Захист від колекторів | Предприниматель

Захист від колекторів

Що потрібно знати боржника: відмінність між представниками цивілізованих структур і «чорними колекторами», і як з ними розмовляти.

Ви напевно чули страшні історії про візити колекторів: що з’являються раптово, погрожують, навіть залякують. Насправді це далеко не так – сильно наляканий, загнаний в кут людина навряд чи захоче продовжувати контакти, а, отже, і не віддасть гроші. У цій статті я збираюся запропонувати кілька порад заборгували, за яких «взялися» колектори.

1. З першого дзвінка колектора необхідно перевірити його «легальність». У агентства повинен бути договір з банком про передачу боргів. Інформацію про це можна отримати в банку або зробити запит документів в самому агентстві. «Нелегальні» колектори можуть не мати юридичних підстав для контактів з Вами.

Ви маєте повне право переконатися в тому, що той, хто телефонує дійсно є співробітником колекторського агентства. Уточнюйте назву агентства, прізвище та ім’я того, хто телефонує, і обов’язково – підстави для роботи з Вашою заборгованістю. Не зайвим буде запитати – чи залишилися незмінними реквізити для погашення кредиту. Дані агента і компанії, яку він представляє, стануть в нагоді, якщо доведеться подавати на них скаргу.

2. Потрібно дізнатися суму боргу і з’ясувати, чи правильно його розрахували. Вам слід запитати у банку деталізацію по особовому рахунку і виписку з нього. Отримавши дані, візьміть Ваш договір з банком і спробуйте самостійно перерахувати суму заборгованості.

3. Основна порада при розмові з колектором: не панікуйте і не конфліктуйте. Налаштуйтеся на конструктивну розмову. У співробітника агентства немає завдання «тиснути» на боржника, його мета – повернути гроші свого клієнта (банку), і для нього важливо домовитися з Вами. Пропонуйте перерозподілити заборгованість, запропонуйте скласти зручний Вам графік погашення боргу. Агент скоріше погодиться на невеликі щомісячні відрахування від зарплати, ніж вимагатиме виплати всієї суми «до завтра».

Існують невеликі психологічні прийоми, які можна використовувати при спілкуванні з співробітниками колекторського агентства. Запропонуйте звертатися до Вас просто по імені, без по батькові, це передбачає підвищення рівня довіри. Запитайте про можливість особистої зустрічі – багатьом звичніше важливі питання вирішувати в телефонній розмові. Наприклад, Вам може бути незручно обговорювати свої борги в колі сім’ї чи на роботі.

Як не сумно усвідомлювати, але на практиці процес спілкування з боржниками виглядає мало не протилежним чином. Заборгували клієнти банку вимагають поговорити з представником цього банку, не бажаючи розмовляти з третьою особою. Можуть і просто вносити телефони агентства в «чорний список», ігнорувати або скидати дзвінки. З точки зору психології це логічно – людина не хоче говорити про свої проблеми. Але це в корені не правильний підхід. Раз вже банк звернувся до послуг колекторської компанії, більше контактувати з Вами він не буде. Тому уникати спілкування з агентством – значить просто затягувати вирішення питання. Це також загрожує збільшенням суми боргу, так як поки Ви тягнете час, продовжується нарахування штрафних санкцій та відсотків.

4. Навіть якщо у Вас немає фінансової можливості погашення боргу, краще все-таки виходити на зв’язок з агентами колекторської компанії. Життєві ситуації бувають різні, і для колектора важливо знайти індивідуальний підхід до кожного платника. Не тому що колектор людяний, а тому що так збільшаться шанси повернути борг. Не потрібно просити банк про відстрочку – так Ви тільки втратите час даремно. Постарайтеся пояснити Вашу ситуацію агенту. Принесіть документи, які підтвердять Вашу тимчасову неплатоспроможність (довідку з центру зайнятості, наприклад). В такому випадку колекторське агентство надасть Вам відстрочку.

5. Що відбувається, якщо колекторам не вдалося додзвонитися до позичальника, і вони все-таки приїхали з візитом? Як потрібно діяти? Перш за все, вимагайте у гостей документи, що підтверджують їх приналежність до конкретного колекторському агентству і право представляти інтереси банку (банк виписує спеціальну довіреність, яку Вам повинні пред’явити). Вам вирішувати, впустити агента в квартиру або розмовляти через поріг. Завданням колектора в цій ситуації є не лаяти Вас або залякувати, а налагоджувати ділові відносини і вести переговори. Поговоріть з агентом і спробуйте з його допомогою знайти шляхи погашення заборгованості.

У практиці нашої компанії, трапляється, доходить до кумедних ситуацій. Один з агентів, що працює по виїздам до боржників, приїхав до одного неплатнику для прояснення ситуації. Людина почала йому розповідати, як складно знайти роботу, що життя йде під укіс та інші подібні речі. Наш агент детальніше розпитав позичальника про його професійних навичках, досвіді роботи і поїхав. Через день колектор приніс боржнику газету з пропозиціями щодо працевлаштування і запропонував зателефонувати по ряду вакансій прямо зараз, перед ним. Його запросили на кілька співбесід і незабаром запропонували роботу, після чого він погасив заборгованість.

6. Всі вищевикладені поради підходять для нормальних, цивілізованих і законних колекторських компаній. Але до сих пір існують «чорні колектори», і вони продовжують працювати, незважаючи на те, що їх зовсім небагато і банки до них рідко звертаються. Що ми знаємо про них? «Чорними колекторами» називають групу фізичних осіб, які часто навіть не реєструються як підприємство, що займаються скупкою проблемних заборгованостей у невеликих банків. Їх метод роботи полягає в психологічному тиску на боржника, за допомогою телефонних дзвінків або особистого контакту. Вони користуються усіма засобами, щоб ввести людину в стресовий стан. Це виключає в нього здорову думку запитати документи, що дають право на їх діяльність. «Чорні колектори» можуть змусити Вас думати тільки про повернення грошей, або про плачевні наслідки ухилення. Якщо ж у них вимагають документи, вони використовують підхід «повинен – ​​поверни, і питань не задавай».

Як приклад: один позичальник не погасив вчасно заборгованість у своєму банку. Справа перейшла колекторському агентству, яке виявилося саме такий нелегальної конторою. Позичальник погодився продати особистий автомобіль і прийняв запропоновану агентством в цій справі допомогу. «Чорні колектори» придбали у нього машину через підставну особу, переоформили її і повідомили про перерахування виручених коштів банку. Пізніше, коли з’ясувалося, що в банку ніяких грошей не отримували, позичальник опинився без авто, без грошей і зі старим боргом.

Інший приклад нелегальної роботи таких компаній: позичальникові надаються нові реквізити для погашення боргу, не ті, які надані в договорі з банком. Людина переводить туди кошти і безповоротно їх втрачає, маючи при цьому не погашений борг.

Головний висновок: в будь-якому випадку вимагайте від агентів колекторської компанії всі необхідні документи, перевіряйте ще раз реквізити в банку, перестраховуються. Якщо Вам погрожують – скаржтеся в банк, чиї інтереси представляє колектор. Якщо це нічого не дає, і Вам продовжують погрожувати, звертайтеся до правоохоронних органів. Якщо міліція не приймає заяву або нічого не робить, дійте серйозно – пишіть заяву в прокуратуру і подавайте на колекторів в суд.

Мені дуже хотілося б, щоб Вам ніколи не довелося скористатися цими порадами. Просто серйозніше ставитеся до своїх витрат, і не робіть необдуманих придбань.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.