Coca Cola — Історія успіху легендарного бренду | Предприниматель

Coca Cola — Історія успіху легендарного бренду

Coca-Cola на сьогоднішній день є найвідомішим у світі безалкогольним напоєм. Якщо сьогодні розлити всю створену за більш ніж 100 років Coca-Cola’у по пляшках і роздати її всім мешканцям нашої планети, то кожна людина отримає приблизно 800 пляшок. З моменту свого заснування в позаминулому столітті Coca-Cola твердо займає перше місце на ринку напоїв класу кола. Багато разів такі гіганти, як Pepsi і Sprite намагалися повалити родоначальника напоїв кола, але у них нічого так і не вийшло. Сьогодні не найкращі часи для бренду. Сучасна молодь віддає переваги напоїв без консервантів, таким як холодний чай (Nestea належить все тій же компанії Coca-Cola) і соків. Через це такі старожили як Coca-Cola і Pepsi можуть найближчим часом змінити вихідні формули своїх напоїв. Остання, наприклад, вже представила повністю натуральний напій Pepsi Raw, позбавлений усіляких барвників. Для багатьох старожил це неприємні новини. Особливо шанувальників напою хвилює, як це відіб’ється на смакових якостях напою. Адже оригінальна кола веде свою історію ще з позаминулого століття. Але, як відомо «все що має початок – має і кінець» …

А почалася історія Coca-Cola в далекому 1886 році. В американському місті Атланта (штат Джорджія) офіцер у відставці, який працював на той момент фармацевтом Джон Пембертон винайшов стить унікальну формулу напою Coca-Cola. Своєму знаменитому назвою і логотипом напій зобов’язаний бухгалтеру Пембертона Френку Робінсону, який відмінно володів мистецтвом каліграфії. Навіть зараз назву напою пишуть рівно також, як у ті роки його зобразив Робінсон.

Назву свою Coca-Cola звичайно отримала не випадково. Воно пішло від інгредієнтів, що використовуються при виробництві напою: листя коки (з них до речі роблять кокаїн) і горіхи з тропічного дерева, званого кола. Втім, Пембертон не збирався робити свій напій масовим. Він запатентував його як ліки від нервових розладів, грубо кажучи, Coca-Cola за його задумом була препаратом від депресії. Напій стали поширюватися через мережі аптек Джекоба. Незабаром Пембертон почав стверджувати, що Coca-Cola також відмінний засіб від імпотенції, і здатна відбити пристрасть до морфію. Швидше за все, це було пов’язано з тим, що напій містив собі кокаїн. Але це було нормально для того часу. Тоді кокаїн не був заборонений, і використовувався в багатьох напоях, а Шерлок Холмс і зовсім вживав кокаїн в «хвилини бездіяльності».

На початку свого існування напій Coca-Cola продавався не дуже добре. Перший рік його продажів і зовсім став збитковим. На другому справи вирівнялися, і вже вдова Пембертона продала права на Coca-Cola’у бізнесменові Асу Грізз Кендлеру (приїхав в США з Ірландії), який в 1888 році заснував компанію The Coca-Cola Company.

Справжня популярність прийшла до напою в 1902 році. У цього рік оборот компанії досяг 120 тисяч доларів, а сама Кока-Кола стала найвідомішим безалкогольним напоєм на території США. Крім цього на початку століття суспільство зрозуміло, наскільки небезпечний кокаїн. Засоби масової інформації стали просто атакувати компанію Coca-Cola, в напої якій містився наркотик. Довелося вживати екстрених заходів. У 1903 році для виробництва напою стали використовувати повністю вичавлені листя коки, які вже не містили відомий наркотик.

Популярність Coca-Cola почала зростати з кожним днем. Багато в чому цьому сприяла і хороша рекламна кампанія, затіяна в кінці 19 століття Кендлером. Вона проходила під слоганом «Пийте Кока-Колу, прекрасну і освіжаючу». Весь цей час напій кока-кола продавався в основному в розлив. Ніхто ще навіть не думав про те, що продажі пляшок Кола перевершать продажу на розлив. У 1902 році з’явився головний конкурент, ведучий з Coca-Cola безперервні війни – компанія PEPSI. Але поки вона починала завойовувати Америку, Кока-Кола вже йшла на експорт у такі країни, як Куба і Панама. Був ще тільки 1906 рік.

Знаменним для компанії став 1915 році, коли дизайнер зі штату Індіана Террі Від створив нову пляшку для напою на 6,5 унцій. Згодом буде продано більше 6 мільярдів таких пляшок напою Coca-Cola. В цей же час компанія починає серйозно боротися з підробками. Протягом 10 років закриються такі компанії як «Candy Cola», «Коса Nola», «Cold Cola», «Cay-Ola» і «Fig Cola». Також компанія отримає патент на свою знамениту пляшку. Вона стане символом напою.

Пляшка Coca-Cola зразка 1910-x років

Пляшка Coca-Cola зразка 1910-x років

У 1919 році Кендлер продає компанію Coca-Cola банкіру з Атланти Ернесту Вудраф. Сума операції склала 25 мільйонів доларів (на той момент стан порівнянне з кількома мільярдами сьогодні). Вже через рік напій прийде до Європи. Першою країною “Старого світу”, яка спробує Кока-Колу стане Франція. 1923 стане поворотним для компанії. До її керівництву прийде син Ернеста Вудрофом Роберт. Роберт Вудрофом стане легендарною особистістю в історії компанії. Він буде стояти біля керма компанії наступні 60 років! Це особливо феноменально, враховуючи той факт, що головою він став у 33 роки. Відразу ж після приходу Роберта в компанії з’явилися єдині стандарти для створення, розливу, і навіть розстановки напоїв на полицях. Також з’явилася картонна упаковка, в якій могли знаходитися відразу ж 6 пляшок.

