Як заробити на вільних коштах? | Предприниматель

Як заробити на вільних коштах?

Банкір ділиться порадами.

Фінансова стратегія подібна гонкам. У результаті реалізації звичайних витрат, а також різниці в термінах і обсягах валових доходів в діяльності кожної компанії завжди з’являються вільні кошти. Найголовніше – ефективно використовувати ці кошти.

Тимчасово вільні гроші

Дуже часто власники стрімко розвивається бізнесу намагаються спрямувати всі ресурси фірми на отримання швидких, але ризикованих доходів. І головне завдання в цій справі – використовувати вільні кошти максимально ефективно, зрівнюючи залишок на розрахунковому рахунку до розміру банківської комісії і направляючи виручку в оборот.

В якості об’єктів вкладень можуть бути як незаплановані витрати, так і додаткові напрями бізнесу одного власника. Звичайно, такий спосіб управління засобами не завжди може виявитися вигідним, результат залишається непередбачуваним. Щоб процес розвитку компанії став більш стійким і передбачуваним, а дохід стабільно збільшувався, потрібно не тільки постійно аналізувати грошові потоки, але вміти правильно і своєчасно планувати. Для цього підприємцю корисно вести платіжний календар, який допоможе складати більш точні прогнози щодо розвитку компанії.

Вільні кошти найкраще перетворити в грошові еквіваленти: якщо не враховувати механізми настільки ризикового фондового ринку, то в співвідношенні ризику і прибутковості, а також ліквідності найбільш оптимальним стало б вкладення коштів не довгострокові депозити. Тобто компанія може забезпечити собі додатковий дохід, не ризикуючи втратити його від змін інфляції.

Використання депозитів, як засіб для додаткового доходу слід зробити постійною практикою. Ще краще, якщо фінансовий менеджер компанії використовує цей інструмент у фінансових обліках фірми.

Вигідні можливості

Звичайно ж, вільні кошти можуть з’являтися не тільки в результаті грамотного планування, а й непередбачувано. При чому таких варіантів існує безліч, тому слід вказати хоча б найбільш можливі з них. По-перше, вільні кошти можуть з’являтися в результаті ефективного стягнення заборгованостей з дебіторів. Також дуже важливо проводити коригування за термінами здійснення інвестиційних проектів, іноді міняти умови розрахунків з споживачами і постачальниками, відшкодовувати ПДВ. Крім того, зростанню зведеного доходу сприяють відстрочки по платежах, якщо це документарна форма розрахунку (банківські гарантії та акредитиви), сезонний характер бізнесу. Звичайно ж, сприятливо впливають на прибутковість справи збільшення обсягів продажів, особливо, якщо вони не заплановані. При укладанні великих угод може тимчасово утворюватися надлишок коштів, який також можна направити на депозитний рахунок. Якщо це досить велика компанія, то збільшення вільних коштів сприяють допемісії акцій. В останніх ситуаціях компанія може відкривати не стільки короткострокові, скільки довгострокові кредити від 2 до 6 місяців.

Звичайно ж, при появі вільних коштів, багато підприємців направляють їх на придбання необхідних інструментів і матеріалів для майбутніх робіт, для оплати різних послуг, оплати оренди наперед, переобладнання робочих приміщень і т. д. Але такого роду розтрати можуть призвести не тільки до затоварення складів , але в майбутньому можуть і не знадобиться, адже динаміка продажів за своїм характером дуже нестійка і попит на певну групу товарів може різко впасти. Як правило, передчасна оплата постачальникам і вкладення грошей у нові проекти, реалізація яких може затягнутися і зажадати великих коштів, є не дуже вигідною для підприємця. Тому всі витрати варто дуже ретельно планувати і зважувати.

Крім цього, вкласти гроші на депозит можна практично на будь-який термін, тому переважно зберегти вільні кошти до періоду виплати винагород працівникам, оплату страхових внесків, податків, тобто до того періоду, коли витрати будуть більше звичайного.

У чому ж вигода?

