Віктор Пінчук: становлення, приватизація, викрадення | Предприниматель

Віктор Пінчук: становлення, приватизація, викрадення

Грудень 2004 року. На київському Майдані Незалежності десятої вечора поспіль кипить «помаранчева» натовп. Щільно збитий пещений пан протискується крізь гущу народу до наметового містечка в центрі площі. Це зять президента, Віктор Пінчук, один із стовпів «злочинного режиму», на жаргоні «помаранчевих» спічрайтерів. Хтось із активістів простягає непроханого гостя листівку. «Все буде добре» — залишає Пінчук розмашистий автограф на її звороті.

Насправді приводів для оптимізму в нього небагато. Справа не тільки в запрограмованих неприємності, які обіцяє йому прихід до влади «помаранчевих» і особисто Юлії Тимошенко. У власному будинку Пінчука — компанії «Інтерпайп» — вже кілька місяців тліє болісний суперечку з двома міноритарними партнерами, які працювали з ним разом з 1991 року.

Сьогодні, через шість років після «помаранчевої революції», можна сказати, що прогноз, який дав Пінчук морозним ввечері на Майдані, повністю виправдався. «Я вдячний долі за те, що 2005 рік був. Тоді я гостро зрозумів, хто друг, хто ворог. Я отримав уроки, які допомогли мені переосмислити багато чого », — каже Пінчук, в грудні минулого року з помпою відсвяткував своє 50-річчя. Але якщо його сутичку з урядом Тимошенко в серпні 2005 року бачила в прямому ефірі вся Україна, то розлучення зі старими партнерами пройшов зовсім непоміченим. В ході семигодинного інтерв’ю Пінчук рішуче парирував всі спроби дізнатися про розділ майна більше, ніж готовий розповісти він сам. Але ми все-таки дізналися.

Віктор Пінчук народився в Києві, але його малою батьківщиною став Дніпропетровськ. У центрі радянської важкої промисловості кар’єрних перспектив для його батьків було більше, ніж у столиці Радянської України. Батько Віктора проектував металургійні комбінати, мати викладала в Дніпропетровському металургійному інституті (ДМетІ). Золотий медаліст, Пінчук хотів вчитися на психіатра. Але в медичному інституті документи у нього не прийняли, і Віктор вступив до ДМетІ, де його спеціалізацією стало виробництво труб.

«Нашому поколінню пощастило, ми опинилися в потрібному місці, у потрібний час, з потрібним багажем знань і зв’язків», — каже Пінчук. Йому пощастило вдвічі. По-перше, бурхливо розвивалася нафтова і газова промисловість СРСР потребувала якісних трубах, які доводилося закуповувати за кордоном. По-друге, щоб вивести соціалістичну економіку із застою, керівництво країни з початку 1980-х вживає одну за одною спроби економічних реформ. Однією з них стало введення надбавок до офіційного прейскуранту: підприємствам, яка налагодила виробництво продукції підвищеної якості, було дозволено продавати її за більш високими цінами. Розрахунок був на те, що директора почнуть активніше впроваджувати нові технології, а це дозволить державі економити дефіцитну валюту.

Пінчук не забув скористатися можливостями, що відкрилися. У 1987 році молодий співробітник Всесоюзного науково-дослідного інституту трубної промисловості (ВНІІТП) запропонував керівництву Могильовського металургійного заводу угоду. Завод впроваджує його розробку, підвищує ціни для споживачів, після чого протягом декількох років відраховує «молодіжному творчому колективу», очолюваному Пінчуком, — 7,5% від отриманого прибутку. Схема спрацювала, завод чесно перерахував тисяч шістдесят карбованців на рахунок ВНІІТП, але у дирекції не піднялася рука роздати такі гроші молодим раціоналізаторам. Пінчуку заплатили 1600 рублів, після чого він вирішив, що займатися бізнесом під дахом державної структури більше не буде.

Пінчук не був ударником первісного нагромадження капіталу. Схема, яку він обкатав на Могилевському заводі, «ноу-хау — товар — гроші», давала можливість заробляти до 10 тис. рублів на місяць. Дуже багато для інженера, але сущі копійки порівняно з фінансовими потоками, що проходили тоді через центри науково-технічної творчості молоді, які отримали право переводити безготівкові радянські рублі.

