«Майбутнє – за повним переходом ринку на платні оголошення» | Предприниматель

«Майбутнє – за повним переходом ринку на платні оголошення»

Компанію RIA.UA називають сьогодні лідером українського сегмента оголошень в інтернет. Їй належить найбільший проект в автомобільній тематиці, а також стрімко набирають популярність ресурси з пошуку роботи та нерухомості. У минулому році в її перспективність повірили і західні інвестори в особі холдингу Allegro Group. Про те як з маленької вінницької компанії вийшов гравець національного масштабу, в інтерв’ю AIN.UA розповів її генеральний директор Сергій Лужецький.

Розкажіть, з чого починалася RIA.UA і як сталося, що ви стали її менеджером в 17 років?

RIA.ua бере свій початок від web-сторінки медіакорпорації РІА. У 17 років я був її першим розробником. А коли проект почав розвиватися в бік оголошень, тобто самостійного інтернет-ресурсу, я став його проект-менеджером. У міру зростання, збиралася і команда. У 2004 р. була створена компанія RIA.UA і я зайняв пост CEO. Галузь у нас дуже молода. Тому і менеджери нерідко зустрічаються відповідного віку.

Які основні етапи в розвитку компанії ви можете виділити?

Перший, початковий – це власне створення RIA.UA як звичайною web-сторінки і поступовий розвиток проекту в сторону Класифайди. Другий – початок роботи нашого флагмана AUTO.ria.ua в 2004 р., етап розвитку цього проекту, його поступова монетизація.

Наступний етап – вихід на самоокупність проекту та запуск нового – DOM.ria.ua в 2006 р.. Ну і 2009 р. – це входження компанії в міжнародний холдинг Allegro.

Що з себе сьогодні представляє компанія?

Сьогодні в RIA.UA працює більше 80 чоловік (при цьому «текучка» кадрів зовсім невелика). Якщо говорити про структуру, то над кожним проектом працює тім-лідер, проект-менеджер, своя команда програмістів і менеджери з реклами.

Відділ маркетингу з двома підрозділами – офлайн та онлайн, а також відділ дизайну та інтерфейсів працюють над всіма трьома проектами. Адміністративний відділ займається загальними організаційними питаннями.

Якими фінансовими показниками можете поділитися?

За цей рік зростання доходу у гривні склав 88%, зростання кількості оголошень – 73%.

У структурі витрат 35% припадає на маркетинг, у тому числі на офлайн просування, 35% на фонд заробітних план – вважаю, що це досить високий показник.

Ваш офіс знаходиться у Вінниці, витрати там, напевно, нижче …

Звичайно, в цьому найголовніша відмінність роботи в регіонах – низькі витрати порівняно зі столицею і великими містами. Це стосується і оплати праці, яка на 50% менше, і вартості утримання офісу.

Втім, якщо проект медійний, то розташування, наприклад, у столиці, дає певні бонуси, оскільки в Києві знаходиться переважна кількість рекламодавців. Ми зі свого боку відкрили в Києві сейлз-хауз, щоб бути ближче до клієнтів. Ми не разу не пошкодували що заснували у Вінниці і не плануємо переїжджати куди б то не було.

Що приносить компанії основний дохід?

Найприбутковіша модель монетизації проектів на даний момент – медійна реклама. Це стало можливим завдяки досить великій аудиторії – мільйон відвідувачів на місяць. За останній час значно збільшилася частка прямих продажів – доходи від розміщення автосалонів, агентств нерухомості.

Зараз активно розвиваємо мікроплатежі від користувачів (в основному платять за виділення оголошень) і намагаємося розширити можливості оплати послуг усіма доступними способами: SMS, оплата через термінали, webmoney, через банк та інші. За цей рік частка таких платежів у структурі доходів досягла 30%.

Ми задоволені поточної диверсифікацією, але якщо дивитися на перспективу, то хочемо підготувати ринок до повного переходу на платні оголошення. Впевнені, майбутнє за цим. Тому частка мікроплатежів повинна значно зрости в найближчі роки.

Коли прийшло рішення зосередитися саме на ніші об’яв?

Оскільки RIA.UA виросла в рамках медіакорпорації РІА, то нашу долю багато в чому визначив офлайнові проекти компанії. А вони якраз і включають в себе газети оголошень – то є досвід роботи з Класифайди в компанії вже був накопичений. Наше завдання було розвинути його на онлайн-сегмент.

Кілька ваших проектів є дуже відвідуваними (наприклад, авто і будинок). У той же час деякі інші далекі від лідерства. З чим ви це пов’язуєте?

