Право Стіва Джобса | Предприниматель

Право Стіва Джобса

В електронному листі, який Стів Джобс розіслав своїм співробітникам, було сказано небагато: Джобс писав, що йде у безстрокову відпустку за станом здоров’я, обіцяв тримати руку на пульсі стратегічних рішень компанії і коли-небудь повернутися, а також просив поважати його приватне життя. Все. Акції Apple впали відразу на 5% і до кінця тижня так і не змогли повернутися на колишній рівень навіть на тлі фантастичного квартального звіту компанії, яка показала рекордні у своїй історії виручку і чистий прибуток.

Акціонерам недостатньо знати, що Стів Джобс мріє повернутися до оперативного управління якомога швидше – вони хочуть заглянути в його медичну картку і виходячи з цього приймати рішення. На що хворий глава Apple цього разу? Наскільки це серйозно, як він збирається лікуватися, чи велика ймовірність, що він взагалі не повернеться до управління компанією?

Проблеми зі здоров’ям Джобса давно відомі, але інформація про них ніколи не відрізнялася оперативністю і відвертістю. У 2003 році у нього виявили рак підшлункової залози, але про діагноз акціонери дізналися тільки через півроку – на наступний день після успішної операції. А ще через кілька років стало відомо, що перемогти хворобу Джобс спочатку намагався за допомогою складної дієти. У 2009 році історія повторилася: глава Apple заявив, що страждає від гормонального дисбалансу і йому необхідно пройти нескладний курс лікування, а потім раптово з’ясувалося, що Джобсу трансплантували печінку.

огортаючи здоров’я свого CEO завісою таємниці, Apple залишається в рамках правого поля. Комісія з цінних паперів США (SEC) зобов’язує компанії розкривати акціонерам суттєві дані, які можуть вплинути на їх вирішення, але інформацію про здоров’я топ-менеджменту до таких прямо не відносить. Проте на цьому тижні в США воскресла дискусія, що почалася ще два роки тому, після операції Стіва Джобса: якщо мовчання Apple і відповідає букві закону, чи не означає це, що закон пора міняти?

Інвестори привчилися бачити пряму залежність між благополуччям Apple і наявністю Стіва Джобса в кріслі CEO. Він контролює всі аспекти життя Apple, є рушійною силою компанії. Джобс проводив всі важливі презентації і особисто вибирав кухаря для кафетерію, його ім’я стоїть під сотнями патентів компанії – від коробки для iPod до конструкції сходів в Apple Store в Сан-Франциско.

Два роки тому, в розпал невизначеності з лікарняним Джобса, що закінчилося пересадкою печінки, стурбовані інвестори, експерти та журналісти почали атакувати SEC з проханням внести до питання про здоров’я СЕО Apple деяку ясність. А незабаром агентство Bloomberg повідомило з посиланням на анонімне джерело, що Комісія почала розслідування з метою з’ясувати, чи не маніпулює чи своїми акціонерами Apple, приховуючи важливу інформацію. Зараз багато хто закликає SEC поміркувати про визнання даних про стан здоров’я топ-менеджменту «істотними» та зобов’язати публічні компанії розкривати їх для своїх інвесторів. Думки, втім, висловлюються найрізноманітніші.

Ризики, пов’язані з гіпертрофованою значимістю Джобса для Apple, вже закладені у вартість акцій компанії, вважає колишній глава SEC Артур Левіт, який залишив посаду в 2001 році. «Треба бути глухим, тупим або сліпим, щоб не знати про проблеми Джобса зі здоров’ям, – заявив він днями агентству Bloomberg. – Джобс бере лікарняний і посилає повідомлення про це ринку, розумному інвестору цього достатньо. Я не думаю, що рада директорів Apple повинен звітувати про його хворобу більш конкретно ».

Але більша частина експертів дотримується протилежної думки. «Право CEО на приватне життя переважується значимістю цієї інформації для ринку. Якщо Apple бажає лояльності мислячих, а не емоційних інвесторів, вона повинна розповісти про стан свого CEО – це буде чесно. Всі бажають Джобсу якнайшвидшого одужання. Але враховуючи, що він очолює другу за величиною американську компанію, ми повинні знати, від якої хвороби він повинен видужати », – упевнений колишній віце-президент General Electric з юридичних питань Бен Ханімен Молодший. Заклики до Джобсу і Apple розповісти правду, а SEC – зобов’язати їх це зробити, звучать зі сторінок The New York Times і The Slate.

Дилему SEC зрозуміти просто. Змушувати людини повідомляти світу свій діагноз і спостерігати, як ринки котирують тривалість його життя, неетично. «Але в якійсь мірі топ-менеджерів можна порівняти з високопоставленими чиновниками і спортсменами. Коли ти займаєш таку посаду і відповідальний за такі суми грошей, ти не можеш жити приватним життям, як усі », – вважає Алекса Перріман, професор Техаської школи бізнесу. У журналі Business Horizons вийшла її стаття на тему здоров’я CEO.

Якщо SEC вирішить прислухатися до громадської думки, їй доведеться виступити в ролі першопрохідця: акціонерні та корпоративні законодавства європейських країн прецеденту не дають. Як могла би виглядати нова міра?

«Якщо ви займаєтеся експортом кави з Папуа – Новій Гвінеї і у вас з’являється інформація про те, що в найближчі десять років там встановиться огидна погода і врожай кави зіпсується, ви повинні попередити про це акціонерів. Хвороба Джобса – схожий випадок », – міркує генеральний директор британської юридичної фірми Gololobov and Co. Russian advisors Дмитро Гололобов. Але він вважає, що зобов’язувати повідомляти точний діагноз не варто: це порушує права людини: «Досить розкривати, наскільки серйозна хвороба, як лікарі оцінюють шанси вилікуватися, а також називати можливі терміни повернення – шість місяців, рік».

«Ймовірно, слід зобов’язати розкривати подібну інформацію, якщо людина поєднує в собі кілька важливих функцій. Як Джобс, який одночасно і засновник, і великий власник акцій, і займає посаду виконавчого директора », – вважає директор з правових питань Консалтингової групи« АСПЕКТ »і радник прездідента« Ділової Росії »по законодавству Олександр Молотніков. Технічної проблеми у прийнятті такої законодавчої заходи Молотніков не бачить: можна прийняти загальний для всіх закон або зобов’язати компанії внести відповідний пункт до статуту. Колишній юрист ЮКОСу Світлана Бахміна вважає недоречним виставляти на загальний огляд виписку з медичної карти: «Можна, напевно, згрупувати захворювання за ступенем їх небезпеки і зобов’язати CEO просто повідомляти номер групи».

Поки ж деякі компанії розкривають таку інформацію за власною ініціативою: наприклад, McDonalds в 2004 році, дізнавшись про смертельну хворобу свого CEO Чарлі Белла, тут же випустила відповідний прес-реліз.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.