Логіка інвестора | Предприниматель

Логіка інвестора

Одного разу Патриція Клоерті, голова ради директорів компанії Delta Private Equity Partners, прийняла рішення про операцію в літаку по дорозі з Нью-Йорка до Москви після бесіди з попутником про його бізнес – їй сподобалося, як він ставиться до справи і команду. У Клоерті професійну чуття на компанії, які можуть зрости: вона вже 40 років займається венчурними інвестиціями по всьому світу і входить до ради директорів 70 компаній, у тому числі Нью-Йоркської фондової біржі.

У Росії Патриція Клоерті з 1994 року. Її компанія управляє тут двома фондами прямих інвестицій. В інтерв’ю Forbes вона розповіла, ніж відносини підприємців з інвесторами відрізняються від її досвіду в інших країнах, які галузі здаються їй перспективними і де шукати ідеї для нового бізнесу.

Чим займаються інвестори зараз, у кризу?

Зараз у багатьох труднощі і немає нових угод – вистачає справ з тим, що є. Ми теж сфокусувалися на існуючому портфелі. Важливо бути впевненим, що всі компанії пройдуть через кризу. Ми коригуємо стратегію їх розвитку, наводимо порядок у балансових звітах, намагаємося реструктурувати всі борги, які можливо. І, звичайно ж, знижуємо витрати. Це питання виживання. Але ми робимо так в кожну кризу.

«Вони дуже багато говорять про ціну»

Де б ви порадили підприємцям шукати гроші тепер?

Я 40 років у бізнесі і впевнена, що завжди можна знайти капітал – у сім’ї та друзів, у фондів, в інших бізнесменів або у банків. Проблема підприємців в тому, що вони проводять багато часу в переговорах про ціну.

Ми більш жадібні?

Не більше, ніж десь ще. Це типова помилка підприємця, який вперше починає свою справу. Він воліє мати великий шматок чогось маленького, а не маленький шматок чогось великого. Ця одержимість – самому мати контроль – гра невдах, тих, хто не розуміє, що, піднявши капітал, може зрости в рази. Капітал сприяє зростанню і бере на себе ризик, тому має право розраховувати на частку в бізнесі. Багато компаній ніколи не виросли б у світових лідерів, якби не інвестори, яким власники віддали свого часу контрольний пакет.

Є ще якась специфіка спілкування інвестора і підприємця?

Велика проблема – брак прозорості бізнесу для інвестора. Якщо я вкладаю в проект свої гроші і енергію, то має право розраховувати на повну інформацію по ньому. Зараз, в кризу, ми вимагаємо від компаній, в які інвестували, більше звітності. Ми запитуємо звіти по кварталах, щомісячні, іноді навіть частіше. Так завжди буває в кризу. Вашим підприємцям непросто – немає подібної традиції.

Зараз взагалі не вистачає взаємної довіри між менеджерами, інвесторами, регуляторами. Ніхто не поводиться чесно. Власники приватних компаній починали в 1990-і роки. Вижити і розбагатіти тоді можна було, тільки уникаючи податків. У розвинених економіках, коли підприємець не сплачує податки, його чекають великі штрафи. Навіть майно може бути конфісковане. І тому більшість бізнесменів сумлінно платять.

На що ви звертаєте увагу, коли приймаєте рішення, чи інвестувати в бізнес того чи іншого підприємця?

Він повинен реалістично дивитися на речі. Велика справа – бізнес-план. Реалістичний. Здійснимий. Підготовка такого плану дуже важлива.

А на харизму дивитеся?

Я не вірю в магію харизми. Хороший підприємець може бути і занудою. Головне, щоб він виконував заявлений план. Мені важливо, щоб він був діловим людиною. І зовсім не важливо, чи є він цікавим співрозмовником, з яким мені приємно було б обідати.

«Зараз хороший час починати свою справу»
Можете пригадати свою улюблену інвестицію?

