Михайло Комісарук: «Нам пропонували за Ukr.net $ 100 млн» | Предприниматель

Михайло Комісарук: «Нам пропонували за Ukr.net $ 100 млн»

Один з найпопулярніших в Україну сайтів – Ukr.Net – вибрав свій, особливий шлях розвитку. Серед керівників порталу складно знайти людей з досвідом роботи в інших онлайн-проектах. Компанія не боїться відкрито заявляти про конкуренцію з Google. Не бере участь у прийнятому багатьом дослідженні, але профінансувала інше. Навіть доходи її нетипові – на банери припадає менше третини фінансових надходжень. Перераховувати особливості можна довго. Але результати говорять самі за себе – щодня на сервіси компанії приходить понад мільйона українських користувачів, при цьому вона все ще залишається приватною українською компанією. Докладно про те, як вдалося цього досягти, AIN.UA розповів глава наглядової ради «Укрнет» Михайло Комісарук.

Ukr.net раніше був провайдером. Як він став порталом?

Компанія «Укрнет» була створена в 1998 р. як інтернет – провайдер. Зазвичай, провайдер надавав своїм абонентам сервіс електронної пошти. На відміну від інших, Укрнет дозволив використовувати наш FREEMAIL всім українським користувачам інтернет.

У 2004 р. стало ясно, що ринок ISP переходить у стадію консолідації, і, в перспективі, в кожній з категорій (дротовий і бездротовий інтернет) залишиться по парі сильних гравців і кілька оптимістів. Зайняти гідну позицію на ринку зможуть компанії, що володіють власною інфраструктурою, оптичній або радіо. Щоб побудувати таку мережу по всій країні, необхідно було вкласти понад мільярд доларів.

Інший, не менш важливою передумовою, була наявність кількох сотень тисяч користувачів FREEMAIL. Вже тоді воно перевищувало число користувачів будь-якого українського web-сервісу.

Коли стало зрозуміло, що гра варта свічок і перед вами дійсно перспективний бізнес?

Це було рішення задачі, відповідь до якої написаний в кінці підручника. Оскільки Україні поки не є лідером в галузі розвитку інтернету, то для того, щоб зрозуміти, куди бігти, досить було подивитися на західні ринки.

Судячи з вашої біографії, ви прийшли в компанію тільки в 2005 р. Як ви в ній опинилися?

У 1993 р. я влаштувався в Ізраїлі. Там заснував ІТ-компанію і більше 10 років керував розробкою ПО для банків. Паралельно, на прохання батька, якому належить контрольний пакет «Укрнет», доглядав за сімейними активами.

У 2004 р. у мене з’явилося більше вільного часу і я – зайнявся створенням порталу, перебуваючи в Ізраїлі. Проект виявився дуже цікавим, і в 2005 р. я переїхав в Україну.

З чого саме ви починали портал?

Спочатку у нас була тільки пошта, потім з’явилася новинна стрічка і пошук, посилання, сайт працевлаштування. Як виявилося – ми вгадали зі стартовими сервісами. Потім з’явилися Кіно, ТV, PLAY, знайомства, «Маркет» та інші.

Розкажіть, будь ласка, які основні помилки вами були допущені на початковому етапі?

Перша помилка – сліпо копіювати чийсь досвід. Зробивши своїм кумиром Yahoo, ми пішли шляхом створення власних сервісів в широкому спектрі категорій, використовуючи «зонтичний» бренд. На щастя, бюджет у нас був не безрозмірний, і ми вчасно прозріли.

Інша важлива помилка – недооцінювати свою відповідальність. Ми запросили зарубіжних «гуру», в розрахунку на те, що вони знають шлях до успіху. А переконалися, що «справа порятунку потопаючих – справа рук самих потопаючих». Для створення бізнесу недостатньо набору знань. Діти повинні народжуватися від любові. У створення бізнесу потрібно вкласти частину себе.

Розкажіть, що вдає із себе Ukr.net сьогодні?

Над розвитком інтернет-проектів трудяться більше 200 чоловік. Це штатні співробітники, фрілансери і підрядники. Кожним сервісом займається окрема команда. Щодня наші сайти відвідує більше мільйона чоловік з України та близько 200 тисяч користувачів з-за кордону. Місячний охоплення проектів на домені Ukr.net – а у нас є проекти і на інших доменах – складає близько 6,5 млн користувачів з України та кілька мільйонів зарубіжних.

Ваша посада називається «голова наглядової ради» – чи займаєтеся ви оперативним управлінням?

Немає. У нас також немає CEO в традиційному плані. Є директор, але він займається адміністративними та юридичними питаннями. А я відповідаю за стратегію і консультую колег.

На чому заробляє ваша компанія?

