ 100. Але на такому товарі не розбагатієш – необхідний був контракт з одним з голлівудських мейджорів. Нездійсненна мріючи для малої кустарної студії, думаєте ви? Ордовскій-Танаевскій думав інакше. Він зауважив, що Kodak виводила на ринок власні відеокасети формату VHS, зробив пропозицію про співпрацю: на паритетних засадах створити компанію, яка б мала ексклюзивні права на продаж продукції студії Disney в Венесуелі, на касетах Kodak. План компаніям сподобався і у виграші опинилися всі. Kodak продавав касети, Disney отримував роялті, а власники відеостудії – все, що вдавалося заробити понад це. Вдалі касети розліталися тиражем в 8000-10000 примірників, що було великим успіхом.

Через вибухнула у Венесуелі в 1989 році фінансової кризи налагоджений бізнес розпався. Місцева валюта різко девальвувалася, в той час коли Disney вимагав зафіксувати роялті в доларах. Ростислав закрив студію, а обладнання продав. Положення підприємця було не завидне, при цьому інший бізнес – постачання медичної техніки із США до Венесуели, який він створив з троюрідним братом Костянтином, – довелося навіть закрити, причиною стало стрімке падіння національної валюти, в 1984 році.

Втім у Ростислава було ще одне захоплення – це СРСР. Коли він приїхав на Ташкентський фестиваль в 1984 році, на батьківщину предків, не купивши не однієї кінострічки, він зустрівся з Святославом Федоровим, знаменитим радянським хірургом. Після чого Ростислав запросив Федорова на конгрес у Венесуелу, куди було не так-то просто потрапити. Йому довелося придумати нехитру схему, тому що в той час, в Союзі існувати негласний ліміт, який обмежував закордонну з Союзу, всього можна було покинути Союз два рази на рік. Одну Федоров використовував, а друга поїздка була запланована на конгрес у США. Ростислав винайшов схему, як привезти Федорова до Венесуели прямо з США. Для цього йому довелося потрясти свої старі зв’язки зі своїми банкірами (швидше за все ті, яким він презентував японські телевізори). В одного з них в Нью-Йорку перебував філія, а у філії були безпосередні зв’язки з консульством у Венесуелі. Йому досить швидко оформили візу і він вилетів на венесуельський конгрес, де провів замість дозволених Союзом 3-х днів, цілий тиждень. Завдяки візиту Федорова, підприємець організував за методом Федорова навчання венесуельських лікарів лікування короткозорості, а також розпочав продаж алмазних федоровських скальпелів. Весь обсяг угод був районі $ 100 000, і Ордовскій-Танаевскій заробив на них близько 20%. «Непогані гроші», – згадує Ростислав.

Але це було мізерно мало, порівняно з тим, який споживчий ринок був порожній в СРСР. У 1989 році Ростислав перебрався до СРСР. Переїзду в основному посприяла його одруження на танцівниці ансамблю «Берізка» (вони досі разом, у них двоє синів). Перебравшись Ордовскій-Танаевскій зайнявся найбільш зрозумілим для нього бізнесом – проявленням і продажем плівки Kodak.

Коли я прилетів на зустріч з ним, це було в 1989 році, до Москви, він жив з батьком у готелі «Мінськ», – пригадує Ерік Барре, який тоді був представником Kodak в Парижі. – Дві невеликі кімнатки замінювали офіс, і вітальню, і спальню. Ми уклали угоду про постачання хімікатів і проявних машин, а також плівки. Перші кроки були не легкі.

Телеведучий Сергій Доренко познайомився з Ордовскім-Танаевскім в 1980-х роках, під час перебування в Латинській Америці, розповідає на власному сайті, як Ростиславу доводилося не легко, щоб зробити виплату за кредитами та оплатити готель, йому необхідно було літати з Росії до Німеччини і назад, щоб купити там кілька комп’ютерів з метою перепродати їх у Москві. «Він нетривалий час жив у борг, у нього не вистачало грошей на готель … Мене веселило його нерозсудливість», – пише Доренко.

Перший салон Ордовского-Танаевского з’явився в Таллінні, потім – у Києві, Ленінграді, Тбілісі, Єревані та Москві. Щоб відкрити точку з продажу відеокасет в тій же Москві, необхідно було домовитися з чиновниками. «Тоді це було набагато простіше, ніж зараз», – згадує Ростислав. У Моссовете іноземці були в дивину. Хоча по кабінетах все ж побігати довелося: «Було управління з побутового обслуговування громадян, з ними я домовлявся про проявленні. Але плівку потрібно було також продати, а це вже управління торгівлі. Виходило, що продавати і проявляти плівку в одному місці не можна, відповідно проявляти плівку не можна, там де продаєш ».

