Як вигідно продати невеликий банк | Предприниматель

Як вигідно продати невеликий банк

Продати банк на вигідних умовах можна під час кризи. Важливо знати , кому це буде цікаво. Цьому принципу послідувала російська група « Ренесанс » , яка продала невеликий український банк групі СКМ Ріната Ахметова в березні минулого року. Конгломерат , який за підсумками 2010 року отримав прибуток у розмірі $ 850 млн , міг придбати і більш великі компанії. При цьому продавців було чимало , оскільки багато західні банки прагнули піти з ринку України . Як же вдалося « Ренесансу » продати свій банк СКМ ?

У 2010 рік став роком кризи поганих боргів у банківській сфері України , а тому багато власників банків не готові були до розширення. І якщо в 2006-2008 роках можна було продати банк за 3-7 капіталів , що було в той час рекордним показником у всій Східній Європі , то вже в 2010- му році отримати навіть один капітал за банк було дуже важко . За словами Грега Краснова , генерального директора Platinum Bank, тоді середня оцінка для банку становила 0,2-1 капіталу і залежала від якості кредитного портфеля . У лютому 2011 року банк Грузії здійснив продаж 80% акцій дочірнього банку в Україні донецьким інвесторам всього за $ 9,6 млн (що становило 0,82 капіталу банку). « Ренесанг » не поширюється про суму , отриманої від продажу банку , але стверджує , що ця сума перевищила капітал банку . Банкіри , які знали про умови цієї угоди , кажуть , що банк був оцінений в $ 31 млн , що склало 1,2 власного капіталу .

У 2005 році «Ренесанс » купує невеликий український банк

Банк був перейменований в Ренесанс Капітал , а його розвиток тривав на базі споживчих кредитів . У результаті фінансової кризи частина операцій була припинена. Як пояснила Тетяна хондр , заступник голови банку Ренесанс кредит у Росії , його власники порахували , що вкладення доларів в Росії куди більш вигідніше , ніж в Україні .

Вже в травні 2010- го власники банку почали підготовку до операції. Тоді банк Ренесанс Капітал , який за величиною активів займав 95- е місце , з кредитним портфелем $ 45 млн , знову запустив раннє заморожену програму споживчого кредитування , але вже під маркою «Ренесанс Кредит ». У цей час СКМ об’єднала Донгорбанк і ПУМБ , що належать їй , і зайнялася пошуком можливостей , які дозволили б їм зайняти сегмент споживчого кредитування , здатного раніше за інших відновитися після кризи. За словами Іллі Архипова , керуючого розвитком бізнесу в СКМ , на створення такого напрямку в ПУМБ пішло б три роки . А щоб зекономити час було вирішено купити невеликий банк, що спеціалізується на споживчих кредитах .

Себастьян Рубай , глава правління Ренесанс Кредиту , ще в 2008 році був зацікавлений у співпраці з ПУМБ . У той час його главою був Рафал Ющак . Вони обговорювали можливість створення спільного проекту у сфері споживчого кредитування. Але спільний проект так і не був реалізований , тому що Ющак незабаром покинув свій пост.

За словами Архипова , про можливість покупки Ренесанс Кредит у СКМ дізналися від колег по ринку. Крім того , менеджери СКМ розглядали й інші об’єкти для покупки , як , наприклад , Platinum Bank та Хоум Кредит Банк ( ХКБ ) . Але так як Platinum Bank теж шукав об’єкти для покупки , СКМ зупинилася на Ренессенсе і ХКБ , з якими почалися переговори і досить швидко була проведена їх due diligence . В результаті ХКБ продав свій Platinum Bank, і СКМ продовжила переговори з Ренесансом . Залишилося тільки встановити вартість банку . Представники Ренесансу почали нахвалювати свій кредитний портфель за високу якість . За 2009-2010 -ті роки банку вдалося продати проблемні борги , отримавши за них 100 млн грн від шести колекторських компаній. За словами Рубая , в той час частка проблемних кредитів в залежності від продукту і банку становила 15-50 %. При чому ці показники були кращими на той час . Однак СКМ не відразу повірили звітів. ПУМБ тоді віддав перевагу підстрахуватися , оскільки ніякого досвіду в споживчому кредитуванні він не мав. Тоді було вирішено віддати частину грошей тільки після повного закриття угоди на випадок , якщо кількість неповернень різко збільшиться , а погіршивши якість кредитного портфеля .

Ще одним доказом на те , що Ренесанс заслуговує вищої ціни , ніж середня в той час для ринку стала хороша команда і нові технології. СКМ з цим погодився , а тому угода була укладена .

Після продажу Ренесссанса донецьким інвесторам , його розвиток пішов в гору. Як говорить Архипов , вже наступного дня після оголошення операції багато його знайомі почали звертатися до нього з питаннями про можливість відкриття депозитів. Правда , на депозити ми не орієнтувалися , так як більш дешеві ресурси для цього може залучити ПУМБ. Вже в 2011 році активи банку Ренесанс Кредит зросли до 40%. У банківській системі показник зростання склав 12%. СКМ не стали міняти штат , а тільки розширили його до 2000 осіб , що на 67 % більше попереднього показника. Як зазначає Краснов , це дозволило ПУМБу стати одним з лідерів у сфері споживчого кредитування. Поставлені цілі були досягнуті.

До того ж , ситуація в Ренесансом склалася б краще в тому випадку , якщо б на затягувалися переговори з СКМ на вісім місяців. І поки велися переговори про ціну угоди , конкуренти Ренесансу запропонували споживачеві найбільш вигідні умови для співпраці. В результаті Ренесанс увійшов до трійки найбільших мереж пізніше інших і на менш вигідних умовах. На сьогоднішній день Ренесанс відстає від лідерів ринку у сфері споживчого кредитування за кількістю точок продажів у три рази.

Це означає , що СКМ і далі буде скуповувати банки. Необхідно продати банк СКМ ? Як зазначає Архипов , щоб зацікавити СКМ у покупці банку , необхідно чітко показати , яким чином цей бізнес зможе доповнити бізнес Ахметова , адже недостатньо просто збільшити його масштаби . У Ренесанс Кредиту це вийшло. Та й ціна такої угоди повинна бути розумною.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.