Джерелами доходу є медійна реклама, продаж переходів та платні сервіси. До слова, на баннера доводиться не більше 30% доходів.

Конкретні цифри доходів можете називати?

Ми не зацікавлені розкривати цю інформацію. Зазначу лише, що за минулий, кризовий рік наші доходи виросли. Практично весь прибуток ми реінвестуємо в розвиток.

речі, а коли з’явилося, що реінвестувати?

Діставати гроші з кишені власників ми перестали в 2007 р. Тобто для виходу на самоокупність потрібно два роки.

Надходять вам пропозиції з продажу компанії?

Так, по кілька разів на рік. Ми шанобливо розглядаємо кожну пропозицію, але не зацікавилися жодним з них.

Про які суми йдеться?

Найкраще по грошах пропозицію містило суму 100 млн. доларів.

Ви вважаєте, що Ukr.net коштує більше $ 100 млн?

Товар коштує стільки, скільки за нього готові заплатити. До слова, у нас є рішення акціонерів про IPO на одній зі світових бірж. Спочатку планували вийти в 2012 г, але зараз, я думаю, нам знадобитися додатково рік-другий. Розмістимо 20-30% акцій і дізнаємося, скільки коштує Укрнет.

Поговоримо про сервіси. Ви заявили, що зосередилися на поточних проектах. Ви вважаєте їх лідерами?

8 з 10 лідери.

речі, нещодавно ви анонсували новий музичний сервіс, але не запустили його в намічені терміни …

Технічний керівник сервісу раптово одружився і відпросився у весільну подорож. Я особисто дізнався про це за тиждень до цієї поїздки. Весілля справа важлива. Але ми розуміємо, що обпеклися, зробивши заяву з конкретними термінами. Винесемо з цього урок. Щодо цього сервісу, сподіваюся, запустимо його в найближчі місяці.

Один з ваших джерел доходів – продаж переходів з новинної стрічки. Але на відміну від тих же банерів, все грунтується на домовленостях і на сайті немає публічно викладених умов і прайс-листів для трафіку. З чим це пов’язано?

Складно формалізувати оцінку таких параметрів як авторитетність, оригінальність, оперативність, затребуваність, зручність інтерфейсу, швидкість віддачі сторінок і т.п. і сформулювати це в публічному прайсі.

Якщо перетворити цей сервіс в механізм з продажу трафіку, то заручниками такої моделі стануть наші читачі. А це останнє, що нам потрібно.

Тому умови співробітництва визначаються індивідуально. Діапазон цін на трафік ми також не розголошуємо. Найбільш авторитетні ресурси можуть час від часу отримувати частину трафіку безкоштовно. Всього до стрічки новин зараз підключено більше 800 видань.

Інший ваш проект – сервіс прогнозу погоди «Синоптик». На відміну від інших, він запущений на окремому домені, а не в рамках порталу. З чим це пов’язано?
Це маркетингове рішення. З брендами – фахівцями, домінуючими в цій категорії, можна успішно конкурувати тільки окремим брендом. Погодні розділи порталів – яскравий приклад неефективності використання зонтичного бренду проти «спеціаліста».

Михайле, розкажіть, чому Ukr.net не бере участі в панелі Gemius?

Ми вважаємо їх модель вимірювань вкрай ризикованою з точки зору достовірності результатів. Проблем декілька.

Панель Gemius сформована з користувачів, рекрутованих анонімно. Репрезентативну вибірку ж можна сформувати виключно в оффлайні, шляхом face to face рекрутингу. Необхідно також відслідковувати трафік панелісти незалежно від браузера і очищення куки. Необхідно мати дані про трафік як з домашнього, так і з робочого комп’ютера. Необхідно контролювати панелісти (технічно і по телефону) на предмет дотримання перерахованих вище вимог.

Я вже не кажу про те, що психотип «добровольця» аж ніяк не репрезентує психотип генеральної сукупності. І, відповідно, його стиль використання інтернет не може репрезентувати поведінку всієї аудиторії.

Так можна тільки дані з лічильника збирати, без соцдема?

Лічильників вистачає і без цього. Є той же Бигмир, в якому ми присутні давно. Кожен зайвий лічильник уповільнює роботу сайту. І змушує користувача чекати.

На відміну від Бігміру, дані Gemius визнала стандартом УАІР і на неї все більше орієнтуються рекламодавці …
Ми пропонували УАІР організувати проведення дослідження відповідно до міжнародних соціологічними стандартами в рамках цієї асоціації. Нам відповіли, що ринок не готовий оплатити такий продукт і на цьому етапі слід скористатися «дешевим» рішенням для малих країн та країн з низьким проникненням інтернет. Наш аргумент, що Україна – не «бананова республіка» не був почутий. І справа тут не в «квасному» патріотизмі. А в повазі до професіоналізму рекламодавців, що працюють на українському ринку.

