Статистика та інтуїція: як приймати рішення | Предприниматель

Статистика та інтуїція: як приймати рішення

Недоліком більшості стартапів є зайвий оптимізм у плануванні майбутнього розвитку .

Чи можна приймати рішення , покладаючись на інтуїцію ? Згідно з останніми дослідженнями , при прийнятті рішень чималу роль грають емоції і час від часу ці емоції можуть допомогти у прийнятті рішень – під час гасіння пожеж , хірургічних операцій або ж у виборі художника для картинної галереї. Але постійно покладатися на інтуїцію дуже небезпечно для початківців бізнесменів, так як це може привести їх справа до краху.

Страх щось втратити заважає щось знайти

Даніель Канеман , лауреат нобелівської премії , у своїй книзі « Думаючи швидко і повільно » описує , як працює інтуїція : те , які інтелектуальні методи використовують люди і яким чином розум переробляє інформацію , створює зв’язку і формує висновки. Саме ці зв’язки , які ми вважаємо вірними , найчастіше призводять до невдач .

В одній зі своїх робіт Даніель Канеман разом зі своїм колегою Амосом Тверські доводить , що через страхи , які закладені в мозку людини , будь-які втрати стають більш значимі, ніж можливі придбання . У результаті більшість людей замість того , щоб керуватися математичними розрахунками для визначення своїх шансів , відмовляються від представляються їм можливостей . Згідно з дослідженнями , коли важливість події визначалася як 95 % , люди оцінювали його , в середньому , на 79,3 %. При чому люди часто завищували можливість подій , практично неймовірних , і готові були переплатити , аби застрахувати себе від них.

Помилки в статистиці

Багато людей роблять помилку , покладаючись на статистичні дані , які збираються на прикладах невеликих форм . Канеман у своїй роботі дає цьому назву « містика малих цифр» , пояснюючи , що помилки в статистиці трапляються набагато частіше при підрахунку частин спільного. Приміром , згідно з державними дослідженням у США , учні невеликих шкіл значно досягають успіху в навчанні в порівнянні з їх однолітками , які навчаються у великих школах. Але пізніше були проведені більш глибокі дослідження , які спростували попередні результати дослідження .

Ви можете перевірити себе , відповівши на питання: у якій лікарні є більше шансів , що в один визначений день на світ з’явиться більше 60 % хлопчиків , – у тій лікарні , де кожен день народжується 15 дітей , або в тій , де на світ з’являється 45 дітей? Подібне дослідження проводив журнал Science. Правильна відповідь – більше шансів у лікарні , де кожен день народжується менше дітей , так як у тій , де їх народжується більше , усереднюючий ефект значно вище.

Уроки успіхів

Втім , говорити про статистику не слід , коли люди не сприймають її взагалі. Згідно з офіційними даними , в США основним недоліком більшості стартапів є зайвий оптимізм при плануванні майбутнього компанії , навіть коли статистика спростовує такий оптимізм . Ресторани відкривають там , де до цього вже кілька були закриті. Менеджери по проектах рідко беруть до уваги дані за такими ж проектам , які відкривалися в минулому , адже кожен з них впевнений у своїй унікальності.

При цьому , люди вдаються до узагальнень саме в тих випадках , де це не потрібно. Статистичне поняття регресії до середнього числа означає феномен , коли неймовірні події прирівнюються до усередненими показниками . Удача різко перестає супроводжувати людям , погані результати стають краще , а хороші – погіршуються. Людям властиво надавати випадковостям набагато більшого значення , ніж вони заслуговують. Аналітики починають витягувати уроки з несподіваних успіхів , шукати причини цих успіхів і робити прогнози на майбутнє , не враховуючи того , що статистика для одиничних показників завжди містить такий термін як « статистичний викид ».

Чому слідувати

Як довів дослідник Філіп Тетлок , довгострокові прогнози , що складаються експертами , як правило , виявлялися гірше , ніж випадковий вибір. Експерти завжди аналізують поточну ситуацію , наприклад , сильні сторони керівника компанії або ефективність роботи команди керуючих , але спрогнозувати роботу компанії в майбутньому вони не можуть. Вони використовують факти лише , щоб поповнити їх своїми припущеннями. За словами Тетлок , єдина різниця між ними і простими людьми полягає лише в тому , що перші більш впевнені в правильності своїх прогнозів і завжди підготовлені для того , щоб виправдати допущені раннє помилки в прогнозуванні .

Так чим же керуватися , приймаючи рішення? Звичайно , брати до уваги потрібно все: статистику , колишній досвід і зовнішні дані . Однак захоплюватися фактами і цифрами теж не варто , адже це може призвести до краху. Джонах Лерер у своїй книзі «Момент рішення» говорить , що як тільки людський мозок переповнюється інформацією , він починає покладатися на інтуїцію , а не на логіку.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.