Представники середнього бізнесу можуть отримувати додатковий дохід, розміщуючи гроші на депозитах самих різних термінів, починаючи від трьох днів. Таким чином, дохід надходить щодня в залежності від поточних ставок на міжбанківському ринку. Така можливість існує і для представників малого бізнесу, але термін депозиту краще збільшити до 14 днів. Всю вигоду такого вкладення можна оцінити підрахувавши дохід від вкладу конкретної суми на конкретний період.

Крім того, помітну надбавку на рахунок може дати навіть внесок грошей overnight, тобто з п’ятниці на суботу. Таким чином, компанія зможе за одні вихідні отримати дохід на покриття незначних витрат, як, наприклад, оплата зв’язку, комунальних послуг або банківських комісій.

На сьогоднішній день російські банки пропонують широкий вибір депозитів для юридичних осіб, які можуть вибирати вклади в залежності як від власних уподобань, так і від особливостей свого бізнесу.

Як витрачати кошти

Один з найбільш зручних депозитів дозволяє не тільки поповнювати, а й витрачати частину грошових коштів за умови, що залишок на рахунку не повинен становити менше 50% від вкладеної спочатку суми. Особливо зручний такий внесок для компаній, які займаються сезонним бізнесом. Таким чином, можна примножувати свій дохід в період зростання кількості продажів. Найкраще відкривати такий депозит на термін від 3 до 6 місяців. Головною перевагою буде можливість збільшувати процентну ставку під час дії договору за депозитом і по мірі примноження коштів, адже процентна ставка залежить не тільки від терміну вкладення, але і від кількості вкладених коштів.

Витрачати гроші з депозиту слід в період закупівель матеріалів та сировини, оплати підрядникам за сезонні роботи. Але при цьому процентна ставка дещо знизиться. Якщо ж ви не плануєте ніяких значних витрат, то можна вибирати депозитні вклади з підвищеною ставкою на конкретну суму і термін вкладення. Це дозволить отримати дохід вище середнього на ринку з аналогічними параметрами. А в разі дострокового припинення депозиту ви вже не зможете отримати очікуваний прибуток, адже в таких випадках банки нараховують тільки звичайну ставку по внесках «до запитання».

Також є можливість отримати дохід на залишок негорючих засобів за розрахунковою карті. Процентна річна ставка в такому випадку становить 2-3%, і при цьому немає необхідності відкривати рахунок у банку.

Скільки покласти на депозит

Якщо і фінансовий директор, і власник компанії готові вкласти вільні кошти на депозитний рахунок, то залишається вирішити одне питання: яку ж суму краще вкладати? Існує кілька способів, які дозволяти максимально грамотно розрахувати суму для вкладу. У першу чергу, не слід рівнятися на середні показники за депозитними вкладами. Згідно з даними Росстату за 2012 рік, відсоток грошових коштів російських підприємств, що знаходяться в оборотних активах дорівнював 7,5, в той час, як для короткострокових вкладень цей показник становив 17,3%. При цьому розмір вкладу залежить і від галузі, в якій працює підприємство, і від етапу його розвитку і т. д.

Щоб максимально точно визначити суму грошових коштів для внеску, слід звернутися до моделі, розробленої західними економістами Стоуном, Міллером і Орром. Не слід забувати про фінансово коефіцієнті абсолютної платоспроможності, де нормою є сума в розмірі 20-25% від загальної величини існуючих кредитних зобов’язань.

Крім того, багато досвідчені фінансисти можуть самостійно визначити величину грошового внеску, виходячи з особливостей свого бізнесу і тенденцій у розвитку галузі. А визначенням ефективності такого вкладення стане професійне четье керуючих, які зможуть заробити на наявних ресурсах набагато більше, ніж гарантують всі вище перераховані способи.

А щоб управління вільними коштами стало більш ефективним, досить удосконалити процедури касового планування і прогнозування. Банки, у свою чергу, можуть забезпечити більш оперативне управління фінансовими коштами підприємства за допомогою своєчасної підготовки необхідних договорів та використання системи «банк-клієнт».

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.