У 1990 році разом з першою дружиною Оленою Аршава Пінчук зареєстрував мале впроваджувальне підприємство «Інтерпайп» — таким фірмам уряд якраз надало податкові пільги. Інжиніринг — захоплююче заняття, але Пінчук все ясніше розумів, що тупцює на місці, поки економіка летить під укіс.

З мертвої точки його зрушив прогресуючий розпад господарських зв’язків. Влітку 1991-го Пінчук познайомився в Москві з Юлією Тимошенко. Вона намагалася поставити до Дніпропетровської області нафтопродукти. Нафтовики в якості оплати просили не гроші, які вже нічого не коштували, а що-небудь матеріальне. На прохання Тимошенко в серпні-вересні 1991-го Пінчук поставив нафтовикам кілька вагонів труб.

Лютого 2011, Віктор Пінчук у своєму японському саду під Києвом

Лютого 2011, Віктор Пінчук у своєму японському саду під Києвом

Восени 1991-го, коли Радянський Союз де-факто вже розпався, Пінчук провертає куди більш складну операцію. На цей раз автомобілі та холодильники, придбані в Москві на Російській товарно-сировинній біржі (гроші Пінчук взяв у дніпропетровському філіалі банку Інко), вступили українським шахтарям, ті, в свою чергу, відвантажили вугілля на збагачувальну фабрику, яка поставила коксівне вугілля на коксохімічний завод … Наприкінці ланцюжка Пінчука чекало ціле багатство — кілька десятків тисяч тонн труб. На відміну від радянських рублів, які лежали у Пінчука на ощадкнижці, цей капітал не згоріли 2 січня 1992 року, коли ціни в Росії були розморожені і радянські заощадження в один момент перетворилися на ніщо.

Провернути цю операцію Пінчуку допомагали його однокашник по ДМетІ Олександр Дементієнка і москвич Михайло Щеголевський. Так, спочатку де-факто, а потім і де-юре в «Інтерпайпі» з’являються два нових партнера. Приблизно через рік складеться і розподіл часток і ролей в спільному бізнесі: Аршава, Дементієнка і Щеголевський — по 12,5%, решта — у Пінчука. Аршава відповідала за банк Кредит Дніпро, Дементієнка — за поточні операції, Щеголевський — за бізнес «Інтерпайпу» в Росії. Пінчук, за словами Дементієнка, «курирував трубне напрямок і політичне» — словом, визначав стратегію.

Олександр Дементієнка

Олександр Дементієнка

Вибудовувати бартерні ланцюжки між окремо взятими заводами Пінчуку швидко набридло. «Не масштабно і не системно, — пояснює він. — Цікаво працювати з країнами і галузями ». У 1993 році він домовляється про першу такій угоді з урядом Узбекистану. «Президент Іслам Карімов підписав постанову про те, що покладається якийсь несамовитий кількість мільярдів місцевих грошей на закупівлю в нашій компанії труб нужногб їм діаметру”, — згадує Пінчук. Що робити з «несамовитими мільярдами» неконвертованій валюти? Щось вдалося конвертувати через банки Росії і Казахстану, щось взяли не грошима, а бавовною, цинком, міддю.

Михайло Щеголевський

Михайло Щеголевський

У 1994 році в бізнесі «Інтерпайпу» з’явився новий фактор — господар Дніпропетровської області Павло Лазаренко. Пізніше Лазаренко увійде в історію як найбільш корумпований прем’єр-міністр України, а на початку 1990-х він обклав даниною весь бізнес на своїй території. «Працювати ставало важче», — каже Пінчук. «Інтерпайп», чия виручка в 1994 році досягла 300 млн доларів, не міг ухилитися від уваги господаря області. Тоді Пінчук створює корпорацію «Співдружність» на паритетних засадах з компанією «КУБ», підконтрольної Юлії Тимошенко, яка вважалася протеже губернатора. «У неї були хороші зв’язки в Києві та Москві. Вона масштабно мислила, і ми один одного могли доповнити », — пояснює Пінчук. Розподіл часток — 50 на 50, у «Співдружності» два співголови — Пінчук і Тимошенко.