Я не можу виділити якусь з 55 компаній, якими займалися наші фонди. Усі інвестиції були успішними. Суперприбутковими були інвестиції в медіа, наприклад. Ми продали пакет в СТС за ціною, у чотири рази перевищує вкладення. Пакет у NCN, операторі кабельних мереж, – в три рази дорожче, пакет в ТВ3 – майже в 13 разів дорожчі.

Якщо говорити про міжнародні компанії, то найбільше я пишаюся інвестицією у фармацевтичну фірму Agouron Pharmaceuticals в Сан-Дієго, США. Група вчених розробляла ліки для лікування ВІЛ-інфекції. Я увійшла в цей проект в 1988 році. Вклала близько $ 20 млн на дослідження, клінічні випробування – спершу на тварин, потім на людях, отримання сертифікатів (у фармацевтиці тести займають багато часу, все це розтяглося на дев’ять років). Зараз компанія – світовий лідер у виробництві медикаментів для ВІЛ-інфікованих. Я вийшла з інвестиції в 1995 році, продавши частку за $ 2,2 млрд. Збіглося багато факторів: чудові вчені, старанні менеджери і гідна місія – боротися з ВІЛ.

У вас особисто в кризу стало більше часу?

Немає. У мене не було багато вільного часу всі ці 40 років. І мені це подобається. Навіть коли лечу в літаку, обов’язково шукаю нову ідею для бізнесу. Це звичка. Багато інформації я отримую з фінансових звітів компаній, в яких є членом ради директорів, досліджень, звітів аналітиків. Читаю журнали, включаючи Forbes. Багато є доступною інформацією, яка може стати в нагоді в бізнесі.

Які галузі будуть швидше інших зростати після кризи або навіть можуть вирости під час рецесії?

Я вірю у ваш споживчий ринок – тут немає багатьох товарів, не розвинені багато послуг. Цікаво інвестувати в медіа, телекомунікації, фінансові послуги. Підприємцям можна не винаходити щось своє – бери ідею в інших країнах, дивись, що працює, що немає, адаптують до ринку і запускай. Подивіться на інтернет-бізнес. Ще безлічі послуг, успішно розвиваються в Європі, США та Азії, немає в Росії та пострадянських держав.

А в які компанії ви не стали б інвестувати?

У компанії, де чоловік і дружина володіють бізнесом: там занадто багато емоцій. У мене був подібний досвід. Також в Росії – як і ще в деяких країнах – не можна інвестувати в бізнес, пов’язаний з інтелектуальною власністю, вона просто не захищена. Це найбільша перешкода для інвестицій в розробки нових технологій. У всьому світі венчурним інвесторам цікаві саме такі фірми, тому що є реальна можливість збільшити вартість компанії у багато разів, якщо технологія виявиться конкурентоспроможною в глобальному масштабі. Інтелект – найбільший ресурс для зростання капіталізації компанії. Саме за рахунок нього формується додана вартість.

Серед росіян багато талановитих розробників. Завдяки «радянським мізках» багато фірм успішні в Ізраїлі, Європі та Америці. Та ж PayPal створена російською. І я в США інвестувала в розробку двох російських хлопців, які вивчали напівпровідники. Я купила за $ 12 млн 24% компанії. І продала цю частку IBM в 20 разів дорожче. Але для подібних інвестицій потрібно, щоб інтелектуальна власність була захищена.

Готуєтеся ви до нових операцій?

Так, ми дивимося на нові угоди спільно з командою з UFG Private Equity. Я поставила собі мету укладати одну-дві угоди в рік. Але ми ретельно зважуємо ризики, так як інвестуємо заощадження громадян США і Західної Європи.

Чи цікаві вам подешевшали активи?

Багато хто зараз дивляться на активи компаній, які відчувають проблеми. Але потрібно розуміти, що, швидше за все, були допущені серйозні помилки, раз бізнес потрапив у глухий кут. Все може бути занадто запущено.

Чи можна починати бізнес зараз?

Зараз хороший час починати свою справу, тому що не потрібно багато капіталу: зарплати і оренда нижче, ціни на багато матеріали та послуги впали. Головне, щоб були хороша ідея і можливість генерувати прибуток негайно.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.