Ордовскій-Танаевскій незабаром відкрив магазини під маркою «Фокус Kodak-Express» по всій країні, і через десять років магазинів було вже близько трьохсот. Але, криза 1998 року сильно вплинув на бізнес, і він був закритий, також у цьому посприяла зростаючої конкуренція і прогрес, цифрові фотоапарати швидко витісняли плівкові.

Віщуючи той же прогрес у Ростислава був шанс перебудувати бізнес і врятувати компанію: у 1996 році стрімко розвивалася мобільний зв’язок і Ордовскій-Танаевскій дав менеджерам завдання домовитися з стільниковим оператором «Вимпелком» про співпрацю, «Фокус» на той момент був найбільшою роздрібною мережею в країні , а це шанс зміцнитися на ринку як майданчик для продажу мобільних телефонів та оплати самого зв’язку. Але домовитися так не вдалося. «Я не стежив за ходом переговорів, але ж у« Фокуса »були всі шанси стати« Евросетью », – расскаивает Ростислав. Додає: «А може і на краще». Нещодавно кілька топ-менеджерів “Евросети” були взяті під варту, а сама мережа, з гігантськими боргами продана.

Але в 1996 році у «Фокуса» був шанс врятуватися. Коли почала розвиватися мобільний зв’язок, Ростислав дав завдання менеджерам домовитися про співпрацю з стільниковим оператором «Вимпелком». «Фокус» був єдиною великою роздрібною мережею в країні – відмінна майданчик для продажу телефонів і оплати зв’язку. Але співпраця не склалося. «Я не простежив [за ходом переговорів], але ж« Фокус »міг би стати« Евросетью », але не став», – говорить Ордовскій-Танаевскій Бланко. І додає: «Може, воно й на краще». Кілька місяців тому двоє менеджерів “Евросети” були арештовані, а сама мережа, обтяжена гігантськими боргами, продана.

Ордовскому-Танаевскому Бланко вникати в деталі переговорів по співпраці з стільниковими операторами було ніколи, тому що всі сили уходіли на другий напрямок бізнесу – ресторани, яке стрімко розвивалося.

У Росії підприємець продовжив свою діяльність під тією ж назвою – Rostik International. Ще з 1984 року Ордовскій-Танаевскій намагався переконати Burger King (другий за величиною продавець фастфудів, після McDonald’s) відкрити в СРСР закусочні. Домовитися не вдалося. Незабаром він вирішив діяти самостійно. Але незабаром зрозумів, що поодинці велику мережу йому не побудувати-вирішив відкрити класичний ресторан. Таким чином в 1990 році з’явився ресторан El Rincon Espanol – «Іспанський куточок», він розміщувався у фойє готелю «Москва».

«Це був один з перших, справжній європейських ресторанів у Москві. Там завжди був повний зал, всі платили валютою. До цих пір пам’ятаю ці креветки в гострому соусі. Правда вони виявилися некошерним », – згадує Юрій Глоцер, бізнес-партнер компанії Rostik.

У тому ж 90-му році повернувся брат Юрія Йосип Глоцер, який відбував восьмирічний термін за спекуляцію. Олена, його дружина виявилася кращою подругою дружини Ростислава – Тетяни. Бізнесмену якраз необхідний був чоловік, який знав як потрібно поводитися в різко загострилася криміногенній обстановці, яка почалася у дев’яності.

Судимість Глоцер не відлякала бізнесмена і він узяв його на роботу. Ростислав вважав що на той момент спекулянтами називали тих, кого зараз називають бізнесменами. «Він мені багато допомагав. Унікальна людина, міг переконати кого завгодно, завжди був душею в компанії і дуже добре знав російський менталітет », – обережно сформулював ресторатор. «Йонік (так називали його в близькому колі) знаходив спільну мову з усіма і міг посадити за один стіл генерала МВС і« авторитета », – згадує про брата Юрій Глоцер.

Яким чином Йосип Глоцер сприяв розвитку Rostik? Наприклад, затримують в Бресті на митниці контейнер зі свининою з Іспанії (у Росії ввели заборону на імпорт свинини після свинячий епідемії в Іспанії), Йосип виїжджав туди і м’ясо впускали в країну, оформивши як німецьке. У нього також був власний ресторан, але мрією у нього було відкрити перший в Москві стриптиз-клуб. Так з’явився клуб Dolls на Красній Пресні. Але в 1997 році біля входу в клуб за іронією долі Йосип Глоцер був убитий.

За що був убитий Йосип Глоцер? У вересні 2008 року відбувся суд – в якій назвали винного у вбивстві, це був штатний кілер оріховського-медведковскої ОЗУ Олексій Шерстобитов (на прізвисько Льоша Солдат). Він «заробив» 23 роки позбавлення волі за ряд злочинів. Замовника не вирахували. Шерстобитов припустив, що до цієї справи може бути причетний Олександра Таранця, президент компанії «Російське золото» у якого з Глоцер був давній конфлік. Таранця всі звинувачення в пресі відкинув і висунув власну версію: Ніби Глоцер збирав компромат на впливових людей своєму клубі, за що і постраждав.