«Співдружність» займалося тим же, чим і «Інтерпайп», — змінювало труби на середньоазіатський газ, але масштаб бізнесу виріс, за словами Дементієнка, на порядок. «Всю попередню роботу можна було назвати підготовкою, пілотом», — підтверджує Пінчук.

Гармонія була недовгою. У грудні 1995 року Тимошенко створює корпорацію «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ). «Вона вирішила, що всього у нас навчилася, і подумала: навіщо ділитися 50% прибутку?», — Згадує Дементієнка. «Ми побачили, що борги підприємств за газ переписані з« Співдружності »на ЄЕСУ, почалося переписування контрактів», — розповідає Пінчук.

Тимошенко не знайшла часу, щоб викласти свою версію конфлікту.

Мирного розлучення не вийшло. Влітку 1996 року Пінчука викрали. Закутому в наручники бізнесменові дозволили зробити дзвінок. Пінчук попросив Дементієнка зв’язатися з головою правління ПриватБанку Сергієм Тігіпком і передати йому вимогу про викуп — 2 млн. доларів. Тігіпко, за словами Пінчука, «людей підключив правильних», і через два дні господар «Інтерпайпу» вийшов на свободу. Про подальшу долю викрадачів і заплаченого викупу йому нічого не відомо.

Чи було викрадення пов’язане з конфліктом навколо «Співдружності»? «У мене до цих пір немає жодних підстав так вважати», — відповідає Пінчук. Інша справа, що поки він перебував у неволі, чиновники викреслили «Інтерпайп» зі списку уповноважених торговців газом.

Пінчук зробив спробу повернутися в газовий бізнес. У Москві його познайомили з власником газової трейдера “Ітера” Ігорем Макаровим. У Макарова були серйозні зв’язки у «Газпромі» і Туркменії, що дозволяло йому отримувати серйозні обсяги газу на експорт, але він не вмів торгувати зі споживачами в СНД, які не могли розплачуватися за паливо кешем. Досвід Пінчука дозволяв добудувати ланцюжок, а його драйв справляв сильне враження на оточуючих. «У ньому був такий хороший мачизм, — згадує президент Альфа-Банку Петро Авен, що познайомився з Пінчуком в середині 1990-х. — Чоловік, який відповідає за свої слова, плюс зовні справжній європеєць, зовсім не «совок».

У 1997 році Пінчук очолив раду директорів “Ітери”, а Щеголевський став її гендиректором. «У нас була домовленість про обмін частками, — говорить Щеголевський. — «Ітера» повинна була отримати 30% в «Інтерпайпі» і навпаки ». До цього не дійшло: у 1998 році відносини з Макаровим ускладнилися, Пінчук і Щеголевський пішли зі своїх постів в «Ітері». Їм було чим зайнятися і без цього. Лазаренко в липні 1997-го пішов у відставку з поста прем’єр-міністра, в Україні розпочався новий етап приватизації, і Пінчук точно знав, що повинен в ньому брати участь.

Мало хто міг подумати навесні 2004 року, що осінні вибори президента обернуться репетицією громадянської війни.

В оточенні Кучми були різні уявлення про те, когось рухати в наступники. Пінчук відстоював кандидатуру голови Нацбанку Сергія Тігіпка. Але, як зауважує у своїй біографії другого українського президента політолог Кость Бондаренко, Тігіпко був «занадто гламурним і лощеним для країни, в якій залишає бажати кращого загальний культурний і матеріальний рівень». Куди переконливіше виглядала кандидатура досвідченого господарника, міністра транспорту Георгія Кірпи, не кажучи вже про енергійний прем’єр-міністрі Вікторі Януковичі, на якого поставили вугільні та металургійні магнати Донбасу. Після того як у середині квітня Кучма зупинив свій вибір на Януковичі, Пінчук виявив лояльність єдиному кандидату і пообіцяв йому свою підтримку.

