Три помилки початківця венчурного інвестора | Предприниматель

Три помилки початківця венчурного інвестора

Чого слід остерігатися інвестують в стартапи?

Надлишок позитивних очікувань

Консультує інвест-директор фонду Mint Capital, Кирило Веселов. Досвід роботи в компанії – шість років, входить до ради директорів «Моне», «А-Депт» і «Елекснет»,-підприємств, які входять в портфель Mint Capital.

«Найбільш популярною помилкою початківців інвесторів вважається переоцінений потенціал справи і підвищений оптимізм. Звичайно, має бути присутнім довіру до підприємця, але воно не повинно нести за собою упереджене ставлення до оцінки майбутньої прибутковості проекту. Мета клієнта – отримати гроші за бізнес, на який він належить. Ваша мета як інвестора – отримати прибуток за вкладені гроші. При неупередженої оцінки проекту на етапі входу з’явиться можливість оптимізувати ділові процеси з самого початку роботи.

При всьому досвіді, в роботі наших фахівців теж часто трапляється переоцінка потенціалу проектів. Через таких промахів обсяг роботи суттєво збільшується, аж до участі в роботі проінвестованої підприємства.

Для мінімізації ризиків ми радимо звертатися до фондів, які розподілять Ваші гроші в різні проекти (від п’яти напрямів). Чим більше диверсифікація, тим вища ймовірність успіху. При цьому, звичайно, варто враховувати розміри комісійних для керівників і частки інших інвесторів в кожному проекті. Якщо Ви займаєтеся інвестуванням без посередництва фондів, віддавайте перевагу добре відомим для Вас напрямками бізнесу».

Невеликий портфель проектів

Топ-менеджер Microsoft Павло Черкашин займається інвестиціями протягом трьох років. Найбільш вдалими з двох десятків його проектів можна вважати Toonbox, Copiny, Tvigle, Krible і ID East.

«В інвестуванні неможливо не помилятися. У перший же рік відпадає до половини моїх проектів. Але досвід таких промахів я теж вважаю цінним надбанням»

«Найчастіше я попадаюся на покупці порожніх обіцянок і завищеною оцінкою потенціалу підприємця. Ентузіазм бізнесмена практично неможливо купити, на превеликий жаль інвесторів. Плохого підприємця простіше умовити на вигідні нам умови, його легше контролювати. А з дійсно хорошим підприємцем працювати значно важче – не обійтися без головного болю, стресових ситуацій і численних поступок. Але ефективність їх діяльності, а, отже, і розмір прибутку відрізняються не на пару десятків відсотків, а в пару тисяч разів.

Ще однією розповсюдженою помилкою можна вважати невеликий портфель проектів. Західні фонди венчурних інвестицій використовують модель «обмеженого партнерства», яка потрібна для страховки від неправильних дій своїх же інвесторів. При вкладенні грошей тільки в один проект інвестор може занадто захопитися контролюванням його роботи. З’являється бажання змусити бізнес працювати навіть при його повної непрацездатності. А при гарній диверсифікації (від 10 різних проектів) можна зменшити ризик, зосередившись на життєздатних і ефективних проектах – саме в них і слід направляти інші кошти».

Спроба перехопити ініціативу у підприємця

Керуючий партнер Almaz Capital Олександр Галицький самостійно займався інвестуванням в 9 компаній:

«Людині, тільки що почав займатися інвестуванням, воно може здатися чимось на зразок азартної гри. Але ефективне управління інвестиціями передбачає цілодобову роботу без вихідних. Робота інвестора стартапів – це як робота дослідної няні для новонародженої дитини, і гроші – це далеко не все, що він вкладає в проект»

«Звичайними помилками я вважаю створення бізнесу тільки для його продажу, переклад контролю над підприємством, спроби отримати більшу частку в бізнесі, завищені надії на зліт компанії, на прикладі Google, і т.д».

Особисто я найбільше схильний ризикувати. Віддаю перевагу інвестувати в проекти, що випереджають свій час, що вкрай ризиковано і часто приносить розчарування.

Як ради починаючим інвесторам: дотримуйтеся особистого балансу. Інвестор не повинен замінювати підприємця, що працює над об’єктом інвестицій. При бажанні більше брати участь у діяльності проінвестувати проект краще звернути увагу на стартапи. Якщо ж часу і сил на активне інвестування ні, правильніше буде звернутися у венчурний фонд».

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.