У 1927 році напій Coca-Cola став рекламуватися на радіо. Роком пізніше Кока-Кола спонсорувала американську збірну на Олімпійських іграх в Голландії. За Олімпіадою пішли хокей, футбол, теніс та інші види спорту. У 1931 році з’явився легендарний Санта-Клаус, який і до цього дня використовується в рекламах Coca-Cola. Трохи пізніше компанія Pepsi завдала першого серйозного удару по Coca-Cola, випустивши свій напій у пляшках більшої ємності, за тією ж ціною, за якою можна було купити Колу. Coca-Cola не довго думаючи подала в суд, намагаючись відсудити у Pepsi частину назви, в якому використовувалося слово Cola. У підсумку, сторони прийшли до мирної угоди. Але це було тільки початком майбутньої війни кол, якій немає кінця і до цього дня.

Під час Другої Світової війни Coca-Cola стала продавати напій усім військовим по 5 центів. Це був особистий наказ Роберта Вудрофом. До закінчення війни Coca-Cola продавалася вже в 44 країнах. Цікаво було те, що військовим продавали напій не в пляшках, а в банках, для їх же зручності. Масовий споживач зможе випробувати Колу в банку тільки в 1955 році.

У 1958 році компанія Coca-Cola випускає напій Fanta, а трьома роками пізніше презентує Sprite. Вони обидва серйозно відрізнялися від оригінальної коли, а тому зуміли розширити вплив компанії на ринку безалкогольних напоїв. На жаль, в СРСР Coca-Cola так ніколи і не продавалася толком. Це було пов’язано з тим, що Хрущов віддав перевагу їй компанію Pepsi. Cola з’явиться в Росії (точніше в СРСР) тільки в 1988 році і довгий час буде серйозно поступатися Pepsi за обсягами продажів.

У 1982 році компанія Coca-Cola випускає дієтичну колу Diet Coke. У короткостроковій перспективі цей продукт мав величезний успіх, а ось в довгостроковій таке лінійне розширення не призвело компанію ні до чого хорошого. Приблизно теж саме можна сказати про велику частину інших напоїв Coke, серед яких «Classic Coke», «New Coke», «Cherry Coke”, “Diet Coke”, “Tab», «Caffeine-Free New Coke», «Caffeine-Free Diet Coke »і« Caffeine-Free Tab ». Найбільшого успіху досяг Tab, ніяк не асоціювався із звичайною Coca-Cola.

Під час війни Pepsi Cola і в останньої періодично виникали проблеми. Перший раз це сталося, коли Pepsi запустила свою легендарну кампанію «Нове покоління обирає Pepsi». Сила кампанії полягала в тому, що в будь-які часи діти намагаються бути несхожими на батьків і яким-небудь чином протиставляти себе ним. Враховуючи той факт, що більшість батьків того часу пили Coca-Cola’у дана реклама відмінно спрацювала для Pepsi. Другим моментом стала відмова компанії Coca-Cola від її, мабуть, найкращою рекламної кампанії, слоганом якої було «Першокласна річ». Проте, незважаючи на такі прорахунки Pepsi за свою історію так жодного разу і не змогла навіть порівнятися по частки ринку з Coca-Cola. Що, втім, не заважає компанії процвітати.

У Росії, де за даними на 1991 рік продажі Pepsi в 10 разів перевершували продажу Coca-Cola ситуація змінилася тільки до 1998 року. У цьому році напій Кока-Кола продавався вже в три рази більше, ніж Пепсі. Взагалі, популярність першої, в нашій країні обумовлена ​​швидше за все дуже хорошою новорічної рекламної кампанією, яка як виявилося, сподобалася більшості Росіян (мається на увазі кампанія «Свято до нас приходить»). Та й інші ролики напою, такі як «Чарівна країн» і «Хай все буде Кока-Кола» (про любов молоді) користуються у нас більшою популярністю (та й не тільки у нас), ніж дорогі ролики Pepsi із зірками світового футболу на чолі з Девідом Бекхемом. Причина цього криється в тому, що в роликах останньої, дивляться на Бекхема більше, ніж на напій.

Банку Coca-Cola зразка 1995 року

Банку Coca-Cola зразка 1995 року

Зараз трьом самим популярним напоїв Coca-Cola належить 80% ринку напоїв кола (це: Кока-Кола, Фанта, Спрайт). Крім цього, завдяки все зростаючої популярності напоїв без барвників, компанія Coca-Cola вже займається випуском соків серії Minute Maid, а також спільно з компанією Nestle випускає холодний чай Nestea. Тут треба зазначити, що Pepsi c Lipton знаходяться у більш вигідному становищі. Наприкінці XX століття компанія Coca-Cola придбала права на напій Schweppes у Cadbury. Цей напій користується особливою популярністю в Європі.

Часто, в маркетинговій літературі можна прочитати, що не можна бути всім для всіх. Дійсно можна. Правда, є один виняток. Це компанія Coca-Cola, що існує вже понад 100 років. Сьогодні компанія Coca-Cola продає свої напої більш ніж в 200 країнах світу. Крім того, Coca-Cola сьогодні найбільш впізнаваний бренд. Його впізнаваність дорівнює 98 відсоткам. А це означає, що майже кожна людина на планеті знає, що таке Кока-Кола. Також варто відзначити, що і сама компанія Coca-Cola Company сьогодні є найбільш відомою компанією в світі. Кожен день у світі продається більше 1 мільярда пляшок напоїв цієї компанії. Які перспективи, запитаєте ви? Все буде кока-кола, бренд вже давно потихеньку трансформується, але цінності, які він несе ось вже більше 100 років залишаються колишніми.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.