До цього часу «Інтерпайп» перетворився в одну з найбільших індустріальних груп на пострадянському просторі. Йому належали п’ять трубних заводів, найбільший в СНД Нікопольський завод феросплавів, частки в трьох великих гірничозбагачувальних комбінатах. В орбіту «Інтерпайпа» входили електромережні компанії в Луганській і Дніпропетровській областях, банк Кредит Дніпро і Укрсоцбанк, страхова компанія «Оранта». Але Пінчук був не просто бізнесменом. Він двічі обирався до Верховної Ради, де створив фракцію «Трудова Україна», яку іноді називали просто «фракцією ГІінчука». Йому належали три загальнонаціональних телеканали — ІСТУ СТБ та «Новий». У 2002-му він оформив відносини з єдиною дочкою президента Оленою, роман з якою у нього почався в 1997 році. Пінчука обурювало, що його називають олігархом, але в 2004-м в Україну не було людини, яка краще б відповідав цьому поняттю, об’єднуючи в одній особі бізнес, медіа та влада.

14 червня 2004 Пінчук скріпив альянс з «донецькими». Консорціум «Інвестиційно-металургійний союз», частки в якому були поділені між Пінчуком і донецькими бізнесменами (Рінатом Ахметовим і Борисом Колесніковим) в пропорції 44:56, за $ 800 млн придбав на приватизаційному конкурсі найбільший металургійний комбінат України «Криворіжсталь». Умови конкурсу були сформульовані так, щоб відсікти іноземних претендентів — в першу чергу індійську Mittal Steel і російські «Євразхолдинг» і «Северсталь».

Пізніше Пінчук не раз говорив, що за «Кріворожку» держава отримала в два рази більше, ніж за всі металургійні заводи, приватизовані раніше. Але напередодні виборчої кампанії цей аргумент навряд чи був би почутий, особливо опозицією. Факт залишався фактом: держава могла отримати за «Криворіжсталь» більше, якби не штучні обмеження.

Продаж «Криворіжсталі» стала одним з головних приводів для поляризації двох політичних таборів. Раніше Пінчуку вдавалося підтримувати рівні стосунки з оточенням Віктора Ющенка (незважаючи на те, що фракція Пінчука голосувала у 2001 році за відставку Ющенка з посади прем’єра), але після того, як «помаранчеві» оголосили приватизаційний конкурс «крадіжкою», мости були спалені.

У травні 2004 року Дементієнка запропонував Пінчуку розділити бізнес. Той охоче погодився. За 13 років партнери сильно втомилися один від одного. Міноритаріїв дратувала схильність Пінчука ставити на ключові пости «варягів», він дуже часто, на їхню думку, «йшов на принцип», втрачаючи гроші з-за розбіжностей то з Тимошенко, то з Макаровим. Сьогодні Пінчук припускає, що була й інша, більш вагома причина, що підштовхнула його партнерів до дій, — очікування зміни керівництва. «Я став радіоактивним», — говорить він. Втім, до Щеголевським з пропозицією про розподіл майна звернувся сам Пінчук.

Після розлучення з Аршава в 1997 році частка колишньої дружини в «Інтерпайпі» перейшла під контроль Пінчука. В іншому структура власності «Інтерпайпу» була досить заплутаною. Частина активів була оформлена на Пінчука, частина — на компанії, що контролювалися Щеголевським і Дементієнком, які з вересня 2004-го, за словами Дементієнка, «вирішили виходити разом» та зайняли спільну переговорну позицію.

Поки в країні вирували політичні бурі, партнери «проводили інвентаризацію та оцінку майна компанії. У результаті активи, що підлягають поділу, були оцінені в 3 млрд. доларів. До їх числа не ставилися «Криворіжсталь», банки і телеканали, які належали особисто Пінчуку. Таким чином, на частку молодших партнерів доводилося майна на 750 млн. доларів.

Прихід до влади «помаранчевих» змішав усі карти. Після призначення прем’єром Юлії Тимошенко Пінчуку довелося вести війну відразу на декількох фронтах. Уряд приступив до ре-іріватізаціі «Криворіжсталі» і фактично стало на бік групи «Приват», який оскаржував результати приватизації НЗФ, за результатами якої «Інтерпайп» придбав за 80 млн доларів контрольний пакет підприємства. Крім того, «помаранчеві» втрутилися в процес розлучення партнерів.