Почну з того, що RIA.UA входить в холдинг, в інтернет-групу RIA, яка включає в себе три компанії: RIA Алегро, RIA Multimedia і Sweet Dream Ukraine. У кожної компанії свій менеджмент, розробка та маркетинг.

RIA Алегро управляє RIA.UA і, відповідно, Класифайди: AUTO.ria.ua, DOM.ria.ua, RABOTA.ria.ua.

Друга компанія – RIA Multimedia реалізує контент-проекти: mamaclub.ua, myradio.ua.

Третя – Sweet Dream Ukraine – втілює мрії українців про туризм і відпочинок в реальність, і займається транзакціями – це проекти hotels24.ua і kvartira24.ua.

Я б не поспішав називати якісь проекти не популярними і далекими від лідерства – у кожного свої завдання. Якщо RIA.UA лідер в ніші Класифайди і має високу відвідуваність, то проекти hotels24.ua, kvartira24.ua зосереджені на транзакціях, а не відвідини. Так, через hotels24.ua відбувається 300 бронювань на місяць.

Що стосується контент-проектів RIA Multimedia, то вони зросли через офлайнових проектів корпорації RIA, тільки зараз вийшли на самоокупність і надають якісний контент користувачам. Всі ці проекти різні, їх потрібно розглядати окремо.

Добре, але якщо якийсь проект «не вистрілює», яка ваша стратегія?

Якщо ми бачимо що бізнес модель проекту протягом 6 місяців не працює – ми його припиняємо інвестувати. Так сталося, наприклад, з weekend.com.ua

Окремий напрямок роботи – інвестиції в нові проекти, стартапи. В першу чергу звертаємо увагу на команду проекту, а потім – на ідею. Адже відмінна команда втілить в життя найсміливіші ідеї, і навпаки. За останній рік ми інвестували в 4 стартапу.

У які саме?

Я не можу поки розкривати цю інформацію. Можу лише сказати, що проекти знаходяться ранніх стадіях. Думаю в 2010 р. ми всі їх побачимо в повному обсязі.

Розкажіть про вашу угоді з Allegro. Які були її умови?

Згідно з нашими домовленостями, ми не розкриваємо фінансові та інші умови угоди. Можу лише зазначити, що контрольний пакет залишився у корпорації РІА.

В Україну координація між українськими проектами, де Allegro є власником або інвестором, відбувається через регіонального менеджера Юлію Марищук. Крім того, є пряме співробітництво з усіма східно-і центрально-європейськими сайтами з групи Allegro по вертикалях – авто, дім, робота.

Партнерство українськими колегами найчастіше виражається в обміні досвідом. Наприклад, на базі нашого освітнього центру ми цього року провели дводенну конференцію розробників. З Prom.ua, наприклад, постійно спілкуємося про продажі, маркетинг та навіть займаємося крос-продажами наших рекламних продуктів.

До речі, сегменти ринку, в яких ви працюєте (авто, нерухомість, робота) дуже постраждали під час кризи. Як це позначилося на вас?

Значне падіння відбулося тільки на ринку оголошень про роботу.

При цьому сегмент оголошень автомобілів і нерухомості тільки виріс. Багато наших партнерів звернулися до інтернет-маркетингу в пошуках більш ефективних і низьких за вартістю методів залучення клієнтів, у чому ми їм успішно і допомагаємо.

Тому наша компанія за період кризи, тільки поліпшила свої показники і провела реструктуризацію роботи як всередині так і з клієнтами.

Ви заявили, що AUTO.ria.ua – ваш проект флагман. А який «другий» – робота або дім?

Другий наш проект це DOM.ria.ua. Проект розвивається динамічно, перше завдання побудувати портал національного масштабу з великим присутністю в кожному регіоні.

Ми активно займаємося формуванням відносин з агентствами нерухомості. Ми тільки цього року почали його монетизувати і вже кожні 20 агентство в Україну регулярно з нами співпрацює.

За останній час ми провели багато маркетингових офлайн заходів. У тому числі чотири конференції «Ефективний продаж нерухомості в Інтернет» (спільно з Mail.ru, Яндекс, Gemius). Наступна, до речі, буде в Києві 19 листопада.

В цілому ми плануємо вивести DOM.ria.ua на показники доходів порівнянні з AUTO.ria.ua в 2013 р.

А що в найближчих планах?
У нас три вектора розвитку зараз: новий дизайн RIA.ua, розвиток сервісів монетизації і мікроплатежів, в також мобільні технології.

На завершення також відкрию таємницю – в березні 2011 р. ми плануємо запустити ще один сайт оголошень, але подробиці зможу розповісти вже наступного року.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.