У яких випадках варто позичати гроші і коли краще відмовитися від кредитів | Предприниматель

У яких випадках варто позичати гроші і коли краще відмовитися від кредитів

Поради банкірів власникам власної справи.

Вже сама по собі ідея взяти кредит , тим самим зобов’язавшись перед банком, не дуже приваблива. Набагато вигідніше розвивати власний бізнес самостійно і на власні кошти. Це надає більшої впевненості в завтрашньому дні. Але це помилка.

Якщо бізнес здатний до зростання , але не розвивається , то конкуренти дуже швидко обійдуть вас . І навіть якщо вам багато чого і не потрібно , це не зробить їх більш поблажливими до вас. Адже ми не можемо не залежати від суспільства , в якому знаходимося . Що стосується бізнесу , то тут ми не можемо закривати очі на конкурентів.

Більшість підприємців мають уявлення про те , як поліпшити бізнес , зробивши його більш прибутковим. Більш сміливий підприємець може ризикнути взяти кредит для розвитку своєї справи , ніж залишить багатьох конкурентів позаду. Інвестиції допомагають не тільки модернізувати обладнання , що дозволить поліпшити якість продукції і послуг , але і сприяють експансії на ринку , що відповідно збільшить частку компанії на ринку.

Але не завжди використання кредитних коштів приносить вигоду. Якщо неправильно підійти до використання цих коштів , то можна нанести чималі фінансові втрати компанії . Такі наслідки заздалегідь нелегко передбачити. Лише через деякий час стає ясно , у кого був кращий бізнес- план , правильні цілі , хто був більш послідовним у розвитку своєї справи і ефективніше вкладав кошти – ви чи ваші конкуренти.

Чи варто брати кредит , і якщо так – то в яких розмірах ? Загальних правил тут немає. Комфортна сума боргу різна для кожної галузі . Для мереж продуктових магазинів найкращим рівнем є співвідношення чистого боргу і (сума короткостроковій і довгостроковій кредитних заборгованостей без урахування вільних грошей у касі або на рахунках ) і EBITDA як 4:1 , тобто розмір чистого боргу повинен перевищувати річний прибуток у чотири рази. Для капіталомістких компаній найбільш сприятливим є співвідношення 3:1 – 2:1. При цьому необхідно враховувати поточну ситуацію в компанії , бізнес -стратегії , ділові якості її керівників , тренди в економіці .

По закінченні кризи компанія почала оптимізацію кредитного портфеля за рахунок зменшення ставок , рефінансування та подовження термінів боргів. У сприятливі часи компанії можуть продати свої акції , а виручені гроші віддати на погашення кредиту або подальше розширення компанії. Для малого та середнього бізнесу такий хід не можливий , тому перш ніж залучати у свій бізнес позикові гроші , необхідно добре все продумати . Кредитні гроші можуть як допомогти розширити свій бізнес і отримати більший дохід , так і погіршити положення вашого бізнесу. Які ж помилки найбільш поширені при кредитуванні серед підприємців?

Даремні покупки

Людині навіть на психологічному рівні набагато легше витрачати чужі кошти , ніж зароблені власним шляхом. Дуже часто гроші витрачаються на речі , які на перший погляд здаються необхідними , але насправді не приносять бізнесу ніякого доходу , а навіть навпаки. Не слід на перших порах наймати великий штат співробітників , купувати дорогу офісні меблі та техніку , адже це може підірвати фінансове становище компанії. Через деякий час ви побачите , що цілком могли б обійтися і без цього.

Спочатку розвивайте маркетинг та продажу

Перш ніж інвестувати в основні фонди напрямку компанії , як , наприклад , закуповувати обладнання для нарощування потужностей виробництва , при цьому не маючи жодних уявлень про те , як розширити базу покупців або ж не маючи при цьому ніяких попередніх домовленостей з ними. Навіть « Газпром» , не підписавши контрактів з покупцями , не видобуває газ і не будує газопроводи. Купити обладнання можна завжди , але от знайти покупців набагато складніше. І якщо інвестиції не призведуть до розширення бази покупців , то купувати обладнання коштує тільки в тих випадках , коли це може скоротити ваші витрати.

Кредитування одного виробничого циклу

Використання кредиту тільки тоді приносить успіх , якщо терміни кредитування і швидкість товарообігу правильно співвіднесені . Приміром , за товарними операціями терміни кредитування складають 3-4 місяці , але якщо брати цей кредит тільки з метою завершення чергового виробничого циклу , то можна потерпіти крах. Насправді термін кредитування для більшості торговельних операцій набагато довший , ніж період одного виробничого циклу . Адже повернути кредит можна тільки тоді , коли накопичена чистий прибуток буде дорівнює величині основного боргу.