Тут показання сторін розходяться. На думку Пінчука, після «помаранчевої революції» його партнери «вирішили підвищити« ефективність »розставання». «Вони залучили деяких« помаранчевих »вождів за якусь мотивацію», — каже Пінчук. Дементієнка підтверджує, що бізнесмени з «помаранчевого» табору проявляли інтерес до активів «Інтерпайпу», зокрема до страхової компанії «Оранта». Втім, залучати їх до переговорів з Пінчуком молодші партнери, за словами Дементієнка, не стали. Єдиним «стороннім» був Костянтин Григоришин, у якого дійсно були хороші зв’язки з «помаранчевими», зокрема з близьким до Ющенка Петром Порошенко.

У квітні 2005 року Господарський суд Києва розірвав угоду з приватизації «Криворіжсталі». Восени комбінат був проданий з аукціону за 4,8 млрд. доларів сталеливарної компанії Arcelor Mittal. Паралельно розгорталася боротьба за НЗФ. Незабаром після рішення суду по «Криворіжсталі» прем’єр викликала Пінчука на розмову про подальшу долю НЗФ. Аргументи Пінчука її не переконали. Як і «Криворіжсталь», контрольний пакет НЗФ приватизувався на конкурсах, до участі в яких були допущені не всі бажаючі — зокрема «приватівці», які обіцяли заплатити за держпакет більше «Інтерпайпу». У липні 2005-го 50% +1 акція НЗФ були заарештовані за рішенням суду. В кінці літа «Приват» змінив керівництво заводу на позачергових зборах його акціонерів, але до оперативного управління нових топ-менеджерів не допустили. 31 серпня Пінчук зібрав біля прохідної заводу близько півтори тисячі робітників на мітинг, який транслювали всі три його телеканалу. На наступний ранок йому зателефонував президент, сказав, що бачив трансляцію по телевізору. Через тиждень Ющенко відправив кабінет міністрів у відставку.

Переговори з партнерами тим часом буксували. Сторони не могли домовитися за ціною і по виділеним з «Інтерпайпу» активам. Молодші партнери застосували больовий прийом. У 2004 році близько 20% акцій Укрсоцбанку були оформлені на підконтрольні їм компанії. Щеголевський порівнює ситуацію з шлюборозлучним процесом: можна ділити з дружиною квартиру, але обручку забирати не можна. «Укрсоцбанк — це кільце дружини, воно не підлягає поділу, це Віктора Михайловича, що б там не було юридично записано, а квартира — це« Інтерпайп », квартиру ми поділили», — говорить екс-партнер. Проте приналежність обручки була поставлена ??під питання.

Восени 2005 року на банківський ринок України хлинув західний капітал. З’явилися претенденти і на Укрсоцбанк. «У першому тендері брали участь українські бізнес-групи, Альфа-Банк, OTP Bank, Intesa і ще ряд великих банківських міжнародних груп», — згадує Ігор Юшко, який відповідав в «Інтерпайпі» за фінансовий напрямок. Переміг італійський Intesa, що запропонував за 85,42% акцій 1,2 млрд. доларів. Пінчук уже почав оформляти угоду, але тут втрутилися Дементієнка і Щеголевський. «Ми поставили умову, що не віддамо частку в банку, поки з нами не розрахуються за« Інтерпайпу », — згадує Дементієнка. За день до підписання угоди з Intesa про продаж Укрсоцбанку, у лютому 2006 року, кіпрська компанія Tempsford Investments Ltd, за якою стояли молодші партнери Пінчука, оголосила, що має намір в судах захищати свої права, порушені при проведенні допемісії на 300 млн гривень. З іншого боку тиснули «приватівці», які купили кілька акцій Intesa і вимагали відмовитися від придбання Укрсоцбанку. Італійці насторожились, угода зависла.

Конфлікт навколо банку привів до прискорення процесу розлучення. У червні 2006 року колишні партнери підписали угоду про розподіл активів. На чому вони розлучилися?