Достовірна інформація про аудиторію сайтів дозволить рекламодавцеві отримувати високу віддачу від вкладень в інтернет-рекламу. І мотивує збільшення частки бюджетів на інтернет.

З вересня 2010 рекламодавцям, агентствам і майданчиків є дослідження, проведене на замовлення ІнАУ компанією InMind. До кінця 2010 доступ до його результатів можна отримати безкоштовно. Думаю, в 2011р. можна буде судити про те, на який орієнтуються дослідження рекламодавці.

Але ж крім вас його не підтримує ніхто з великих майданчиків?

На кожне засідання комітету з інтернет-реклами при ІнАУ приходить директор Яндекс.Україна. Він обіцяв визначитися протягом жовтня з розміром внеску, який Яндекс готовий інвестувати в це дослідження. Інтерес демонструвала і Mail.ru. У роботі комітету бере участь близько десятка рекламних агентств, великі рекламодавці.

задоволені ви першими результатами представленого дослідження?

Так. На сьогоднішній день, профінансована панель з 1200 чоловік. У той же час, всі згодні з тим, що панель з 5000 дозволить коректно вимірювати істотно більший спектр майданчиків. Практично всі, які цікаві рекламодавцям. Ми запрошуємо учасників ринку вкластися в розширене дослідження. Самі по собі представлені дані у мене сумнівів не викликають.

І навіть дані по Facebook?

Ви про те, що при зареєстрованих 600 тис. користувачів, місячна аудиторія, яку показало дослідження, мало не на порядок більше?

Артур, на AIN.UA встановлено промо Facebook як у вигляді кнопок «I like», так і окремим блоком зі списком користувачів. Аналогічні прояви розміщені на великій кількості сайтів, особливо новинних, відвідуваних. І по них, повірте, натискає величезна кількість людей, які не користуються Facebook, поки … А поштові розсилки? Багато зареєстровані користувачі дають йому логін і пароль від своїх поштових скриньок. І всі їх контакти отримують від Facebook інвайт.

Facebook для вас це партнер чи конкурент?

Це сервіс з іншої категорії – соціальна мережа. Ми вітаємо серйозного гравця, позитивно впливає на збільшення користування інтернет в Україні. І вже почали з переговори про партнерство.

Але ж у деяких країнах, він в якості джерела трафіку на сайти ЗМІ вже випередив Google. У нашій же країні ви часто виступаєте таким джерелом …
Ми завжди випереджали Google в якості джерела трафіку на українські ЗМІ, в рази. А змагання стимулює розвиток.

Розкажіть, з чим була пов’язана ваша PR-активність проти Google?

Ми розглядаємо Google в якості основного конкурента за роль стартової сторінки.

Чому обрали саме цю, досить незвичайну нішу?
Ми вважаємо, що відмінно підходимо на цю роль. Той же Google – хороша Пошукова система і ми самі використовуємо їх пошук. Але, в якості стартової сторінки, наш портал більш зручний для українського користувача.

А чому саме зараз?

За п’ять років з 2005 по 2010 роки ми знайшли безумовне лідерство в категорії «український портал», обійшовши за лояльної аудиторії найближчих конкурентів більш, ніж в два рази. Наступна мета – позиція найбільш популярною стартової сторінки українських інтернет користувачів. І тут нашими конкурентами є міжнародні бренди.

Але ж портали зазвичай міряють місячний охоплення?

Це від лукавого. Точно також, як міряти Facebook п’ятьма млн відвідувачів, які на нього зайшли з промо блоків або розсилок.

Якщо говорити про цифри з лічильників. Порівняйте наше ядро ??аудиторії та найближчих колег. Наше перевершує їх більше, ніж у два рази. ukr.net – один з найпопулярніших пошукових запитів, в рази популярніший, ніж запити по доменах наших колег.

80% денної аудиторії приходить до нас усвідомлено, набравши в адресному рядку або в пошуковій формі – укрнет, ukr.net або відкривши браузер, де ukr.net встановлений стартовою тощо. 80% органічного трафіку. При цьому наша денна українська аудиторія перевершує найближчого конкурента більш, ніж в два рази. А місячна не менше, ніж у півтора.

На завершення, запитання від читачів AIN.UA, навіяний недавнім опитуванням. Якщо в уанеті почнеться рух за чесні правила гри, які поки не будуть підкріплені законами, але однією з цілей якраз і буде доопрацювання цих самих законів, чи підтримаєте ви цю ініціативу?

Добру справу. Можна організувати такий рух під егідою ІНАУ.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.