Ще один кредит

Якщо у вас вже є борг, що перевищує річний дохід у 2-4 рази , необхідно дуже ретельно продумати подальше кредитування вашого бізнесу і пошукати нове джерело фінансування. Іноді варто зупинитися , якими б принадними не здавалися перспективи розвитку з новими грошима . Здається , що ринок розширюється , і все повинно вийти добре . Але іноді варто зосередитися і на скороченні витрат . Адже за короткий термін часу можна набрати чимало кредитів! Кредитні кошти набагато легше витратити , ніж отримати їх. Найскладніше – отримувати з кредитних коштів дохід і розплачуватися їм з банком.

Не скупіться на важливому

Зайві розтрати в бізнесі можуть призвести до чималих проблем , але не менш шкідливо дуже скупитися . Зараз ми говоримо тільки про сам корисному і прибутковому для компанії. І якщо якесь придбання може допомогти вам знизити витрати в кілька разів , не варто відмовлятися від нього. І якщо ви маєте потребу в раді , який допоможе вирішити вам якусь проблему , не потрібно економити на послугах кваліфікованого консультанта.

Фінансуйте бізнес за рахунок доходів

Кредитні кошти є тільки допоміжним інструментом у розвитку бізнесу. Кожен підприємець повинен спочатку володіти значною сумою власних грошей . Надалі фінансувати бізнес необхідно за рахунок доходів . Звичайно ж , зароблених грошей має вистачати на життя , але купуючи дорогі автомобілі та інші « іграшки» , можна привести бізнес до краху. Багато великих компаній використовують саме прибуток для фінансування бізнесу , при цьому вони або ж взагалі не виплачують дивіденди , або ж виплачують тільки 10-20 % від чистого доходу . Тільки великі компанії, що працюють на міжнародному ринку , можуть дозволити собі виплачувати дивіденди в розмірі 40-50 % від чистого прибутку ( «Вимпелком » , МТС , «СТС Media » , ТНК- BP і пр. ) .

Відсутність власних коштів

Не слід брати кредити , якщо на ваших рахунках немає ніяких засобів або ж іти ва- банк , розтрачуючи відразу всі кредитні кошти. Це дуже ризиковано для бізнесу. Пам’ятаєте приказку : «Банк дає парасольку , коли світить сонце , а віднімає , коли йде дощ». Це , звичайно , перебільшено , але частка правди в цьому є , ​​адже відсутність ліквідності , як правило , свідчить не про обережність самого банку , а про проблеми в бізнесі клієнта.

Залучення інвестицій

Не варто категорично відмовлятися від можливості продати частину компанії інвесторові. Зараз існує дуже багато інвестиційних фондів , є багато заможних людей , які готові інвестувати в вашу компанії , викупивши третю або четверту її частину. Крім того , продати частину компанії не назавжди , а лише на певний строк, наприклад , на чотири роки , коли вкладені інвестором кошти принесуть хороший результат і допоможуть збільшити вартість компанії. При виборі інвестора необхідно бути дуже обережним і працювати тільки з тими фондами і людьми , ділова репутація яких вже не раз була підтверджена.

Не поспішайте погашати кредит

Не варто поспішати достроково погашати кредит , так як можна втратити деякі вигоди. Але і розтягувати його погашення на весь термін договору теж не варто , так як відволікання грошей на виплату відсотків може завдати чималу шкоду бізнесу .

Трохи з практики

Ситуація яка намагалася швидко розширитися в декількох напрямках компанії « Русал » значно погіршилася під час кризи , коли ціни на алюміній значно впали. Найгірше справи у компанії йшли в кінці 2009 року , коли борг компанії перевищив її дохід у 22,9 рази . Але вже до кінця 2010 року вдалося вирівняти цей показник до 4,4:1 .

За останні кілька років найвищою навантаженням за боргами вважається мережа аптек « 36,6 » , хоча ніяких прострочень по виплатах компанія не допускає. Багато коштів компанія використовує для масштабної експансії. До кінця 2010 року показник компанії досяг 4,8:1 , у той час як EBITDA перевищувала розмір процентних виплат у півтора рази. Зараз на фондовому ринку облігації цієї компанії вважаються високоризикових спекулятивним інструментом.

Мережа ресторанів « Росінтер » , яка багато коштів вкладає в розвиток мережі і знаходиться на межі рентабельності за чистим прибутком , у 2010 році зуміла знизити показник до 1,1:1 , в порівнянні з 2,97:1 за минулий період .

Дискаунтер «Магніт» , який у 2010 році значно розширив мережу магазинів , досі має невисокий показник боргового навантаження , що дорівнює 1,39:1 , а в 2010 році він мав мінімальний показник 0,09:1 . Для зміцнення позицій на ринку доводиться брати кредит і конкуренту « Магніту » – X5 Retail Group , в мережу якої входять магазини « Пятерочка » , «Перехрестя» , «Карусель ». Але боргова політика цієї компанії ще більш агресивна, а до кінця 2010 року показник склав 3,7:1 в порівнянні з 2,08:1 роком раніше.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.