Один з партнерів розповідає на умовах анонімності, що вартість активів, що відійшли Дементієнка і Щеголевським, склала близько 400 млн доларів — майже в два рази менше, ніж до початку конфлікту. Близько 100 млн доларів вони отримали готівкою. Їм також відійшли два електромережні компанії, 38,6% акцій Могилевського металургійного заводу та кілька інших невеликих підприємств. «Ми розлучалися таким чином, щоб не бути ніде пов’язаними, — говорить Щеголевський. — Це був один з принципів розлучення ».

У Пінчука був й інший привід торжествувати. Через суперечку з партнерами і групою «Приват» угода з Intesa спочатку зависла, а потім і зовсім скасувати. У другому тендері перемогла Unicredit Group, яка запропонувала за 95% Укрсоцбанку 2,2 млрд. доларів. «Так завдяки міноритарним акціонерам Intesa ми продали банк майже на 1 млрд. доларів дорожче», — усміхається Пінчук.

Пінчук згадує 2005 рік з палаючими очима. «Коли я стояв в обороні Нікопольського феросплавного разом з робітниками, я відчув емоції, рівних яким не було і не буде, — говорить засновник« Трудової України ». — Це був дуже непростий і цікавий час. Я точно не проміняв би його ні на що ».

«Помаранчеву революцію» називали повстанням мільйонерів проти мільярдерів. Повстання провалилося. «Недоолігархи» не вдалося зайняти місце олігархів часів Кучми. Можливо, справа в якомусь шостому почутті, відділяє власників надзвичайних станів від решти людства? «Обов’язкове якість кожного мільярдера — не бачити горизонту можливого. Бачу ціль, не бачу перешкод, — каже Пінчук. — Дуже важливо, коли цією енергетикою ти заряджати інших, які не вірять в успіх ». Ну і на відміну від рядового комерсанта, що робить гроші, мільярдер, по Пінчуку, робить історію.

У квітні 2007 року Верховний суд скасував судові рішення про незаконність приватизації НЗФ. Пінчук і Коломойський пішли на мирову, умови якої розкривати не стали. За словами Пінчука, з Коломойським вони тепер «сусіди» не тільки по НЗФ. «Ми спільно увійшли в різні українські активи, і моя частка в цих активах, м’яко кажучи, не менше, ніж його», — коментує він висловлювання Коломойського про те, що частка Пінчука на НЗФ не перевищує 20%. Розділ «старого» «Інтерпайпу» і примирення зі старими противниками проходили на фоні масштабної реструктуризації всього бізнесу Пінчука. У 2007 році управління основними бізнесами Пінчука було зосереджено в компанії EastOne. «Інтерпайп» перетворився на холдинг, який займається виключно трубно-колісним виробництвом. Глобальна криза боляче вдарила по компанії, як і по всіх галузях, зав’язаним на інвестиції в основний капітал: виручка різко впала, компанія була змушена реструктурувати свої зобов’язання по єврооблігаціях. Її виторг за минулий рік склала 1,2 млрд. доларів. У березні 2011 року Forbes оцінив стан Пінчука в 3,1 млрд. доларів.

Союз Дементієнка — Щеголевський з 2006 року не розпався. Вони продовжують контролювати 38,6% Могильовського металургійного заводу, у жовтні 2007 року купили частину акцій заводу «Фрегат», займаються сільським господарством в Росії та Україні. У кожного з них є свій бізнес. Дементієнка володіє заводом, який в основному виробляє вітроенергетичні установки, у Щеголевського частка в мережі магазинів нижньої білизни «Дика орхідея».

Для Пінчука залишається незакритим тільки одне питання, піднятий революцією. Консорціум, який придбав «Криворіжсталь» на першому аукціоні, оскаржив реприватизацію підприємства в Страсбурзькому суді. «Ми терпляче чекаємо рішення з 2006 року, — каже Пінчук. — Воно може принести великі сюрпризи і несподіванки для України ».

Вогонь, Вода, і Труби
Шлях з інженерів в олігархи Пінчук пройшов дуже швидко. У 1980-х він заробляв прикладною наукою, в 1990-х обмінював газ на труби, а на початку 2000-х став депутатом, власником промислової імперії і трьох загальнонаціональних телеканалів.

