Стартап в сфері нерухомості в умовах кризи | Предприниматель

Стартап в сфері нерухомості в умовах кризи

Відповімо відразу — можна, якщо творець впровадив принципово нову для ринку бізнес-модель.

Білл Хейні і Маура Маккарті прийняли своє рішення створити компанію з виробництва збірних будинків під час кризи 2008 року, коли розорення спіткало багато будівельних компаній США, і це виглядало як несподіваний, а може і божевільний вчинок. Вони зібралися продавати виготовлені на фабриці за проектом архітектора будинку, відповідні «зеленим» стандартам, розраховані на одну сім’ю. У їх будинках була енергоефективна техніка, а конструкція добре зберігала тепло. Планувалося охопити аудиторію покупців з рівнем доходів вище середнього, що володіють екологічної свідомістю. Хейні каже, що «якщо вже вистачило сміливості відкривати нову справу під час рецесії, ця справа має бути дійсно незвичайним».

Білл Хейні, власник сорока відсотків акцій компанії, носить джинси, спортивну куртку і бейсболку, а вільний від виробництва будинків час присвячує зйомці документальних фільмів. (В останній своїй стрічці «Остання гора» він показав, як видобувають вугілля відкритим способом, для чого зрізають гору. В цьому фільмі знявся Роберт Кеннеді-молодший.) З Мауро Маккарті, капіталістом, які займаються венчурним інвестуванням, Хейні познайомився в 2005 році на заході World Connect, некомерційної організації з проблем охорони здоров’я країн, що розвиваються. Маккарті і надав кошти для виробництва збірних будинків.

Такі збірні (модульні) конструкції будинків були популярною темою для обговорень в архітектурних журналах під час підйому на ринку нерухомості. Але при масовому виробництві «зелених» будинків – в житловому будівництві це аналог Toyota Prius – не було економічного ефекту. Складною була задача інженерів – сконструювати будинок, який можна вмістити на платформі вантажівки, притому досить комфортний. Крім того, покупці, що піклуються про екологію, вносять багатьох індивідуальних коректив. За словами колишнього головного редактора журналу Dwell Еллісон Ейріф, яка написала книгу про модульних будинках в 2002 році, «кількість опцій все збільшувалася, що перешкоджало досягненню економічного ефекту від масового виробництва. Зрештою, більшість проектів ставало індивідуальними, що призвело до руйнування деяких виробників ».

Компанія Blu Homes, заснована Біллом Хейні і Мауро Маккарті, головний офіс якої знаходиться в Уолтеме, штат Массачусетс, використовує зовсім іншу бізнес-модель. Їх перевагами є використання сталі і спеціального програмного забезпечення. Їх оригінальне ПО підвищує автоматизацію проектування, виробництва і замовлення будинків. А сталеві каркаси з величезними петлями допомагають в розміщенні модулів будинків Blu Homes на стандартному, шириною до 260 см, автомобільному причепі. Такі рішення дають можливість компанії надавати більше опцій клієнтам і отримувати при цьому прибуток. Підготовкою будинку до відправки на фабриці і складанням його на місці доставки збираються одні й ті ж робітники.

На старті Blu Homes вдалося залучити $ 25 млн, тому що їх бізнес-план був досить реалістичний для різних інвесторів, наприклад Еббі Дісней, внучатою племінниці Уолта Діснея. Певна сума інвестицій була спрямована на покупку mkDesigns, відомого виробника збірних будинків, яка була заснована Мішелем Кауфманом з Сан-Франциско, і це придбання забезпечило Blu Homes репутацію компанії «зеленого» профілю і кілька нагороджень для їх архітектурних проектів.