Ордовскій-Танаевскій покладався не Йосипа не тільки як на «знавця російського менталітету». Він переконав компанію Kodak передати російському МВС комплект фотоматеріалів і фотолабораторію вартістю в $ 100 000. Ростислав підкреслює, що це була не хабар, скоріше «жест доброї волі». Після чого в наслідку у Rostik з’явилися нові зв’язки і якась корисна аура, що компанію курирує МВС.

Були й інші покровителі. Його першість у бізнесі як іноземця на території Радянського Союзу не залишилось без уваги КДБ. Починаючи з 1989 року, як стверджує бізнесмен, всього його друзі, колеги, побували у всемогутньому комітеті. До 1991 року в комітеті зробили спробу вербування Ордовского-Танаевского. Таким чином він дізнався що його товариш у Торгово-промисловій палаті є його «персональним куратором» від КДБ. Але співпрацювати з держбезпекою нащадок «білих» емігрантів відмовився, але з комітетчиків все ж дружні відносини зберіг.

До 1993 року компанія Rostik зайняла непогані позиції, компанія відкрила ресторан «Ле Шале», «Ростік’c» – ресторан швидкого обслуговування, а також перший ресторан майбутньої мережі по всьому СНД «Патіо Піца» (зараз називається «Il Патіо»). Крім цього Ерік Барре, який пішов з Kodak приєднався до Rostik і почав займатися імпортом відео-та аудіокасет. Безумовно все це привернуло увагу кримінальних структур і до Ордовскому-Танаевскому зачастили неприємні люди.

Тоді він зв’язався зі своїм «куратором» і попросив організувати йому службу безпеки. «Він запросив досить підготовленого і відомого співробітника органів у високій посаді, який якраз подавав у відставку», – ділиться Ростислав, втім, імені «співробітника» він так і не назвав. «Це був серйозний рівень», – говорить бізнесмен. Він очолював службу безпеки до 2003 року.

До 2004 року компанія вже згорнула бізнес з Kodak. Ордовскій-Танаевскій сконцентрувався на розвитку ресторанів. Після «Ростик’с» і «Патіо Піци» він створив мережу японських ресторанів «Планета Суші» і купив франшизу на американські ресторани Friday’s. Під управлінням компанії до 2004 року перебувало близько 130 закладів.

Почалася епоха нових часів: рестораторам треба було знаходити спільну мову з чиновниками, а не влаштовувати розборки з бандитами. У березні 2004 року Ордовскій-Танаевскій взяв до себе Бориса Нємцова, на посаду «радника», в минулому віце-прем’єра РФ, губернатора Нижнього Новгорода, а також колишнього лідера фракції СПС в Держдумі. Перед цим у 2004 році Нємцов провалив вибори і СПС не увійшов до Держдуми.

Ордовскій-Танаевскій розповідаючи про Нємцова приблизно також, як і про Йосипа Глоцер: «Борис дуже сильно нам допоміг, він дуже добре знає Росію». За його ж словами, Нємцов давав рекомендації, «куди піти, як піти, до кого піти», рекомендував Rostik на різних рівнях виконавчої влади. Також він допоміг розвинути бізнес Rostik в Україну, на півдні Росії та Нижньому Новгороді. У 2006-му пішов з посади радника, але дружній зв’язок залишилася.

На даний момент Ордовского-Танаевского Бланко впевнено себе почуває. До групи компаній Rostik International входить п’ять підрозділів. «Ростік’c-KFC» наполовину належить американській Yum! Brands, у яких 152 підприємствами швидкого харчування з виторгом $ 164 млн.

У «Росінтер Ресторантс» входять інші заклади – «Планета Суші», «Il Патіо», Friday’s, мережа кав’ярень Costa Coffee та ін Всього близько трьох сотень закладів загальна виручка яких складає близько $ 268 млн. «Росінтер Ресторантс» в 2007 зробила IPO. Папери зараз не зовсім ліквідні, капіталізація компанія на піку склала $ 700 млн., але в жовтні різко знизилася до $ 337 млн., навіть трохи нижче рівня отриманої при розміщенні акцій на біржі.

Холдинг «Корпестейт» – ще одна складова бізнесу, вона керує всією нерухомістю групи, включаючи головний офіс – колишня будівля Інституту скла. У 1998 році Rostik придбала «Карлсон Туризм» – туристичне агентство, таким чином відкривши туристичне підрозділ. І останнє, п’яте напрям групи це кілька гіпермаркетів «полону», спрямовані на стежать за своїм здоров’ям.

Що чекає групу в майбутньому? Ростислава не лякають труднощі, хоча від чогось все ж доводиться відмовлятися. Нещодавно Ордовскому-Танаевскому виповнилося 50 років.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.