1995: «Співдружність» з Тимошенко

«Інтерпайп» і компанія «КУБ: Юлії Тимошенко створюють на паритетних засадах корпорацію« Співдружність », яка протягом року поставляла в Україну газ з Росії та Туркменії в обмін на труби, поки Тимошенко не заснувала ЄЕСУ.

 

1996: Викрадення і втеча

Конфлікт з Тимошенко і Павлом Лазаренко змушує Пінчука вийти з газового бізнесу. Його викрадають, і відпускають після отримання викупу в 2 млн. доларів. Пінчук переїжджає до Москви, щоб очолити раду директорів газового трейдера «Ітера».

 

1998: Велика політика

Отримавши благословення Леоніда Кучми, Пінчук перемагає на виборах до Верховної Ради, де записується в одну з пропрезидентських фракцій. Рік по тому разом з Андрієм Деркачем створює фракцію «Трудова Україна».

 

2004: Оранжевий настрій

Разом з Рінатом Ахметовим Пінчук купує за 800 млн доларів найбільший металургійний комбінат країни «Криворіжсталь». Кандидат в президенти Віктор Ющенко, який назвав цю угоду «крадіжкою», виграє вибори.

 

2005: Перемога над Тимошенко

«Криворіжсталь» приватизована заново: ArcelorMittal заплатила за неї 4,8 млрд. доларів. Після спроби захоплення НЗФ, показаної в прямому ефірі на телеканалах Пінчука, президент Віктор Ющенко відправляє у відставку уряд Тимошенко.

 

2007: Нарешті вільний

Пінчук завершує реструктуризацію своїх активів. Всі його бізнеси переведені під управління EastOne Group. У Дніпропетровську «Інтерпайп» разом з італійською Danieli починає будівництво свого четвертого трубного заводу.

 

2010: Інтелектуал року

Журнал Time включив Пінчука в список 25 найвпливовіших інтелектуалів світу. «Інтерпайп», попит на продукцію якого різко впав, допускає технічний дефолт по єврооблігаціях і домагається реструктуризації боргу.

Кучма про Пінчука

Зліва-направо: Андрій Клюєв, Ірина Акімова, Віктор Пінчук, Леонід Кучма, Олена Франчук

Зліва-направо: Андрій Клюєв, Ірина Акімова, Віктор Пінчук, Леонід Кучма, Олена Франчук

У своїй книзі «Після Майдану» екс-президент України жодного разу не згадує Віктора Пінчука. Але деякі витяги з неї багато що роблять більш зрозумілим.

— Крім комсомольських, а також профспілкових, партійних та інших чиновників у первісному українському бізнесі з’явилися нові, раніше зовсім невідомі особи. Ось їм ніщо легко не давалося. Їх ніхто не кликав і не чекав. Їм довелося долати величезні труднощі, проявляти чудеса винахідливості і напору … Кожен повинен був знайти свою нішу в народному господарстві і торувати, пропахати до неї дорогу. А потім примудритися закріпити, а в ній, що не менш важка справа. Наших українських представників цієї породи я поважаю більше, ніж їхніх російських побратимів. У нас немає таких галузей, як нафто-і газовидобування, де можна отримувати рясну і швидку віддачу, хоча орати теж треба не покладаючи рук (як орав Ходорковський )…

«Російський капіталіст — це російська капіталіст», — не раз чув я в Кремлі. Я тільки кивав головою і додавав: «А український капіталіст — це український капіталіст». На тій же «Криворіжсталі» — замкнутий виробничий цикл. Ми маємо свої коксівне вугілля, свою залізну руду. Продати таке підприємство іноземцям — значить як би вирвати підприємство з країни, з вітчизняної економіки. Господар-іноземець може почати диктувати свої умови всій нашій металургії …

Свого капіталіста можна запросити на Банкову, поставити перед ним склянку з чаєм або налити йому чарку і сказати задушевно: «Ти, слухай, давай увійди в наше становище. Давай разом піднімати сільськогосподарське машинобудування »… І він, свій капіталіст, нікуди не дінеться, буде працювати не тільки на себе, а й на Україну. А з індусом такої розмови бути не може …

Forbes України — № 1 «Зима олігарха»

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.