Компанія Blu Homes з початку своєї діяльності в 2008 році встигла побудувати 28 будинків у ціновому діапазоні $ 125 000 – $ 500 000 (у вартість не входить ціна земельної ділянки) і отримала ще замовлень на 42 будинки. Маура Маккарті розраховує, що підтримувана ним компанія Blu Homes з Східного узбережжя США до 2013 року буде будувати по 50 будинків на рік і почне приносити прибуток. На 2011 рік було заплановано відкриття фабрики на півночі від Сан-Франциско. А що буде, якщо знову відбудеться спад на ринку нерухомості? «Суспільство прагне стати більш« зеленим », люди намагаються економити енергію і вести більш здоровий спосіб життя – це стало культурної тенденцією, і економічні складнощі не змінять її», – стверджує Хейні.

У штаті Массачусетс на фабриці Blu Homes, площа якої становить 11 000 кв. м, збирають будинок Glidehouse, площа якого 150 кв. м. Його роблять під замовлення вийшов на пенсію старшого інженера Boeing з Сіетла. Процес триває приблизно шість тижнів. Коли завершать усі роботи, стіни і підлоги складуть, як картонну коробку, і весь будинок – починаючи з туалетів зі зниженим витратою води і закінчуючи кухонної раковиною – вміститься на вантажну платформу. Розміри кожного крила будівлі в розкладеному стані – 5,5 м в ширину і 14,5 м в довжину. Коли конструкцію доставлять за місцем складання, на її закріплення і з’єднання секцій піде день, а на інші оздоблювальні роботи – близько тижня.

Система CATIA, за допомогою якої архітектори Blu Homes конструюють складні будинку, розроблялася фірмою Dassault Systemes.Ета ж програма використовується компанією Boeing в проектуванні і навантажувальних випробуваннях авіалайнерів. Коли потрібно внести зміни в проект, система визначає інженерні параметри, проводить розрахунок вартості і відправляє кошторис по видатках матеріалів на фабрику. Зараз компанією Blu Homes ведеться підготовка нового інтерфейсу, за допомогою якого клієнти зможуть подивитися на тривимірну модель будівлі і у віртуальному режимі перебрати тисячі опцій, починаючи з розташування кухні і закінчуючи маркою лиштв на вікнах. Те, що Blu Homes використовує сталеві каркаси замість дерев’яних, дає їм можливість споруди стійких до сильного вітру і рясним снігопадам будинків. До того ж сталь дає проекту можливість розміщувати двері і вікна практично будь-де через відсутність несучих стін. За словами Маккарті, «це більше схоже на те, як конструюють автомобілі, ніж на будівництво будинків».

І правда, фабрика Blu Homes викликає асоціації з величезним складальним контейнером, а ніяк не з будмайданчиком. З навантажувальної площадки металеві конструкції відправляють прямо в цех, де машини збирають їх в окремі деталі, які потім зварюють для отримання каркаса. Після навішування зовнішніх стін будинок на роликах котять в наступний цех, в якому робітники встановлюють внутрішні перегородки, дах і теплоізоляцію. Потім працюють з гіпсокартоном, шафами і ванними кімнатами. Будинок повністю збирають на фабриці, а після складання на фундаменті проводять тільки дрібні фарбувальні та столярні роботи. При роботі з двоповерховими будинками другий поверх встановлюють за допомогою крана.

Замовники складних будинків Blu Homes – це, як правило, мешканці Західного і Східного узбережжя США. Для збільшення оборотів Хейні і Маккарті повинні будуть розширити аудиторію, залучаючи клієнтів на кшталт Сандри Бір з Олбані, штат Нью-Йорк, самостійно виховують дочку і працює на регіональному телеканалі PBS фахівцем із залучення коштів. В 2010 вона придбала будинок Blu Element, площа якого 94 кв. м. Вибір фірми вона пояснює відсутністю в роботі з ними безлічі підрядників. «Blu Homes просто назвали мені ціну, а з цим я впораюся», – говорить вона.

Сприятливих факторів для Хейні і Маккарті є і терпіння їх інвесторів. «Зараз жахлива економічна ситуація, – каже Еббі Дісней, яка вклала в проект $ 3 млн. – Але Білл впевнений, що в довгостроковій перспективі все складеться належним чином. Треба тільки почекати, і з часом все зміниться ».

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.